Jagodnik 7/2017 – już w sprzedaży



W lipcu i sierpniu kilkakrotnie spotykaliśmy się z Czytelnikami „Jagodnika” na organizowanych czy też współorganizowanych przez nasz zespół redakcyjny szkoleniach. Widzimy, że w szkoleniach uczestniczą kolejne osoby, które planują inwestować w nowe technologie produkcji czy modernizować dotychczas prowadzone uprawy. Czas na takie inwestycje wydaje się dobry, gdyż – jak pokazał kolejny sezon – dbałość zarówno o kondycje roślin opłaciła się. Dlatego zachęcamy do lektury materiałów zawartych w tym numerze, zapewne znajdziecie w nich Państwo wiele wskazówek związanych z kierunkami produkcji w swoich gospodarstwach. Niewątpliwie nowym, wartym uwagi gatunkiem jest jagoda kamczacka, nazywana za granica piata jagoda. Zainteresowanych uprawa jagody kamczackiej zapraszamy na II Konferencję Kamczacką, która odbędzie się 9 listopada (szczegółowe informacje na stronie: www.konferencjakamczacka.pl). Bieżący numer dostępny jest w e-sklepie na portalu jagodnik.pl

Możliwości ograniczania chorób odglebowych

Coraz częściej na plantacjach roślin jagodowych, zwłaszcza malin i truskawek, występują straty powodowane przez choroby pochodzenia glebowego. Dlatego konieczne jest zastosowania działań pozwalających ograniczyć ten problem.

Międzyplony – narzędzie do utrzymania żyzności gleby

Wielu rolników wdraża system produkcyjny z międzyplonami, mając nadzieje, że zwiększy on żyzność gleby. Obecnie, we współpracy z firmy Boryna, część z nich prowadzi próby z międzyplonami o wysokim potencjale, aby określić wskaźniki zysku rolniczego dla różnych gatunków.

Kilka uwag na temat przygotowania stanowiska i zakładania plantacji

Prawidłowe przygotowanie stanowiska jest podstawą powodzenia w uprawie truskawki, a błędy i zaniechania popełnione na tym etapie są nie do skorygowania po posadzeniu roślin. Powinny o tym pamiętać zwłaszcza osoby planujące założenie plantacji pod wpływem emocji wywołanych dobrą koniunkturą ostatniego sezonu.

Dobrze się przygotować do założenia plantacji

Założenie plantacji wymaga starannego przygotowania gleby i odpowiedniego wyboru sadzonek. Pamiętać należy, że błędy popełnione na wstępie mogą powodować problemy przez cały okres prowadzenia uprawy.

Truskawki trochę inaczej

Odwiedzając wiosną tego roku kilka gospodarstw z uprawą roślin jagodowych w Niemczech, mogłem miedzy innymi zapoznać się z nowatorskimi, często wypracowanymi przez właścicieli systemami uprawy wdrażanymi przez niemieckich plantatorów.

Dobre bo polskie – truskawki i maliny w szklarniach

Dla Gospodarstwa Ogrodniczego w Ryczywole, które posiada 12 ha szklarni starego typu, produkcja owoców jagodowych okazała się doskonałym wyborem. W ciągu 3 lat jego właściciele zmienili całkowicie kierunek z uprawy warzyw na deserowe truskawki i maliny.

Uprawy tunelowe – dawka specjalistycznej wiedzy

„Owoce jagodowe w tunelach” to tytuł jednego ze szkoleń cyklicznie realizowanych przez firmę Haygrove w gospodarstwach jej klientów. Tegoroczna edycja odbywała się u Aleksandry i Mariusza Pietruszków w miejscowości Studzieniec koło Chodzieży.

Stawiamy na jakość

Na Farmie Ovoc od początku działalności związanej z produkcją truskawek postawiono na najwyższa jakość zbieranych owoców. Mogli się o tym przekonać uczestnicy tegorocznego spotkania „Owoce jagodowe w tunelach”. Była to też dobra okazja, by porozmawiać z właścicielami na temat ich doświadczeń związanych z produkcją truskawek (i nie tylko).

Letnie warsztaty grupy truskawkowej

Czwarta edycja Letnich Warsztatów Grupy Truskawkowej, zorganizowana 30 lipca w Brodni Górnej była doskonałą okazją do analizy zakończonego sezonu oraz dała możliwość uzyskania informacji dotyczących ważnych do wykonania zabiegów po zbiorze owoców.

Truskawkowe SPA

Na początku okresu dojrzewania truskawek miałem okazje odwiedzić małe truskawkowe gospodarstwo w Republice Czeskiej. Nietypowe w tym gospodarstwie jest jednak podejście do uprawy oraz formy sprzedażny truskawek.

Kwitnienie maliny jednorocznej

Obecnie, aby przedłożyć okres zbioru i zwiększyć opłacalność uprawy malin owocujących na tegorocznych pędach, wprowadza się produkcje tego typu malin w tunelach. Poznanie zatem zależności pomiędzy czynnikami zewnętrznymi i powstawaniem kwiatów malin jednorocznych jest ważnym zagadnieniem.

Maliny z KLASĄ

Chcąc uzyskać wysokiej jakości deserowe owoce maliny, trzeba je produkować pod osłonami. Mogą to być tunele, ale też szklarnie, nawet starego typu. Tak działa obecnie Grupa Producentów Owoców i Warzyw „Klasa”.

Finał Malinowego Factory 2017

Finał Malinowego Factory 2017 odbył się 27 sierpnia w gospodarstwie dr. Pawła Krawca w Karczmiskach. Przybyło tam około 500 osób z kraju i zagranicy. Projekt stał się swego rodzaju platformą integracji różnych technologii i firm lokujących w uprawie malin swoje produkty.

Obowiązuje nas jakość

Ochrona i nawożenie w odpowiednim terminie, dobra organizacja zbiorów, dzięki której owoce pozyskiwane są w optymalnym terminie, a następnie szybko schładzane. Kierując się tymi zasadami, stałą dobrą jakość jagód zapewnia Kazimierz Szopa z Rzeczycy koło Tomaszowa Mazowieckiego.

Własna pasieka – tak wiele korzyści

Posiadanie własnej pasieki dodaje splendoru gospodarstwu, nie mówiąc już o tym, jak wiele niesie korzyści. Hanna Moscardo Malinowski i Antoni Malinowski, którzy prowadzą gospodarstwo borówkowe BerryBliss w Jakubowie, od kilku lat posiadają własna pasiekę. Jak twierdza, bez niej prowadzenie wysoko plonującej plantacji borówki nie jest możliwe.

Siatki przeciw ptakom wciąż zyskują popularność

Dzikie ptaki, pozbawione tych tradycyjnych żerowisk, mocno dawały się we znaki zwłaszcza na plantacjach borówki wysokiej. Najlepszą ochrona w tej sytuacji okazały się siatki zabezpieczające uprawy przed tymi szkodnikami.

Deserowa porzeczka alternatywą dla kombajnowych upraw

Porzeczka – zarówno czerwona, jak i czarna – nie jest w zbiorowej świadomości konsumentów uznawana za owoc deserowy. Są jednak gospodarstwa, w których obrano ten właśnie kierunek produkcji. Kuszą wysokie ceny owoców, lecz czy aby zawsze taka uprawa się opłaca?

Czarne porzeczki w trudnym sezonie

O prawdziwy zawrót głowy przyprawiły licznie przybyłych uczestników spotkania w Piotrowicach Wielkich plantacje porzeczek dr. Piotra Baryły i Tomasza Woźniaka. Spotkanie odbywało się pod hasłem „Porzeczkowy zawrót głowy”.

Szkodniki po zbiorach a potrzeba ich zwalczania wiosną

Ważnym elementem powodzenia w uprawie roślin jagodowych są lustracje plantacji na obecność szkodliwych owadów i roztoczy, przeprowadzane nie tylko w okresie wiosennym, ale i po zbiorze owoców. Dzięki obserwacjom roślin we wrześniu można wywnioskować, jaki był lub jest poziom zagrożenia ze strony szkodników oraz przeprowadzić ich zwalczanie, ale tylko niektórych z nich.

Zwalczanie chwastów w jagodnikach ze ściółkami

Podstawową funkcją ściółek jest ograniczenie rozwoju zachwaszczenia. Ściółki z tkaniny czy włókniny redukują również zabrudzenie owoców truskawki i przyspieszają termin ich zbioru oraz ograniczają straty wody na plantacji. Pewnym problemem pozostaje jednak zwalczanie chwastów wyrastających w otworach na rośliny.

Maszyny na Macfrut 2017

Targi Macfrut 2017, które w tym roku odbyły się w maju we włoskim Rimini, zgromadziły liczne firmy z wielu segmentów branży ogrodniczej. Imponującą była zwłaszcza część związaną z maszynami, której towarzyszyły ich pokazy zorganizowane na terenie specjalnie przygotowanej do tego celu hali wystawowej.

Piąta jagoda

Tegoroczna edycja Global Berry Congress odbyła się 28 marca w Rotterdamie. Spotkanie przyciągnęło największych graczy na rynku owoców jagodowych. W konferencji z organizowanej przez brytyjski magazyn Eurofruit wzięło udział ponad 400 delegatów z 36 krajów.

Jeżyna – gatunek z potencjałem

W Wielkiej Brytanii uprawa jeżyn koncentruje się głównie na produkcji owoców deserowych pod osłonami. Zastosowanie nowoczesnych metod oraz nowych odmian umożliwiło wydłużenie okresu zbioru do grudnia. Uprawa w tunelach gwarantuje uzyskanie owoców wysokiej jakości, spełniających wymagania sieci handlowych.

Mamy być z czego dumni ale…

Od początku tego roku, będąc koordynatorem działań marketingowych firmy Bayer na terenie Europy Centralnej i Wschodniej, mam możliwość zaznajomienia się z produkcją ogrodniczą w krajach tego regionu. Jest to świetna okazja do poznania tamtejszych rynków, ale też przekazywania dobrych praktyk z Polski…







Poprzedni artykułNowe możliwości odkażania gleby
Następny artykułZbiór maszynowy malin w praktyce – kombajn 'NATALIA-V’

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj