Mączniak prawdziwy – zalecenia dla Grupy Truskawkowej Osadkowski SA – komunikat V z dnia 21 kwietnia 2015

mączniak truskawka


Cały czas konieczne są lustracje plantacji truskawek pod kątem występowania mączniaka prawdziwego truskawki, ale także białej i czerwonej plamistości liści truskawki, które pozwolą na podjęcie właściwej decyzji o ewentualnym zabiegu, gdyż nie na wszystkich plantacjach zabieg przed kwitnieniem jest konieczny.

Grzyby, będące sprawcami mączniaków prawdziwych, obficie zarodnikują i silnie porażają rośliny podczas upalnej, bezdeszczowej pogody, a takich dni w minionym sezonie było wiele (…). Występuje we wszystkich rejonach uprawy tych roślin. Nasilenie choroby zależy od warunków klimatycznych i podatności uprawianej odmiany (…)

W warunkach polowych pierwsze symptomy choroby obserwowane są zwykle w drugiej połowie maja w postaci białoszarego, mączystego nalotu, złożonego z grzybni i zarodników konidialnych, rozwijającego się głównie na dolnej stronie liści. Natomiast w warunkach szklarniowych mączysty nalot może pojawić się wcześniej i występuje na obydwu stronach blaszki liściowej. Silnie porażone liście zwijają się charakterystycznie łódkowato ku górze, co sprawia, że mączysty nalot znajdujący się na dolnej stronie liścia staje się wtedy dobrze widoczny (…).

Zarodnikowaniu i rozprzestrzenianiu zarodników grzyba sprzyja ciepła temperatura (15-27°C) i sucha pogoda, a infekcjom- wysoka wilgotność utrzymująca się wewnątrz roślin truskawki.

Profilaktyka:

– Nie dopuszczać do nadmiernego zagęszczenia plantacji i jej zachwaszczenia.

– Dostosować nawożenie azotowe do potrzeb roślin.

Zwalczanie:

Opryskiwać odmiany podatne, krótko przed kwitnieniem lub na początku kwitnienia tylko na plantacjach, na których pojawiły się objawy choroby. Ze względu na niskie temperatury panujące w tym okresie wskazane są fungicyd Zato 50 WG w dawce 0,25 kg/ha lub lub preparaty biologiczne: Polyversum WP (0,1 kg/ha) czy Vaxiplant SL (1,0 l/ha).

W razie konieczności, czyli dużego nasilenia choroby i odpowiedniej temperatury można zastosować środki typowo mączniakobójcze: Domark 100 EC (0,6 l/ha). Należy również pamiętać, że wiele środków stosowanych do zwalczania szarej pleśni truskawek (…). Jeżeli więc objawy choroby pojawią się później, w okresie kwitnienia, zwykle nie ma potrzeby wykonywania dodatkowych zabiegów.

———————————————————–

Jest to fragment komunikatu wysyłanego do Grupy Truskawkowej w ramach funkcjonowania systemu doradczego oferowanego przez firmę Osadkowski SA. Komunikaty dotyczące ochrony nawożenia i agrotechniki w uprawie truskawek są wysyłane uczestnikom Grupy Truskawkowej którzy zgłosili swoje uczestnictwo w systemie doradczym w roku 2015. Z Grupom Truskawkową można się skontaktować pod adresem e-mail. grupatruskawkowa@osadkowski.pl. Więcej informacji udziela koordynator Grupy Truskawkowej jest Albert Zwierzyński tel 883310179 e-mail a.zwierzynski@osadkowski.pl

 







Poprzedni artykułProdukcja truskawek, malin i borówki amerykańskiej przy stosowaniu Huwa San TR 50
Następny artykułCzy biostymulatory mogą zaszkodzić?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj