W sytuacji coraz mniejszej liczby zapylaczy występujących naturalnie, wprowadzenie tych pożytecznych i jakże potrzebnych owadów do uzyskania wysokich plonów staje się niezbędne.  Niemieccy badacze z Uniwersytet w Getyndze oraz Uniwersytetu Susessex w Wielkiej Brytanii przeprowadzili badania, by stwierdzić czy kwiaty truskawek są atrakcyjnym pożytkiem dla pszczół. Wyniki tych badań okazują się bardzo ciekawe.  

Badania były przeprowadzone w celu stwierdzenia preferencji pożytkowych zarówno naturalnie występujących dzikich pszczół w porównaniu do pszczoły miodnej wprowadzonej na plantacje. Ule obserwacyjne umieszczone zostały na skraju jedenastu pól kwitnących truskawek (średnio 2,24 ha) położonych w krajobrazach o różnej ilości rzepaku oleistego, siedlisk półnaturalnych i jabłoni w Niemczech. Ponadto badano liczbę pszczoły miodne i dzikich pszczół na polach truskawek.

Biorąc pod uwagę atrakcyjność rzepaku dla pszczoły miodnej jak innych naturalnych roślin kwitnących, truskawki okazały się wartościowym pożytkiem. Pszczoły miodne zebrały średnio 7,9% pyłku truskawek, 49,0% rzepaku oleistego, 30,2% typu Pyrus (np. jabłoń) i 12,9% innych rodzajów pyłków. Średnia odległość obecności pszczół miodnych wynosiła 740 m od uli i zmniejszała się wraz z dostępnością rzepaku. Duże ilości rzepaku w bezpośrednim sąsiedztwie truskawek zmniejszyły ogólną liczebność pszczół miodnych i trzmieli na polach truskawek, podczas gdy samotne pszczoły nie ulegała aż tak silnej preferencji pokarmowej i chętnie przebywały na polach kwitnących truskawek. Trzmiele były najliczniejsze na polach truskawek (54,1%) i razem z pszczołami samotnicami (19,7%) stanowiły około 75,0% zaobserwowanych pszczół.

Trzmiele okazują się wiernymi zapylaczami dla truskawek

Kwitnące pola truskawek stanowią preferowane źródło pożytku dla pszczół miodnych, szczególnie dla małych kolonii. Dostępność bardziej atrakcyjnych pól z rzepakiem i lokalnych roślin miododajnych ogranicza jednak liczebność pszczół społecznych (pszczół miodnych i trzmieli) na polach truskawek, podczas gdy inne dzikie pszczoły pozostają wierne kwitnącym plantacjom truskawek. To wskazuje na istotną rolę ochrony dzikich pszczół i pokazuje, że wraz z innymi pszczołowatymi odgrywają one ważną rolę w zapylaniu truskawek. Gdy jest to możliwe uzasadnione będzie również wprowadzania pszczoły miodnej na kwitnące plantacje truskawek, pod warunkiem, że w bezpośrednim sąsiedztwie nie kwitną rzepaki lub inne atrakcyjne pożytki.

źródło: Agriculture, Ecosystems & Environment







Poprzedni artykułJagodowe są na fali. Producenci powinni wykorzystać szansę
Następny artykułJagodowe przez cały rok!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj