W dniach 16-17 stycznia w Kraśniku odbędzie się XV Konferencja Sadownicza JAGODOWE TRENDY 2019. Jak zwykle dla uczestników został przygotowany bogaty program wykładów. W tej jubileuszowej edycji będą omawiane zagadnienia dotyczące sytuacji ekonomicznej, promocji i zagospodarowania owoców jagodowych oraz agrotechniki.

Organizatorzy spróbują przedstawić propozycje rozwiązań dających możliwość rozwoju opłacalnej produkcji owoców jagodowych. Jak zwykle dominującym gatunkiem będzie malina, ale też pojawi się truskawka, jeżyna, aronia, cytryniec chiński. Odbędzie się również FORUM ORZECHOWE poświęcone uprawie w Polsce orzecha włoskiego oraz leszczyny. Będą wykładowcy z zagranicy, którzy przedstawią sytuacją jagodową w Kosowie oraz na Ukrainie. Warto wiedzieć co dzieje się poza granicami Polski, bo rynek owoców jagodowych jest rynkiem międzynarodowym. Im szybciej rynek ten poznamy tym mamy większe szanse na dochodową produkcję. Tak więc każdy z producentów znajdzie coś dla siebie.

Konferencja ,,Kraśnik Jagodowe Trendy” z każdym rokiem gromadzi coraz większe grono odwiedzających. Ostatnią edycję w 2018 roku w ciągu dwóch dni odwiedziła rekordowa liczba gości – blisko 2 000 osób z kraju i z zagranicy.

W odpowiedzi na coraz szersze zainteresowanie wydarzeniem, w nadchodzącej edycji organizatorzy wychodzą naprzeciw słuchaczom z najdalszych regionów Polski, którzy nie mogą fizycznie uczestniczyć w konferencji. W celu ułatwienia udziału uruchomiony został unikalny serwis konferencji online, który pozwala na obejrzenie wykładów i na kontakt z wystawcami bez względu na miejsce pobytu. Utworzenie serwisu umożliwia również wydłużenie dostępu do funkcjonalności konferencyjnych – uczestnicy będą mieli dostęp do wirtualnych stoisk wystawców i możliwość obejrzenia nagrań z wykładów jeszcze przez tydzień po zakończeniu konferencji w Kraśniku. Serdecznie zapraszamy do zapoznania się z naszym serwisem i jego funkcjonalnościami na www.krasnikjagodowetrendy.konferencjaonline.pl.

Rejestracja dla odwiedzających JAGODOWE TRENDY 2019 ONLINE rozpocznie się po Nowym Roku.

Organizatorzy jak zwykle przygotowali interesujący program konferencyjny:

16.01.2019 (środa) – hala główna

8.30    Rejestracja uczestników konferencji

9.00    Rozpoczęcie konferencji

9.20    Jagodowe to nasza specjalność (Mirosław Maliszewski, Prezes ZSRP)

9.40    Jagodowe Trendy są z Wami 15 lat (Marian Smentek, ZSRP)

10.00  „Piractwo” odmianowe a ochrona prawna odmian roślin (Joanna Pabiniak, radca prawny, Krzysztof Sak Agronom Plants)

10.20  Nowe spojrzenie na jakość materiału szkółkarskiego (Mariusz Podymniak, Hortus Media/jagodnik.pl)

10.40  Odmiany truskawek w hodowli Niwy (dr Jan Danek, Joanna Jagła, Niwa Hodowla Roślin Jagodowych Sp. z o.o.)

11.00  Zasady prowadzenia fertygacji na plantacjach malin (dr Andrzej Grenda, Yara Poland Sp. z o.o.)

11.30  4 lata owocnych doświadczeń, czyli o współpracy, która procentuje (dr Mirosław Korzeniowski, Bayer Sp. z o.o.)

12.00  Patogeny glebowe roślin jagodowych i możliwości minimalizacji ich występowania (prof. dr hab. Leszek B. Orlikowski, emerytowany profesor Instytutu Ogrodnictwa, Skierniewice)

12.20  Przerwa

13.20  Możliwości wykonywania fumigacji gleby w uprawach jagodowych (prof. dr hab. Czesław Ślusarski, emerytowany profesor Instytutu Ogrodnictwa w Skierniewicach)

13.40  Zmęczenie gleby w uprawach jagodowych i biologiczne możliwości jego ograniczania (dr hab. Zofia Zydlik, Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu)

14.00  Kompleksowe rozwiązania New Holland dla sadownictwa (Kamil Deląg, New Holland Ag)

14.30  Nowoczesna organizacja produkcji owoców jagodowych w Chinach – borówka wysoka i malina (prof. dr hab. Edward Żurawicz, Instytut Ogrodnictwa w Skierniewicach)

15.00  Uprawa aronii i cytryńca chińskiego w Chinach (dr hab. Stanisław Pluta prof. nadzw. IO, Instytut Ogrodnictwa w Skierniewicach)

15.25  Przechowywanie owoców jagodowych (dr hab. Krzysztof Rutkowski, Instytut Ogrodnictwa w Skierniewicach)

15.45  Wykorzystanie owoców jagodowych do produkcji piwa na przykładzie Browaru Stu Mostów oraz amatorski wyrób piwa w gospodarstwie sadowniczym (Mateusz Gulej, Główny Piwowar, Browar Stu Mostów, Wrocław)

16.10  Przetwórstwo w warunkach gospodarstwa sadowniczego w praktyce (Aleksandra Buła Gospodarstwo Sadownicze Szczepanówka)

16.30  Przyczyny deformacji owoców maliny (dr Agnieszka Orzeł, prof. Włodzimierz Lech, Niwa Hodowla Roślin Jagodowych Sp. z o.o.)

16.45  Światowe trendy w uprawie jeżyny (dr Agnieszka Orzeł, Niwa Hodowla Roślin Jagodowych Sp. z o.o.)

17.00 Dyskusja, podsumowanie pierwszego dnia konferencji, losowanie nagród

 

16.01.2019 (środa) – sala na galerii

Forum: „Orzechy” – możliwości uprawy i zagospodarowania w warunkach Polski jako różnicowanie produkcji w gospodarstwach jagodowych

11.00    Orzech laskowy i włoski (dr Iwona Szot, dr Tomasz Lipa, Uniwersytet Przyrodniczy w Lublinie)

11.20     Uprawa orzecha włoskiego na Ukrainie – hodowla, rozmnażanie (prof. dr hab. Svetlana Klymenko, Narodowy Ogród Botaniczny im. M. Gryshka w Kijowie Narodowej Akademii Nauk Ukrainy)

12.00     Orzech włoski w praktyce. Dobór odmian. Opłacalność produkcji (Tomasz Kaczorowski, www.ProjektOrzech.pl)

12.40     Przechowywanie i obrót orzechami laskowymi w praktyce (Bogdan Potębski Gospodarstwo Sadownicze, dr Tomasz Lipa Uniwersytet Przyrodniczy w Lublinie)

13.00     Zrzeszenie Producentów Orzechów i Sadzonek Leszczyny w Lublinie (Robert Bokwa, wiceprezes ZPOiSL)

13.20    Dyskusja, zakończenie forum

17.02.2019 (czwartek) – hala główna

9.00    Rozpoczęcie drugiego dnia konferencji

9.10    Na czym można lepiej zarobić – truskawka powtarzająca owocowanie kontra malina „jesienna” (dr Dariusz Paszko, Uniwersytet Przyrodniczy w Lublinie, dr Paweł Krawiec, Horti Team)

9.30    Umowy kontraktacyjne szansą na poprawę sytuacji na rynku owoców w Polsce? (dr Piotr Baryła, Uniwersytet Przyrodniczy w Lublinie)

9.50    Rola mikroelementów w uprawie roślin jagodowych na przykładach z malin (Michał Wojcieszek, Yara Poland Sp. z o.o.)

10.20  Jak powstrzymać rozwój chorób na plantacjach roślin jagodowych (Szymon Jabłoński, Bayer Sp. z o.o.)

10.50  Analiza ukraińskiego rynku jagodowego – historia, stan obecny, trendy (dr Aleksandr Yareshchenko, Instytut Ogrodnictwa, Kijów, Ukraina)

11.30  Czy możliwa jest poprawa sytuacji polskich producentów owoców w łańcuchu dostaw żywności? – analiza na tle zmieniających się uwarunkowań zewnętrznych (dr Paweł Kraciński Instytut Ekonomiki i Gospodarki Żywnościowej, Warszawa)

11.50  Przerwa

12.45  Debata: Wyzwania dla producentów z sektora upraw jagodowych

– Efekty wprowadzenia nowych przepisów dotyczących zatrudnienia dla sektora jagodowego. Ocena zmian, co stwarza problemy, jak udoskonalić funkcjonowanie obowiązujących uregulowań.

– Umowy kontraktacyjne – obowiązek czy dowolność?

– Rozwój produkcji owoców jagodowych dla przetwórstwa – jeśli tak to w jakim kierunku?

– Deserowe owoce jagodowe w eksporcie oraz na rynku krajowym

14.00 Rozwój jagodowego sektora w Kosowie (Kujtim Lepaja, National Raspberry Association, ‘Mjedra e Kosoves’, Kosovo)

14.40  Nowy model plantacji malin „jesiennych” w gruncie otwartym (Agnieszka Kałdonek, dr Paweł Krawiec, Horti Team)

15.00 Zalecenia warunkujące powodzenie w uprawie truskawki „powtarzającej” (dr hab. Zbigniew Jarosz, Uniwersytet Przyrodniczy w Lublinie)

15.20  Zagrożenia ze strony chorób grzybowych występujące na plantacji truskawek powtarzających owocowanie (dr Małgorzata Cegiełko, Uniwersytet Przyrodniczy w Lublinie)

15.40  Uprawa malin w gruncie w tunelach – krótki przewodnik (dr Paweł Krawiec, Horti Team, Mariusz Podymniak, Tomasz Werner, Hortus Media/jagodnik.pl)

16.00 Dyskusja, podsumowanie i zakończenie konferencji, losowanie nagród

 







Poprzedni artykułZwycięzcy grudniowego losowania w loterii prenumeratorów [WYNIKI]
Następny artykułInsektycyd nr 1 wybrany

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj