Wiosna przyspiesza, a wraz z nią wegetacja roślin. Na plantacjach truskawek prowadzonych w projekcie Truskawkowe Inspiracje, wykonano już pierwsze nawożenie. Teraz przed kwitnieniem kluczowe będzie rozbudowanie sytemu korzeniowego roślin oraz powierzchni liści. To dzięki nim rośliny będą mogły prawidłowo rozwijać kwiaty i budować owoce.

Na plantacji truskawek spotykamy się z Wojciechem Wojcieszkiem, ekspertem nawozowym z firmy Yara. Mamy już korzystną sytuacje, ponieważ zarówno temperatura powietrza jak również gleby jest na tyle wysoka, że rośliny mogą prawidłowo pobierać wszystkie potrzebne składniki pokarmowe. W tej fazie kluczowy dla roślin pierwiastki to fosfor, który sprzyja budowaniu systemu korzeniowego. Bardzo ważny jest dla roślin również wapń. Pierwiastek ten w tym okresie dostarczamy w postaci saletry wapniowej Calcinit – podkreśla Wojciech Wojcieszek. Fertygacja w tym momencie jest realizowana z użyciem Kristalonu Żółtego (13-40-13). W fazie kwitnienia stosowany będzie Kristalon Niebieski (19-6-20).

W sytuacji gdy prowadzona jest fertygacja kluczowe jest znajomość tego, jakie parametry ma woda używana do nawadniania. W tym gospodarstwie, w Hornigach, mamy sytuacje z wysokim pH zarówno wody jak też gleby. To zaś może utrudniać pobieranie niektórych składników pokarmowych jak chociażby wspomnianego już fosforu, czy żelaza. Co robić w takiej sytuacji? Najlepszym sposobem na obniżenie pH byłoby zakwaszanie pożywki. To jednak nie mamy jeszcze takiej możliwości. W takiej sytuacji warto sięgnąć po nawozy typu Kristalon Super White (Biały, wcześniej Kristalon Vega). W dalszym etapie wegetacji (kwitnienie i wzrost owoców) można będzie użyć Kristalonu Super 12-12-36 + micro (dawniej Gena). W tych nawozach część fosforu jest w postaci polifosforanów, z których fosfor będzie pobierany nawet przy wysokim pH– informuje ekspert z firmy Yara. Dodatkowo polifosforany wpływają na drożność linii kroplujących, co również jest korzystne przy prowadzeniu fertygacji.

Truskawki na plantacji Truskawkowych Inspiracji – 22 kwietnia 2023

W początkowej fazie wzrostu młodych roślin truskawek na najmłodszych liściach mogą uwidaczniać się braki niektórych składników odżywczych. Widać to chociażby w odniesieniu do żelaza, którego deficyt uwidacznia się na najmłodszych liściach truskawek. W takiej sytuacji warto do pożywki dodać nawóz YaraTera Rexolin X60. Dawka 5-10 g/kg nawozu wieloskładnikowego wystarcza, by zapobiec niedoborom żelaza. W sytuacji gdy widać nie do końca zdiagnozowane przebarwienia liści truskawek, czy też spowodowane uszkodzeniami herbicydowymi warto wykonać nawożenie dolistnie stosując KristaLeaf FOTO. Stosuje się go w dawce 3 g/ha (w 500 lub 1000 l wody) lub stężeniu 3%. Szczególnie istotny w tym nawozie są magnez i żelazo, które sprzyjają lepszemu wysyceniu liści chlorofilem. To przekłada się na wydajniejszą fotosyntezę – podkreśla Wojciech Wojcieszek.  







Poprzedni artykułPrognozy dla borówki na sezon 2023. Mniej pąków kwiatowych to niższe zbiory.
Następny artykułEkożywność – co warto wiedzieć?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj