Dzięki specyficznemu mikroklimatowi i osłonom z folii perforowanej lub agrowłókniny, region Czerwińska nad Wisłą słynie z wczesnych zbiorów truskawek. W tym roku pierwsze truskawki gruntowe można spodziewać się już w połowie maja. Te pochodzące z upraw tunelowych mogą być tuż po weekendzie majowym. Odmiany takie jak Rumba, Alba, Asia oraz Flair są popularne w regionie.
Najwcześniejsze truskawki produkowane są w regionie Czerwińska nad Wisłą. W gminie tej truskawki uprawia się na powierzchni 3,5 tys. ha, a w całym powiecie płońskim na łącznej powierzchni ponad 6 tys. ha. Najwcześniejsze truskawki plantatorzy uzyskują dzięki specyficznemu mikroklimatowi okolic Wisły, ale też dodatkowym okryciom z folii perforowanej lub agrowłókniny.
W tym roku, jak szacują plantatorzy, pierwsze truskawki gruntowe spod płaskich osłon mogą pojawić się w okolicach 10 lub 15 maja. Tegoroczna wiosna sprzyja wczesnemu rozpoczęciu wegetacji. Na większości plantacji już truskawki zakwitły. Typowe truskawki gruntowe to przede wszystkim takie odmiany jak Rumba, Alba, Azja, Verdi. Te nieco późniejsze odmiany to Cory czy Aprica.
Jeszcze wcześniej plantatorzy mogą uzyskać truskawki spod upraw tunelowych. Obiektów takich szybko przybywa w tym regionie. Dzięki tunelom foliowym produkcja truskawek staje się łatwiejsza, a klimat sprzyja ich wzrostowi, co przekłada się na lepszą jakość owoców. Przewiduje się, że pierwsze truskawki z upraw tunelowych w regionie Czerwińska nad Wisłą mogą pojawić się koło 5-6 maja. Odmiany takie jak Flair i Alba są popularne wśród plantatorów uprawiających truskawki w tunelach.
Warto dodać, że najwcześniejsze truskawki z polskich upraw uzyskuje się z upraw szklarniowych. W tym roku pierwsze zbiory truskawek szklarniowych, o czym pisaliśmy już na naszym portalu, rozpoczęły się między 5 a 10 kwietnia (czytaj więcej).