To był niesamowity czas spędzony na Międzynarodowej Konferencji Truskawkowo-Malinowej BERRY FORUM 2024. Przez dwa dni (27 i 28 listopada) uczestnicy tego wyjątkowego spotkania mogli wysłuchać ciekawych wykładów, porozmawiać z ekspertami i doradcami, jak również wymienić się własnymi doświadczeniami związanymi z uprawą truskawek i malin. W spotkaniu ogółem wzięło udział przeszło 450 osób. W tym gronie znalazły się największe w Polsce gospodarstwa specjalizujące się w produkcji owoców jagodowych. Obecne były też największe europejskie firmy zajmujące się obrotem tymi owocami.

Atrakcyjne owoce na rynku

Wśród prezentowanych tematów konferencji nie zabrakło tych związanych z rynkiem owoców jagodowych w Europie. Okazuje się, że jest on bardzo chłonny pod względem deserowych truskawek i malin,  ale … muszą to być owoce najwyższej jakości. Jak informował Andrzej Łukijańczuk z Agronom Berries, rok do roku widoczny jest wzrost sprzedaży owoców jagodowych za pośrednictwem sieci handlowych. Wynosi on od kilkunastu procent do nawet 200% w niektórych sieciach.

By jednak móc dostarczać owoce do sieci handlowych trzeba dysponować dużymi wolumenami, ale też odpowiednio je przygotować, spakować i oznakować. Dlatego tak duże znaczenie na tym rynku mają marketrzy, jak np. niemiecka firma Frutania, o której opowiadał Andrzej Lubicz czy hiszpańska San Lucar reprezentowana na wydarzenia przez Ryszarda Batolika. Takie firmy są w stanie nie tylko spełnić wymagania klientów sieciowych, ale też odpowiednio przygotować owoce do takiej sprzedaży lub pomóc w ich zagospodarowaniu. Tu liczy się dobrze zorganizowany łańcuch dostaw, utrzymanie odpowiednich warunków podczas transportu (chłodzenie), oznakowanie produktów, zapewnienie właściwych opakowań, certyfikatów, itp. To są trudne wymagania, które przy odpowiednich strukturach może spełnić firma handlowa, a nie zawsze pojedynczy plantator. Dlatego tak ważne jest dobre zorganizowanie rynku i całego łańcucha dostaw.

Nie ma miejsca na błędy w produkcji

Podczas Konferencji BERRY FORUM 2024 poruszanych było wiele aspektów związanych bezpośrednio z produkcją. Szczególnie interesujące okazały się prelekcje w wykonaniu Dennisa Wilsona z Wielkiej Brytanii. Doradca z firmy DELPY wskazywał jak optymalnie zarządzać podawaniem pożywek w uprawach pod osłonami oraz jak zarządzać klimatem. Temat ten poruszali też inni wykładowcy, jak przedstawiciele firmy ICL – dr Diana Wieczorek i Andrzej Miąsko. Wskazywali jak w oparciu o kilka odpowiednio dobranych produktów nawozowych przygotować optymalną pożywkę dla truskawek i malin.  

Cenne wskazówki produkcyjne przekazał Krzysztof Żabówka z firmy Fall Creek. Przedstawił on między innymi jak popełnione podczas produkcji błędy mogą przekładać się na opłacalność produkcji. Jeśli przyjmiemy, że przy danej produkcji mamy przychód z produkcji owoców na poziomie 2 mln zł, a jakiś czynniki spowoduje stratę tylko 5% owoców (= 100 000 zł) są to realne pieniądze, które tracimy – argumentował prelegent.

Wśród innych prelekcji znalazły się ciekawe informacje o tym jak poprawić kondycję roślin, ich wigor i zdrowotność poprzez stosowanie produktów na bazie węgla brunatnego, jakie oferuje firma Carbohort. Mówili o tym zaproszeni eksperci dr Jerzy Próchnicki i dr Radosław Łaźny. Z kolei przedstawiciele firmy Agrosimex w osobach Tomasza Domańskiego i Wojciecha Niemca wskazywali jak w sytuacji coraz mniejszej puli dostępnych środków ochrony radzić sobie z chorobami i szkodnikami w uprawach jagodowych.

Wiedza na wyciągnięcie ręki

Trudno tu streścić choćby część prezentowanych tematów w trakcie 23 prelekcji, które zostały wygłoszone podczas tegorocznej edycji I Międzynarodowej Konferencji Truskawkowo-Malinowej – Berry Forum 2024. Więcej takich informacji zebranych zostało w specjalnej publikacji „Nowoczesna uprawa truskawek i malin” która jest dostępna już w naszym e-sklepie. Na pewno wyzwań w produkcji deserowych truskawek i malin jest bardzo dużo. Podkreślano, że również koszty ich produkcji staja się coraz wyższe. Dlatego tak ważne są działania pozwalające zwiększać plony i zbierać owoce jak najwyższej jakości. Jest ku temu wiele możliwości. Jak przedstawiali niektórzy eksperci z upraw tunelowych truskawek można już uzyskiwać plony przekraczające 60 t/ha, a malin (w przypadku niektórych nowych odmian) sięgające nawet 40 t/ha. Czy tak będzie w przyszłości? Przekonamy się niebawem. Tymczasem już teraz zapraszamy na kolejną edycję Międzynarodowej Konferencji Truskawkowo-Malinowej – Berry Forum 2025, która obędzie się w przyszłym roku w podobnym terminie (26-27 listopada 2025 r.).







Poprzedni artykułNajpopularniejsze odmiany czarnej porzeczki – co wybrać?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj