Na plantacjach malin odmian letnich w gruncie otwartym pojawiają się już kwiatostany. W zależności od wczesności odmiany kwiatostany są zamknięte lub zaczynają się otwierać („rozsypywać”). Na plantacjach odmian „jesiennych” w zależności od odmiany, lokalizacji oraz uszkodzeń mrozowych, jednoroczne pędy osiągają wysokość od 10 do 60 cm. W tunelach wegetacja jest bardziej zaawansowana. Odmiany letnie lub powtarzające owocowanie, których pędy pozostawiono na zbiór letni zaczynają kwitnąć.
W tej fazie wegetacji należy zaplanować ochronę przeciwko ważnym chorobom grzybowym malin takim jak rdza maliny, zamieranie pędów maliny i szara pleśń.
Rdza maliny
Występuje w coraz większym nasileniu oraz na coraz większej liczbie odmian. Optymalnymi warunkami rozwoju grzyba powodującego rdzę maliny jest utrzymująca się wysoka wilgotność (opady deszczu) oraz temperatura 18-21°C. Pierwsze objawy pojawiają się zawsze na wierzchniej stronie blaszki liściowej jako pomarańczowe „wybrzuszenia” (ecja z ecjosporami).
Takie objawy obserwuje się około połowy maja. Przy silnym porażeniu plantacji pomarańczowe skupienia można zauważyć też na działkach kielicha i kwiatostanach. W miarę rozwoju grzyba pomarańczowe skupienia pojawiają się na spodniej stronie liści (uredinia) – objawy widoczne w lipcu. Końcowym etapem rozwoju patogena jest wytworzenie zarodników przetrwalnikowych (teliospor) na dolnej stronie blaszki liściowej w postaci czarnych osypujących się skupień. Są widoczne na koniec sierpnia lub we wrześniu. Wiosną teliospory kiełkują dokonując nowych infekcji. Przy poważnym porażeniu plantacji objawy choroby pojawiają się też na owocach oraz na pędach co powoduje ich wyłamywanie się. Porażone liście opadają przedwcześnie. Rośliny mocno porażone nie wchodzą prawidłowo w okres spoczynku dlatego wymarzają podczas zimy, co objawia się nierównomiernym wyrastaniem pędów na wiosnę. W okresie przed kwitnieniem rejestrację do zwalczania rdzy posiada Scorpion 325 SC w dawce 1,0 l/ha (karencja 7 dni). Dodatkowym atutem tego zabiegu będzie zwalczanie białej plamistości liści maliny, antraknozy oraz mączniaka prawdziwego maliny, którego w tym sezonie pierwsze objawy można już spotkać na plantacjach.
Zamieranie pędów
Sprawcami zamierania pędów mogą być grzyby wielu gatunków, m.in.: Didymella applanata, Botrytis cinerea, Leptosphaeria coniothyrium i Elsinoe veneta. W naszych warunkach najczęściej zamieranie pędów powodują Didymella applanata – powodujący przypąkowe zamieranie pędów maliny oraz Botrytis cinerea, wywołujący szarą pleśń. Dwa pozostałe grzyby powodują zgorzel (zamieranie) podstawy pędów maliny(Leptosphaeria coniothyrium) oraz antraknozę maliny(Elsinoë veneta).
Do zwalczania zamierania pędów maliny w tej fazie zarejestrowany jest Switch 62,5 WG. Należy go stosować, gdy nowe pędy osiągną wysokość 10-20 cm. Kolejne zabiegi przeciwko tej chorobie zaleca się powtarzać co 10 dni uwzględniając rotację substancji aktywnych.
Uwaga na szarą pleśń
Switch jest jednocześnie doskonałą podstawą programu do zwalczania szarej pleśni występującej na kwiatach i owocach. Podstawowymi terminami do zapobiegania tej chorobie są początek, pełnia oraz koniec kwitnienia. Switch zaleca się stosować w ochronie malin przed szarą pleśnią w dawce od 0,8 do 1 kg/ha. Dawka zależy od poziomu zagrożenia szarą pleśnią i w sytuacji wysokiego ryzyka (częste opady i wysoka wilgotność powietrza) stosuje się wyższą dawkę.
Materiał promocyjny firmy Syngenta
Ze środków ochrony roślin należy korzystać z zachowaniem bezpieczeństwa. Przed każdym użyciem przeczytaj informacje zamieszczone w etykiecie i informacje dotyczące produktu. Zwróć uwagę na zwroty wskazujące rodzaj zagrożenia oraz przestrzegaj środków bezpieczeństwa zamieszczonych w etykiecie.