Jeszcze kilka lat temu uprawa malin w Wielkiej Brytanii realizowana była w tradycyjny sposób, czyli w uprawie polowej prowadzonej w gruncie. W ostatnich latach 95% malin na wsypach uprawiane jest w tunelach, w zdecydowanej większości są tu uprawy realizowane w pojemnikach. Wśród głównych dostawców osłon do tego produkcji jest firma Haygrove. Na jej zaproszenie grupa polskich ogrodników na początku października odwiedziła angielskie farmy specjalizujące się w uprawie owoców jagodowych.

Maliny tylko w tunelach

Firma Haygrove, oprócz tego że zajmują się produkcja i sprzedażą konstrukcji tunelowych, to również prowadzi uprawy roślin jagodowych zarówno w w Wielkiej Brytanii ale też w Południowej Afryce i w Portugalii.  Blisko połowa ze 184 ha upraw realizowanych przez Haygrove w Wielkiej Brytanii, przeznaczona jest obecnie pod uprawę malin. Jest to związane z cały czas wysokim zapotrzebowaniem rynku wewnętrznego na te owoce. Haygrove w zakresie sprzedaży owoców współpracuje z firmą marketingową Berry Gardens, poprzez którą realizowane są dostawy owoców do sieci handlowych. Z tym związany jest dobór odmian do uprawy, gdyż to właśnie w gospodarstwach współpracujących z Berry Gardens, może być uprawiana odmian Maravilla, która właśnie dominuje w produkcji na farmach Haygrove. Odmiana ta uprawiana jest w substratach i pojemnikach oraz prowadzona na dwa zbiory. Daje to możliwość zbierania owoców od początku czerwca do przełomu października i listopada. Tunele dają  możliwość sterowania zarówno terminem zbioru, ale też zapewniają ciągłość podaży i wyrównaną jakość owoców przez cały sezon. To okazuje się być zaś kluczowym elementem ze stałymi odbiorcami jakimi są sieci handlowe. Tunele to także ograniczenia ryzyka w produkcji i możliwość zebrania całego plonu owoców. Na farmach Haygrove uprawa malin realizowana jest w różnego typu obiektach, ale są to wyłącznie obiekty zblokowane. Różnią się natomiast szerokością nawy raz wysokością. W tym zakresie, jak podkreślał Marek Jamry z Haygrove Poland, optymalne dla malin wydają się być obiekty, mające wysokość w słupie bocznym wynoszącą 2-3 m, co zapewnia niezachwiany wzrost roślin, które w tunelach do takiej wysokości spokojnie dorastają. Ponadto im wyższe są konstrukcje (a tym samym większa jest kubatura tunelu) tym lepszy jest mikroklimat do wzrostu roślin.

System uprawy malin odmiany Maravilla przy zbiorze z jednorocznych pędów
System uprawy malin odmiany Maravilla przy zbiorze z jednorocznych pędów

015A0166

Większe tunele – lepszy mikroklimat

Zgodnie z tym założeniem w tym roku firma Haygrove na jednej ze swoich farm uruchomiła obiekt mający w szczycie 7 m wysokości, 3 m słupy boczne i nawę o szerokości 10 m. W zblokowanym obiekcie o całkowitej powierzchni 3 ha posadzono odmianę Maravilla, owocującą na pędach dwuletnich. Kondycja roślin i jakość owoców podczas naszej wizyty była znakomita. Takie obiekty, jak podkreślał Marek Jamry, zapewniają warunki zbliżone do tych jakie uzyskuje się w szklarniach. W tak wysokich tunelach zadbano też o możliwość dobrego przewietrzania uprawy zarówno przez bramy szczytowe jak też boczne rolowane wietrzniki. Obsługa tego obiektu realizowana jest w sposób automatyczny.

Dla uczestników z Polski szczególnie intersujące były kwestie związane z prowadzaniem malin na dwa zbiory jak też nawożenia, które przy uprawie w pojemnikach musi być prowadzone w sposób perfekcyjny. Zazwyczaj na każdej farmie odpowiedzialna jest za to jeden lub nawet kilka osób. Sama zaś fertygacja prowadzona jest w oparciu o regularną kontrolę składu podłoża, pożywki podawanej oraz z przelewu, jak też codziennych pomiarów EC i pH. Z tym związane są również precyzyjne systemy do przygotowania i podawania pożywek, oparte na komputerowych mieszalnikach.

015A0466

Jedna z pompownia gdzie znajduje się cała infrastruktura do nawadniani i fertygacji
Jedna z pompownia gdzie znajduje się cała infrastruktura do nawadniani i fertygacji

Szczegółowa relacje z wyjazdu na malinowe farmy w Wielkiej Brytanii w czasopiśmie Jagodnik. Zapraszamy do prenumeraty.

więcej_przeczytasz-4







Poprzedni artykułAgro Show 2016 (cz.2) – kosiarki, pielniki, mulczery, kombajn samojezdny
Następny artykułDuże zainteresowanie Fresh Business Expo 2016

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj