Jubileusz 45-lecia Wydziału Ogrodniczego na Uniwersytecie Rolniczym w Krakowie obywał się w dniach 11 i 12 września. W jego trakcie zorganizowano Ogólnopolską Ogrodniczą Konferencję Naukową pt. „Ziemia Roślina Człowiek”, której organizatorami byli Krakowski Oddział Polskiego Towarzystwa Nauk Ogrodniczych oraz Wydział Ogrodniczy.
Połączenie jubileuszu 45-lecia Wydziału Ogrodniczego z Ogólnopolską Konferencją Naukową było doskonałą okazją nie tylko do zapoznania się z osiągnięciami i pracami realizowanymi na Wydziale Ogrodniczym UR w Krakowie, ale szerszego poznania najnowszych badań i doświadczeń realizowanych w polskich ośrodkach naukowych. W trakcie trzech paneli konferencyjnych oraz sesji posterowych zaprezentowano zagadnienia z dziedziny: kwiaciarstwa, sadownictwa, warzywnictwa, genetyki, hodowli, ochrony roślin, biotechnologi oraz sztuki ogrodowej i architektury krajobrazu.
Konferencje otworzył, dziekan Wydziału Ogrodniczego na UR w Krakowie, prof. dr hab. Stanisław Mazur, który przedstawił historię oraz ofertę dydaktyczną jaką ten ośrodek naukowy może zaoferować kształcącym się na tym wydziale studentom.
Osoby decydujące się na studia na Wydziale Ogrodniczym mogą podjąć studia w trybie stacjonarnym i niestacjonarnym na studiach I stopnia (inżynierskich z następującymi modułami kształcenia: Ogrodnictwo z marketingiem, Sztuka Ogrodowa, Agroekologia i ochrona roślin, Bioinżynieria oraz Rośliny zielarskie i prozdrowotne), II stopnia (magisterskich z następującymi specjalnościami: Rośliny warzywne, Rośliny ozdobne, Sadownictwo, Sztuka Ogrodowa, Agroekologia i ochrona roślin, Bioinżynieria oraz Rośliny zielarskie i prozdrowotne), III stopnia (doktoranckich) i podyplomowych (Tereny Zieleni i Florystyka). Władze uczelni starają się także cały czas wprowadzać coraz to nowe specjalności i kierunki oraz wprowadzać takie modyfikacje w programach edukacyjnych aby uatrakcyjniać studia na Wydziale Ogrodniczym i dopasowywać ofertę kształcenia do zamieniających się potrzeb rynku pracy. Dziekan S. Mazur, poinformował także o rozpoczynanej współpracy z Uniwersytetem Rolniczym w Nitrze (Słowacja) oraz Uniwersytetem im. Grzegorza Mendla w Brnie (Czechy) magisterskich studiach, które będą odbywały się w tych trzech ośrodkach naukowych. Każdy z tych ośrodków naukowych ma wybitne osiągnięcia w innej dziedzinie nauk ogrodniczych, a ich połączenie powinno dać wymierne korzyści dla studentów pragnących doskonalić się zawodowo. Jubileusz to również okazja do refleksji i zastanowienia się nad tym, w jakim kierunku powinno zmierzać ogrodnictwo, zarówno naukowo jak i dydaktycznie. W nauce polskiej nastąpiły ogromne zmiany zwłaszcza dotyczące zasad finansowania, które zostało oparte na systemie grantowym. Dynamiczny rozwój nauk przyrodniczych zaciera granice pomiędzy badaniami biologicznymi i rolniczymi. Pierwszeństwo w finansowaniu maja zespoły interdyscyplinarne, co wymusza ich tworzenie. Tworzeniu nowych specjalności czy kierunków musi towarzyszyć zmiana treści programów nauczania, aby nie były to tylko zmiany pozorne. Pamiętajmy, że naturalną konsekwencją takiego stanu jest drastyczne obniżanie poziomu kształcenia – problem chyba wszystkich uczelni wyższych. Być może jest to wynik zbyt radykalnych zmian w obszarze szkolnictwa wyższego, gdzie zbyt szybko przeniesiono wzorce zachodnie bez odniesienia do poziomu ekonomicznego? – mówił prof. S. Mazur.
Osoby kształcące się na Wydziale Ogrodniczym w Krakowie mają także do dyspozycji także nowoczesne szklarnie, polowe stacje doświadczalne. Uczelnia pomaga z zdobyciu praktyki w dobrych gospodarstwach w kraju i zagranicą. Stale zwiększa się także wymiana studentów na studia i praktyki w ramach Programu Erazmus.
O tym, że jubileusz 45-lecia Wydziału Ogrodnictwa zbiega się z jubileuszem 60-lecia Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie
mówił z kolei prof. dr hab. Włodzimierz Sady, rektor tej uczelni. Jak informował prof. W. Sady, historia nauk rolniczych w Krakowie sięga
XVIII wieku. W 1776 roku w Krakowie ks. Hugo Kołłątaj zaproponował w memoriale „O wprowadzeniu dalszych nauk do Akademii Krakowskiej” wprowadzenie do projektu reform Szkoły Głównej Koronnej postulat utworzenia Katedry Rolnictwa. Powołana dopiero w 1806 roku Katedra istniała bardzo krótko, bo tylko do roku 1809. Dopiero w 1890 roku przy Wydziale Filozoficznym Uniwersytetu Jagiellońskiego powstało 3-letnie Studium Rolnicze. Pierwszym dziekanem WYdziału Ogrodniczego został późniejszy wieloletni Rektor Akademii Rolniczej w Krakowie prof. dr hab. Tadeusz Wojtaszek. Dzięki jego staraniom, w latach 1973-1976, Wydział Ogrodniczy uzyskał nowoczesną bazę dydaktyczną i badawczą, w postaci budynku dydaktycznego, szklarni (powierzchnia 0,8 ha), przechowalni, domów studenckich oraz działającego prężnie do dziś centrum kultury. Na jego cześć w tym roku zostanie odsłoniety w Krakowie pomnik prof. T. Wojtaszka, a uroczystości z tym związane będą miały miejsce 18 października.
[Best_Wordpress_Gallery id=179]
Wystąpienia jubileuszowe poprzedziły bogaty program Ogólnopolskie Ogrodniczej Konferencji Naukowej pt. „Ziemia Roślina Człowiek” z której wybrane wątki dotyczące roślin jagodowych będziemy publikować już wkrótce na portalu jagodnik.pl. oraz w czasopismie „Jagodnik”.