W ramach projektu „Truskawkowe inspiracje 2021”, który obejmuje swoim zasięgiem również plantacje polowe, Tomasz Domański z firmy Agrosimex odwiedził plantację dr Pawła Krawca w Karczmiskach. Celem jego wizyty było zlustrowanie uprawy. Na podstawie zastanej sytuacji sformułował też zalecenia dotyczące zabiegów jakie warto w najbliższym czasie wykonać. Choć wegetacja jest opóźniona, to na walkę o lepszy plon nastał obecnie właściwy czas.
Uszkodzenia mrozowe
Niestety już są. Są widoczne na liściach, ale co gorsza, uszkodzone zostały niektóre pierwsze rozwinięte już kwiaty. Taki stan rzeczy ma miejsce tutaj, ale także i na wielu innych plantacjach. Dotyczy to nawet tych kwater, które były okrywane agrowłókniną. Widać, że będzie trzeba wykonać kilka zabiegów, by wspomóc procesy regeneracyjne roślin – mówił T. Domański. Z przekazanych przez niego informacji wynika, że jako pierwszy podany zostanie Maral 6-5-5+1 Zn. Jego aplikacja będzie połączona z zastosowaniem ASX Tytan Plus. Ten produkt uchroni je przed kolejnymi stresami, które mogą nastąpić w kolejnych dniach i tygodniach. Temperatury są wciąż niskie, pobieranie składników pokarmowych z gleby ograniczone, a więc taka kompozycja aplikowanych preparatów wydaje się silnie zasadna w nadchodzących dniach.
Fertygacja? Tak, ale ostrożnie
T. Domański widzi także potrzebę rozpoczęcia fertygacji. Dzięki niej możliwe jest szybkie i pewne dostarczenie roślinom najpotrzebniejszych aktualnie składników odżywczych. Należy jednak pamiętać, by korzystając z systemów fertygacyjnych mieć na uwadze rozkład opadów deszczu. Nadmiar wody nie jest wskazany i może generować kolejny, niepotrzebny stres dla roślin. Z fertygacji trzeba więc korzystać umiejętnie i ostrożnie. W gospodarstwie dr P. Krawca podane zostaną tą drogą takie produkty jak ASX Polifosforan amonu. Następnie stosowany będzie KTS tiosiarczan potasu, a po nim będą aplikowane wieloskładnikowe nawozy z gamy Ultrasol. Gdy gleba wygrzeje się mocniej podany zostanie także wapń w postaci produktu Tiosiarczan wapnia CaTS ASX.
W jakim celu aplikowane będą te nawozy i biostymulatory? Jakiego efektu spodziewają się specjaliści z Agrosimex-u? Jakie dawki będą najlepsze? Te i inne jeszcze informacje zawarte są w poniższym materiale filmowym: