Jagodnik 8/2021 już w sprzedaży



Mamy urodziny! I to nie byle jakie, bo równo 10. Trzymacie Państwo w dłoniach jubileuszowy, 70. numer „Jagodnika”, którego pierwsza edycja ukazała się 10 lat temu – w grudniu 2011 roku. Za nami ważny dla sektora jagodowego okres przemian i transformacji, w którym jako branżowe czasopismo mogliśmy uczestniczyć… Jubileusz zobowiązuje, dlatego deklarujemy na piśmie, że nie zamierzamy zaprzestać przekazywania wiedzy z zakresu uprawy roślin jagodowych. „Jagodnik” jest dla Was i jeśli będziecie z nami, to kolejne jubileusze są tylko kwestią czasu! Dlatego już dziś zapraszamy do prenumeraty – uwaga do końca roku obowiązuje stara cena.

Kurier Jagodowy

Choć trudno w to uwierzyć – 10 lat minęło. Gdy w grudniu 2011 roku ukazał się pierwszy, pilotażowy numer „Jagodnika”, nie byliśmy nawet pewni, czy jego wydawanie będzie możliwe i czy się utrzymamy na rynku. Spróbowaliśmy i się udało, a dziś świętujemy 10-lecie czasopisma. Był to zarazem okres dużych zmian w produkcji owoców jagodowych, która dziś ma zupełnie inne oblicze niż dekadę temu.

.

.

Truskawka

Jak wczesne, to tylko z tuneli (cz. II)

W pierwszej części artykułu („Jagodnik” 7/2021) przedstawiłem dwa gospodarstwa z centralnej Polski specjalizujące się w tunelowej produkcji wczesnych truskawek. Kontynuuję redakcyjną podróż. Tym razem odwiedziłem kolejne dwie plantacje – taka sama odmiana i podobne efekty w uprawie w sezonie 2021.

W projekcie – powtarzające owocowanie

Truskawkowe Inspiracje to projekt, którego celem w 2021 roku było przedstawienie trzech systemów uprawy truskawek: na przyspieszony zbiór, w tunelach (czyt. „Jagodnik 7/2021) odmian późno dojrzewających, w otwartym gruncie (czyt. „Jagodnik” 6/2021) oraz odmian powtarzających owocowanie, w tunelach. Temu ostatniemu systemowi poświęcony jest poniższy materiał.

Ekologicznie – znaczy profesjonalnie

Produkcja ekologiczna, która ma dawać właściwe rezultaty jeśli chodzi o zdrowie roślin oraz możliwy do uzyskania plon, musi być prowadzona na wysokim poziomie. W takiej uprawie nie ma miejsca na błędy. Wiedzą o tym doskonale Monika i Witold Popkowie, którzy prowadzą gospodarstwo w Pawłowej w województwie podkarpackim.

Red Plant – truskawkowa kooperatywa

W poprzednim numerze („Jagodnik” 7/2021) opisałem grupę plantatorów owoców jagodowych z okolic Czerwińska nad Wisłą, którzy stworzyli spółkę Premium Bery i wspólnie zamierzają rozwijać relacje handlowe z większymi odbiorcami. To jednak nie jedyna taka inicjatywa w największym regionie uprawy truskawek w Polsce. Od kilku lat w tej okolicy funkcjonuje inna firma – kooperatywa dwóch znanych i poważanych w branży plantatorów, Andrzeja Sosińskiego i Rafała Popławskiego.

Malina

Warto się uczyć od najlepszych (cz. II) – maliny

Zorganizowane 6 sierpnia w gospodarstwie Agronom Berries spotkanie z cyklu Malinowe Factory 2021 (czyt. też „Jagodnik” 7/2021) pozwoliło zapoznać się z praktycznym podejściem do nowoczesnej uprawy malin. Produkcja owoców deserowych powinna odbywać się w tunelach i tak właśnie jest prowadzona na odwiedzanych plantacjach.

Co skrywa malinowa przyszłość?

Podczas 12. Światowej Konferencji Malinowej, oprócz prezentacji rynków malinowych w poszczególnych krajach członkowskich zrzeszonych w International Raspberry Organization (czyt. „Jagodnik” 6 i 7/2021), przedstawiono także m.in. informacje na temat rozwiązań prawnych, a także dotyczących maliny postępów w pracach hodowlanych oraz zmian w szkółkarstwie. Te czynniki w najbliższych latach, a może nawet dekadach będą rzutować na rozwój branży w Polsce i Europie.

Maliny dla wymagających

Uprawa malin w tunelach dla każdego, kto ją rozpoczyna, jest na pewno dużym wyzwaniem inwestycyjnym i agrotechnicznym. Dużo łatwiej ją rozpocząć, gdy ma się już pewne doświadczenie z tego zakresu. Katarzyna i Przemysław Sarbinowscy zdobywali je podczas pracy na jagodowych farmach w Wielkiej Brytanii.

Borówka wysoka

Dokąd zmierza rynek borówkowy

W dniach 23-25 sierpnia odbyła się konferencja „IBO Summit 2021”, wydarzenie corocznie organizowane przez Międzynarodową Organizację Borówkową (International Blueberry Organization) Szczyt IBO pierwotnie miał się odbyć rok wcześniej w Trujillo w Peru, ze względu jednak na sytuację pandemiczną został przełożony, a w tym roku odbył się w wersji online.

Zbiór kombajnowy to dla nas konieczność

default

Plantacja Kamys & Veens jest polsko-holenderskim przedsięwzięciem ulokowanym w Turkowicach, miejscowości w województwie lubelskim między Zamościem a Hrubieszowem. Borówki uprawiane są tam od 2003 roku, obecnie na 36 ha. Zmiany, które dotykają borówkową branżę, wymusiły na kierujących tą plantacją wprowadzenie modyfikacji zarówno w cięciu krzewów, jak i w zbiorze owoców.

Zwalczanie misecznika w praktyce – dlaczego takie trudne

Plantacje borówki jeszcze do niedawna były uważane za uprawy, w których nie trzeba prowadzić ochrony roślin. Z biegiem lat i przybywającą liczbą plantacji zaczęły się problemy. Obecnie borówka wysoka jest atakowana przez kilka szkodników, między innymi przez misecznika śliwowego.

Regeneracja roślin po stresie (cz. I)

Tegoroczna edycja szkolenia zorganizowanego w ramach projektu Borówkowe Factory odbyła się tradycyjnie w Karczmiskach, w gospodarstwie dr Pawła Krawca z firmy Horti Team, 10 września. Wydarzenie nie tylko stanowiło okazję do rozmowy o sytuacji na rynku borówki, czemu poświęcona była jego spora część, lecz także – a może przede wszystkim – służyło ocenie prowadzonych na kilku kwaterach doświadczeń w uprawie tego gatunku.

Postęp w hodowli jakościowej borówki wysokiej

Borówka amerykańska jest powszechnie uprawiana w wielu krajach na całym świecie, a największe znaczenie w produkcji jej owoców ma borówka wysoka – według najnowszych danych, ten typ stanowi ponad 70% spośród wszystkich uprawnych (borówka wysoka północnego i południowego typu, niska, półwysoka i rózgowata).

W kierunku standaryzacji i nowych odmian

Początki gospodarstwa prowadzonego przez Mateusza Pilcha sięgają 1990 roku, gdy pierwsze borówkowe kwatery w Pamiątkowie koło Poznania zakładał ojciec obecnego gospodarza – Julian. Powierzchnia plantacji borówek wynosi w nim obecnie ponad 30 ha, w tym połowa to nowe kwatery założone lub wymienione w ostatnich 5 latach. Rosną na nich krzewy głównie odmian, które są poszukiwane na rynku i których owoce spełniają współczesne standardy jakościowe.

Porzeczka

Plonowanie polskich odmian porzeczki czarnej w latach 2016-2021

Porzeczka czarna jest gatunkiem powszechnie uprawianym w wielu krajach i na kilku kontynentach, w strefie klimatu umiarkowanego. Polska od wielu lat jest zdecydowanym liderem w produkcji i eksporcie tych owoców (55-58% światowej produkcji). Z danych GUS i FAO (2020) wynika, że w ostatniej dekadzie w naszym kraju zbiory porzeczek czarnych wynoszą 95-140 tys. ton rocznie.

Technika

Instalacja fotowoltaiczna w gospodarstwie

Rosnącą popularnością cieszą się inwestycje w rozwiązania do pozyskiwania prądu elektrycznego z energii słonecznej. Coraz większa grupa plantatorów zastanawia się, czy korzystna byłaby budowa instalacji fotowoltaicznej. A jeśli tak, to czy będzie ona bezpieczna i czy można na ten cel pozyskać zewnętrzne środki finansowe.

Targi

Włoski Dzień Jagodowy (cz. I)

Podczas targów Macfrut 2021 odbyła się pierwsza edycja Włoskiego Dnia Jagodowego (Italian Berry Day), składająca się z konferencji (8 września ) oraz wystawy (7-9 września) firm zaangażowanych w jej organizację. Międzynarodowy patronat medialny nad IBD objęło czasopismo „Jagodnik”.

Budowa branży jagodowej w Polsce

Uczestnicy projektu Core Team – forum współpracy liderów i ekspertów branży ogrodniczej – postawili sobie za cel opracowanie planu rozwoju sektora i współpracy przy realizacji uzgodnionych inicjatyw. Projekt poparły 34 organizacje i firmy, w tym liczna reprezentacja sektora jagodowego.

Pierwsze inicjatywy projektu

Forum Core Team zaprezentowało podczas konferencji 14 października wchodzące w jego skład zespoły projektowe oraz 9 podejmowanych w branży inicjatyw, których część została szczegółowo omówiona.

Będziemy silni handlowo i produkcyjnie albo… zostaniemy w polu

Rośnie zapotrzebowanie na wysokiej jakości deserowe owoce oraz na konsolidację podaży. Rośnie też produkcja i konsumpcja owoców jagodowych, a pandemia wygenerowała dodatkowy popyt. Zwiększyła się także świadomość konsumentów i wzrosło zapotrzebowanie na jakościową żywność.

Eko uprawy

Wyzwania dla produkcji ekologicznej

III edycja Międzynarodowych Targów Żywności i Produktów Ekologicznych, zorganizowana w Centrum Targowo-Kongresowym PTAK Warsaw Expo w Nadarzynie, odbywała się od 30.09. do 2.10. Wydarzenie to stało się jednym z ważniejszych spośród środkowo-wschodnioeuropejskich targów, w których branża ekologiczna z sektorów od żywności, kosmetyków i środków czystości, poprzez opakowania, na środkach produkcji rolnej kończąc, spotyka się w jednym miejscu.

Inne gatunki

Farmaceutyczny jagodnik – róża, żurawina wielkoowocowa, rokitnik

Liść maliny, liść jeżyny, liść porzeczki czarnej, liść truskawki – o takich właśnie surowcach pisaliśmy w poprzednich odcinkach tego cyklu. Plantatorom, w sposób oczywisty przywykłym do dostarczania owoców dla branży spożywczej, proponowaliśmy dywersyfikację dochodów poprzez współpracę z przemysłem farmaceutycznym, informując szczegółowo, jak należy zbierać i suszyć surowce zielarskie, gdzie je badać, jak wreszcie, na bardzo korzystnych warunkach finansowych, sprzedać.

Jagodowo nakręceni

Gdy się poznali, byli młodzi, po studiach, otwarci na wyzwania. Ewelina zdobyła wykształcenie ogrodnicze podczas studiów na Uniwersytecie Przyrodniczym w Poznaniu i przez jakiś czas prowadziła firmę zakładającą ogrody. Gdy poznała Pawła i okazało się, że jest możliwość poprowadzenia własnego gospodarstwa, wspólnie się na to zdecydowali.

Perły kuchni polskiej

Wigilijny karp w sosie cynamonowym z jabłkiem i żurawiną

Smażony w półdzwonkach karp bez ości, podany wprost z patelni, z sosem żurawinowo-jabłkowo-cynamonowym jest daniem, które zaliczam do najdoskonalszych potraw wigilijnych. Daniem, które pięknie wygląda, świątecznie pachnie i znakomicie smakuje.

Wolna strefa

Skoro jest tak dobrze…

Ten sezon dla uprawiających borówkę wysoką nie był najłatwiejszy. Myślę, że wieszczony od dawna „rok prawdy” wreszcie nadszedł. Złożyło się na to wiele czynników…

.

.






Poprzedni artykułŚrodki finansowe na kwatery dla pracowników zatrudnionych w rolnictwie
Następny artykułUWAGA! Już jutro BLACK FRIDAY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj