Zakłady przetwarzające owoce jagodowe wykorzystują okres zimowy do przeprowadzenia szkoleń dla swoich dostawców. Jedno z takich szkoleń zorganizowane, przez firmę Uren Coldstores z Łaszczowa, odbyło się 10 lutego 2017 roku w Gorzkowie i zgromadziło ponad 50 słuchaczy. Szkolenie przeprowadził dr Paweł Krawiec (UP Lublin / Horti Team) przedstawiając aktualności z zakresu agrotechniki maliny, porzeczki, truskawki oraz wiśni. Dodatkowo firmy Yara Poland, Agrimpex oraz BioAgris zaprezentowały uczestnikom szkolenia swoje produkty, zwracając uwagę na nowe rozwiązania w ochronie jak i w sposobie prowadzenia plantacji.
Firma Uren Coldstores została założona w 1895 roku w Anglii. W 1989 r. otworzyła oddział w Polsce po czym w 1997 r. kupiła chłodnię w Łaszczowie, gdzie produkowane są mrożone warzywa i owoce dostarczane przez plantatorów w dużej części na podstawie umów. Firma od 3 lat realizuje program inwestycyjny w truskawce. W sezonie 2017 r. Uren Coldstores proponuje swoim dostawcom zakładanie plantacji z odmianą ‘Dipred’ na minimalnej powierzchni 1 ha. Firma oferuje również umowę kontraktacyjną na 4 lata. W umowie zawarta jest cena minimalna w wysokości 3 zł netto za 1 kg. Jeżeli cena rynkowa truskawki przekroczy 3 zł wtedy do ceny podstawowej dodawane jest 10%. Warunkiem współpracy jest wymóg prowadzenia uprawy według technologii i zaleceń firmy.
Malina…
W 2016 roku produkcja malin w Polsce dochodziła do 125 tys. ton. Pomimo tego, że w ostatnim czasie pojawiło się wiele nowych plantacji, to zbiory w Polsce gwałtownie nie rosną. Czy tak będzie w bieżącym i kolejnych sezonach trudno ocenić – informował dr Paweł Krawiec z UP w Lublinie. Wysokość plonów z hektara jest w coraz większym stopniu zdeterminowana zmieniającymi się czynnikami klimatycznymi, występującymi chorobami oraz szkodnikami. W tej chwili Polska ma najniższe plony malin na całym świecie (3,5 t/ha w 2015 r. wg. GUS). W zeszłym roku po ciepłym i bezśnieżnym grudniu (średnia temperatura +3,8ºC) temperatura w styczniu spadła do -15,8ºC. W efekcie wystąpiły szkody mrozowe na plantacjach odmian „jesiennych” objawiające się nierównomiernym wybijaniem oraz wzrostem młodych pędów. Biorąc pod uwagę tegoroczną zimę, w miejscach gdzie nie było pokrywy śnieżnej, w czasie gwałtownych spadków temperatury w styczniu, mogło dojść do uszkodzeń systemu korzeniowego. Jedną z metod umożliwiającą lepszą regenerację malin owocujących na pędach tegorocznych po zimowych uszkodzeniach systemu korzeniowego jest wiosenne okrywanie plantacji agrowłókniną. Plantację przykrywa się w połowie kwietnia i utrzymuje do ostatnich przymrozków czyli około 20 maja. Po tym czasie agrowłókninę należy zdjąć. Dobrym rozwiązaniem, poprawiającym rozwój systemu korzeniowego jest zastosowanie wiosną biostymulatora Goteo. W 2016 r., zastosowany doglebowo w trzech dawkach po 5 l/ha na plantacji odmiany ‘Polana’ wpłynął pozytywnie na wzrost korzeni po uszkodzeniach mrozowych.
W niewielkim zakresie zmienił się w tym sezonie dobór insektycydów w malinach. Do zwalczania przędziorków dostępne są 3 substancje: abamektyna (Acaramic 018 EC, Safran 018 EC), spirodiklofen (Envidor 240 SC) oraz fenpiroksymat (Ortus 05 SC). Natomiast do zwalczania innych szkodników – tiachlopryd (Calypso 480 SC), acetamipryd (Mospilan 20 SP), deltametryna (Decis Mega 50 EW) oraz spinosad (SpinTor 240 SC). Ponadto producenci mają do dyspozycji produkty o działaniu mechanicznym jak Afik, AgriTrap, Emulpar 940 SC oraz Siltac EC. Zdaniem dr P. Krawca jednym z najważniejszych szkodników maliny, a występujących licznie w ubiegłym sezonie, jest pryszczarek namalinek łodygowy. Problem dotyczy zarówno malin „letnich” jak i „jesiennych”. Szkodnik jest groźny, ponieważ po żerowaniu larw w uszkodzeniach pędów dochodzi do infekcji przez grzyby powodujące zamieranie pędów, co może skutkować wyłamywaniem się pędów malin „jesiennych”, oraz przemarzaniem pędów zimą malin „letnich”. Podczas zwalczania pryszczarka pierwszy zabieg należy wykonać od połowy do końca maja, a następny tygodnie później oraz na plantacjach owocujących na pędach dwuletnich po zbiorach. W zeszłym sezonie oprócz standardowych zabiegów owadobójczych przeciwko pryszczarkowi testowany był z pozytywnymi efektami preparat Larvasoil poprawiający odporność roślin na szkodniki. Stosuje się go co 7 dni.
Podczas wykładu duże zainteresowanie wśród producentów wzbudziło podsumowanie projektu Malinowe Factory 2016. W tym roku po raz pierwszy było oceniane w projekcie plonowanie malin „letnich”: ‘Przehyba’, ‘Laszka’, ‘Radziejowa’ oraz ‘Sokolica’, spośród których najlepiej plonowała odmiana ‘Sokolica’. Natomiast przedstawiciele firmy Uren zwrócili szczególną uwagę na wyniki dotyczące nowego nasadzenia w projekcie tj. kwatery odmiany ‘Polana’ założonej z sadzonek doniczkowanych na podniesionych zagonach i ściółkowanych czarną agrowłókniną.
Przedstawiciel firmy BioAgris Sylwester Cukrowski w swojej prezentacji skupił się na nowym produkcie, który będzie dostępny w tym sezonie. XStress jest to nawóz mikroelementowy przeznaczony do opóźnienia przejrzewania owoców oraz warzyw. Stosuje się go w dawce 1,5–2 l/ha na 4–5 dni przed planowanym zbiorem. Polecany jest do wielu upraw. W sezonie 2016 oceniany był między innymi w uprawie maliny pod osłonami oraz w otwartym gruncie. Po kilkukrotnym zastosowaniu po kwitnieniu oraz w czasie zborów wydłużał trwałość malin w obrocie, ograniczając ich pleśnienie oraz w początkowym okresie obrotu ciemnienie. Ponadto preparat wpływał korzystnie na jędrność owoców oraz trwałość struktury owoców podczas deszczowej pogody.
Monika Adamczyk
Materiały, podsumowania doświadczenia realizowane w ramach projektu Malinowe Factory z sezony 2015 i 2016 oraz zalecenia dotyczące uprawy malin, w tym zdjęcia występujących na malinach w Polsce wirusów dostępne są w publikacji „Malinowe Factory 2016”, która jest do kupienia w e-sklepie – kliknij i zamów.