Konferencja Sadownicza w Chynowie już po raz III



Z inicjatywy Urzędu Gminy w Chynowie oraz Mazowieckiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Warszawie, oddział w Radomiu, przy współudziale partnerów jak firma Osadkowski SA i bank Agricole 5 marca w Chynowie odbywała się już po raz trzeci Konferencja Sadownicza Ziemi Chynowskiej.

Witając przybyłych na spotkanie gości i sadowników wójt Gminy Chynów Tadeusz Zakrzewski

alt
Tadeusz Zakrzewski, Wójt Gminy Chynów

, podkreślał potrzebę zdobywania i poszerzania wiedzy dptyczącej prowadzonych upraw sadowniczych. Jest obecnie do tego wiele możliwości, ale to właśnie lokalne spotkania są najlepszą okazją do porozmawiania o własnych problemach i przybliżenia tematyki która najbardziej interesuje producentów z danego regionu. Dlatego oprócz corocznej Konferencji Sadowniczej, w gminie Chynów w każdą środę tygodnia będą odbywać się spotkania ze specjalistami z zakresu sadownictwa, prowadzone przez Alberta Zwierzyńskiego z firmy Osadkowski SA.

alt
Leszek Przybytniak, zachęcał do korzytania z nowych środków finansowych PROW

Obecny na spotkaniu Leszek Przybytniak, przewodniczący Powiatowej Izby Rolniczej informował o najbliższych perspektywach finansowych zwartych w PROW 2014-20. Obecnie dobiegają końca konsultacje społeczne związane z nowych okresem finansowym i prawdopodobnie już w drugiej połowie roku można będzie składać wnioski na nowe działania, również na rzecz rozwoju i modernizowania gospodarstw. Także młodzi rolnicy, będą mogli skorzystać z bezzwrotnej premii, która ma tym razem wynosić 100 tys. zł.

Rok 2014 to również nowy obowiązek dla wszystkich rolników związany

alt
dr Zofia Zydlik mówiła do czego zobowiązuje rolników Integrowana Ochrona

z przestrzeganiem zasad Integrowanej Ochrony Roślin. Mówiąc o tym dr hab. Zofia Zydlik z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu, przypomniała że IO wskazuje na pierwszeństwo niechemicznych metod ochrony upraw. Alternatywą w stosunku do środków chemicznych jest stosowanie metod fizycznych, mechanicznych lub biologicznych zwalczania organizmów szkodliwych. Optymalne rezultaty w ochronie plantacji można uzyskać łącząc stosowanie środków ochrony łącznie z zabiegami budującymi odporność, do których zaliczyć należy między innymi pozakorzeniowe nawożenie wapniem, które istotnie poprawia jakość owoców oraz wzmacniając ścianę komórkową owoców ogranicza porażenie owoców. Czynnikiem warunkującym skuteczną ochronę jest również dobra znajomość biologii i ekologii najważniejszych agrofagów, znajomość naturalnych czynników ograniczających ich występowanie, odpowiedni system monitoringu i sygnalizacji. Ważny jest również wybór selektywnych, ale jednocześnie efektywnych środków ochrony.







Poprzedni artykułZakładanie plantacji borówki na torfach
Następny artykułRys historyczny Międzynarodowych Konferencji Porzeczkowych

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj