Targi Sadownictwa i Warzywnictwa TSW odbyły się po raz 15. w swojej historii i po raz 3. w Kielcach. Tegoroczna edycja była szczególna, bowiem wzięło w niej udział najwięcej jak do tej pory w historii targów wystawców. Było ich aż 460, w tym 72 firmy spoza Polski. Oferta była szczególnie interesująca i nie zabrakło ciekawostek również dla jagodowych plantatorów. Dla producentów truskawek szczególnie ciekawa okazała się zorganizowana już po raz 12. Konferencja Truskawkowa.

Kluczowe tematy dla producentów truskawek

Konferencja truskawkowa przyciągnęła liczne słuchacze. Sala gdzie przygotowano blisko 300 miejsc siedzących w zasadzie przez cały czas trwania wykładów była wypełniona. Bardzo ciekawy okazał się wykład dr hab. Jerzego Liska z Instytutu Ogrodnictwa w Skierniewicach. Wskazywał on, jak sobie radzić z chwastami i jakie są aktualnie dostępne herbicydy do ich zwalczania w uprawach truskawek.

Dr hab .Jerzy Lisek podczas Konferencji Truskawkowej TSW 2025

Mariusz Podymniak i Mateusz Włodarczyk podsumowali dotychczasowe działania w ramach projektu Truskawkowe Inspiracje, który jest organizowany w Hornigach koło Warki. W ramach projektu testuje się co roku kilkadziesiąt odmian truskawek uprawianych w różnych technologiach uprawy. Wykładowcy szczególną uwagę poświęcili późnym odmianom truskawek. W ubiegłym roku udało się w ramach projektu podsumować kolekcję złożoną z 10 odmian późnych truskawek, ocenić ich planowanie oraz przydatność do uprawy towarowej. Obecnie w kolekcji truskawkowych Inspiracji znajduje się przeszło 30 odmian truskawek, a ich wzrost, owocowanie, a także walory smakowe można będzie ocenić podczas tegorocznego spotkania, które odbędzie się w połowie czerwca.

Mateusz Włodarczyk i Mariusz Podymniak

Jak dobrze zaplanować ochronę i nawożenie truskawek

Wśród wykładów nie zabrakło tematów dotyczących ochrony i nawożenia truskawek. Jacek Witkowski z firmy Timac Agro Polska podsumował miniony sezon truskawkowy. Odniósł się do  warunków pogodowych w minionym sezonie. Podpowiadał również, jak można pomóc roślinom, zwłaszcza gdy są narażone one na warunki stresowe, jak chociażby przymrozki czy przechłodzenie. Mówił, jak prawidłowo poprowadzić fertygację truskawek, tak by zapewnić nie tylko dobrą kondycję roślin, ale przede wszystkim jak najlepszą jakość owoców.

Jacek Witkowski z Timac Agro Polska

Z kolei Tomasz Domański z firmy Agrosimex podpowiadał, jak dobrze ułożyć program ochrony. Wskazywał, że w ostatnich latach ubyło dopuszczonych do stosowania środków ochrony w tym wiele ważnych preparatów w ochronie truskawek. W takiej sytuacji coraz większe znaczenie zyskują środki mikrobiologiczne. Prelegent wskazywał, jak optymalnie można je wykorzystać w programie ochrony i na jakich etapach warto je włączyć w dotychczasowe strategie ochrony.

Tomasz Domański z Agrosimex

Ciekawe tematy związane z nawożeniem truskawek przedstawił dr Radosław Łaźny. Mówił o tym, jak sterować podawaniem wody i pożywki, również w jakich porach dnia i w jakich warunkach konieczne jest dostarczanie roślinom jak największej ilości wody. Również dr Michał Wojcieszek z firmy Yara Poland mówił o tym, jak prawidłowo prowadzić fertygację truskawek. Przypomniał, że należy ją zacząć od analizy wody i to na jej podstawie można opracować dopiero optymalną dla roślin pożywkę.

To tylko niektóre z tematów, które przedstawionych podczas konferencji truskawkowej TSW. Więcej szczegółowych informacji na pewno już niebawem ukaże się w czasopiśmie Jagodnik.

Organizatorzy uznali tegoroczną edycję Targów TSW za szczególnie udaną. Okazała się rekordowa, zarówno jeśli chodzi o liczbę firm będących wystawcami, ale też liczbę uczestników. Sale praktycznie przez całe dwa dni wypełnione było licznym gronem odwiedzających. Jak podali organizatorzy, tegoroczne Targi Sadownictwa i Warzywnictwa odwiedziło łącznie blisko 17 tysięcy osób. Tak więc nie pozostaje nic innego jak czekać nam na kolejną edycję, która odbędzie się za rok, w styczniu na targach w Kielcach.







Poprzedni artykułWielcy „wygrani” XV edycji targów TSW

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj