Początek roku to zawsze dobra okazja do zaktualizowania wiedzy związanej z produkcją owoców oraz zarządzaniem gospodarstwem. Taką możliwość dał udział w Konferencji Truskawkowej w Jasieńcu, która to 19 stycznia zorganizowana została przy współpracy Agrosimex, Gminy Jasieniec, Związku Sadowników RP (oddział Jasieniec), Stowarzyszenia Plantatorów Truskawki i ZSP Jasieniec. Spotkanie to cieszyło się dużym zainteresowaniem nie tylko ze strony okolicznych producentów truskawek ale też gości przybyłych z innych regionów Polski.

Pracownicy sezonowi, kontraktacja i poszukiwanie nowych rynków zbytu

W imieniu organizatorów uczestników Konferencji Truskawkowej w Jasieńcu przywitała gospodyni tego terenu – Marta Cytryńska, Wójt Gminy Jasieniec. Głos zabrał również Mirosław Maliszewski, poseł na Sejm i prezes Związku Sadowników RP. Wspomniał o zmianach przepisów związanych z zatrudnieniem pracowników do prac w gospodarstwach sadowniczych i związanych z tym licznych problemach. Liczba obywateli z Ukrainy przyjeżdżających do pracy w rolnictwie spada, co wskazuje na konieczność uproszczenia przepisów związanych z przyjazdem cudzoziemców oraz ich zatrudnieniem w gospodarstwach. Istotne okazuje się listy krajów preferencyjnych pod względem zatrudnienia do prac sezonowych w rolnictwie. By nasza gospodarka mogła dalej się rozwijać konieczny jest dostęp taniej siły roboczej – podkreślał M. Maliszewski.

O działaniach na rzecz sadowników mówił poseł na sejm Mirosław Maliszewski

Wskazywał również na konieczność zmian przepisów związanych z zatrudnieniem w formie pomocnika przy zbiorach chociażby dotyczących formy w jakiej ma być odprowadzany podatek dochodowy. Kolejnym wyzwaniem dla całego sektora sadowniczego jest kontraktacja skupu owoców. Musimy doprowadzić do tego by w ogrodnictwie obrót owcami dla przemysłu następowała na bazie wcześniej zawartych kontraktów. To jest korzystne dla obu strona, bo można oszacować i wyregulować produkcję. Pracuje już nad tym specjalnie powołana grupa robocza działająca we współpracy z MRiRW – mówił poseł. Wprowadzenie systemu kontraktacyjnego pozwoliłoby na sprzedaż wyprodukowanych owoców czy warzyw po określonej cenie, nie niższej od tej zapisanej umową kontraktacyjnej. Postulowane jest również by umowy takie były podpisywane na okres nie krótszy niż 3 lata. Czy uda się takie rozwiązania wdrożyć? Zależy tak naprawdę od trzech stron, samych producentów, przetwórców i resortu Rolnictwa.  Często zwłaszcza w odniesieniu do jabłek, o przyczynach obecnej sytuacji mówi się jako skutkach nadprodukcji. Jesteśmy dużym rozwiniętym krajem, z dużym doświadczeniem w produkcji sadowniczej. Rozwiązaniem nie koniecznie jest ograniczenie produkcji, ale szukanie alternatyw na zagospodarowanie owoców – mówił M. Maliszewski. Zapewniał, że dla ZSRP rok 2019 będzie związany z działaniami na rzecz uproszczenia przepisów związanych z zatrudnieniem pracowników oraz wypracowaniem zasad zapewniających kontraktację owoców. Prezes ZSRP zapewniał też o działaniach podejmowanych przez kierowaną przez niego organizację  ukierunkowanych na zdobywanie nowych rynków zbytu na polskie owoce, jak chociażby Egipt, gdzie sprzedawane jest coraz więcej jabłek pochodzących z Polski.

W spotkaniu wzięli udział m.in. przedstawiciel lokalnych władz

Wyzwania w produkcji truskawek

Michał Malicki z Agrosimex omawiając problemy z jakimi często borykają się producenci truskawek wskazywał na konieczność zwrócenia uwagi na pochodzenie materiału szkółkarskiego. Często to właśnie sadzonki okazują się źródłem patogenów, które później są trudne do zwalczania. Trzeba też pamiętać, że bardzo często źródłem problemów z chorobami czy szkodnikami okazują się być chwasty zarówno na plantacji jak i w jej otoczeniu. W odniesieniu do zwalczania szarej pleśni Michał Malicki wskazywał na konieczność odpowiedniego doboru środków do zwalczania tej choroby. Badania firmy Agrosimex potwierdziły, że w wielu lokalizacjach pojawiają się przypadki potwierdzające odporność grzyba Botrytis cinerea, na zbyt często stosowane substancje aktywne. By tego uniknąć warto przeanalizować program ochrony, a jeśli okazało się, że któreś środki są mało skuteczne, wycofać je na jakiś czas z użycia. Istotne jest też by program ochrony opierać na różnych preparatach, różnych substancjach aktywnych oraz z wykorzystaniem produktów o działaniu mechanicznym np. Limonicide zawierający olejek pomarańczowy przeciwko mączniakowi i przędziorkami czy Fytosave SL – produkt oparty na polisacharydach do stosowania w ciągu całego sezonu. Poważnym problem na wielu plantacjach w 2018 roku była antraknoza. Tam gdzie choroba ta występował należy się spodziewać jej ponownego wystąpienia w tym sezonie. Dlatego w takich sytuacjach wskazane będą pewne zabiegi zapobiegawcze. Prelegent przypomniał również że rośliny które są w dobrej kondycji i prawidłowo odżywione lepiej znoszą stresy i są bardziej odporne na infekcje powodowane przez patogeny. Warto w takich sytuacjach wzmacniać rośliny produktami zawierającymi krzem (ASX – Krzem Plus), fosforyny (Phos 60) czy algi morskie (Basfoliar Activ – fosforyny +algi, Miral – kompleks algowy).

Michał Malicki wskazywał jak można lepiej chronić truskawki przed chorobami

Lepsza ochrona dzięki poprawnej diagnostyce

Karolina Felczak-Konarska z placówki badawczej Fertico poinformował o znacznym rozszerzeniu dotychczasowej działalności Instytut Agronomiczny Fertico, gdzie możliwe będzie wykonanie badań zasobności gleby i roślin, identyfikacji patogenów w materiale roślinnym jak również wykonanie badań na pozostałości substancji aktywnych w owocach. Bardzo ważna będzie pracownia Biologii Molekularnej, pozwalająca bardzo precyzyjnie zdiagnozować obecność patogenów w roślinach, nawet już wówczas gdy nie są jeszcze widoczne objawy chorobowe. Pozwoli to jeszcze lepiej i precyzyjniej prowadzić ochronę roślin. Prelegentka wskazywała na problematyczne patogeny na plantacjach truskawek, które nie zawsze są łatwe do zdiagnozowania. W takich sytuacjach pomocne będzie właśnie możliwość zdiagnozowania obecności czynników chorobotwórczych w materiale roślinnym lub glebowym w laboratorium zlokalizowanym w Grójcu.







Poprzedni artykułJagodowe Trendy – XV edycja Międzynarodowej Konferencji Sadowniczej w Kraśniku
Następny artykułZimno spowalnia zbiory owoców jagodowych w Hiszpanii

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj