Gdy trwają zbiory truskawek, ciągle aktualne pozostają zagrożenia ze strony chorób i szkodników. Panująca obecnie pogoda sprzyja występowaniu mączniaka prawdziwego truskawki, pojawia się już szara pleśń i antraknoza. Wiele plantacji opanowanych zostało przez przędziorki. Co robić? Jak zapobiegać? Na pokazowej plantacji prowadzonej w ramach Truskawkowych Inspiracji w Hornigach praktycznych wskazówek udziela Michał Malicki z UPL POLSKA.
Nawodnienie, fertygacja i nawożenie dolistne – to niezbędne działania na plantacjach truskawek w okresie zbiorów owoców . Pozwalają one utrzymać wyrównane tempo dorastania owoców, a tym samym ich wielkość i smak. Na tej plantacji o dobrą kondycję roślin dbaliśmy od początku wegetacji poprzez użycie takich produktów jak Goteo do pobudzenia rozwoju systemu korzeniowego. To odwdzięcza się nam teraz gdy trwają zbiory – jakość owoców jest niezmienna w trakcie kolejnych wejść na te same kwatery – podkreśla Michał Malicki z Firmy UPL Polska. W tym momencie bardzo ważne jest kontynuowanie ochrony pozwalającej na utrzymaniem i dobrej kondycji liści i ich wysokiej zdrowotności. Kontynuujemy tu stosowanie Vaxiplantu co około 10dni, aż do zakończenia zbiorów. To pozwoli utrzymać dobrą zdrowotność liści i owoców. W sytuacji dużego zagrożenia ze strony szarej pleśni (po opadach deszczu) będzie zastosowany pyrymetnail w postaci fungicydu Pyrus lub inne środki dwuskładnikowe – informuje doradca z UPL Polska.
W okresie zbioru owoców nadal kontynuowany jest program nawożenia dolistnego. Do tego celu używany jest nawóz Calibra. Nawóz ten warto stosować co około 7-10 dni, począwszy od końca kwitnienia. W tym momencie jest on zaplanowany po drugim zbiorze truskawek na tej kwaterze i ponownie po około 7 dniach. To zapewni utrzymanie dobrej jakości owoców i ich wielkości aż do końca zbiorów, które tu potrwają jeszcze kilkanaście dni – zapewnia Michał Malicki.