Jagodnik 7/2021 już w sprzedaży



W ostatnich tygodniach dużo się mówi o wysokich cenach owoców czarnej porzeczki i bardzo wysokich stawkach za maliny do przetwórstwa. O ile, jeśli chodzi o ten pierwszy gatunek, zakłady mogły liczyć na w miarę dobrą podaż surowca, o tyle inaczej jest w przypadku malin, których owoców po prostu na plantacjach nie ma, a jeśli są, to poziom zbiorów daleko odbiega od oczekiwanego. Podobna sytuacja jest zresztą w wielu innych krajach. Korzystny finansowo rok warto wykorzystać do przygotowania się na sezony, w których cena owoców będzie zbyt niska lub nie da się zatrudnić wystarczającej liczby osób. Trzeba się również liczyć z tym, że mechaniczny zbiór coraz większej liczby gatunków będzie nabierał na znaczeniu, pojawiają się do tutaj nowe rozwiązania umożliwiające zautomatyzować tą czynność. O tym i o wielu innych zagadnieniach z zakresu uprawy roślin jagodowych przeczytacie w bieżącym numerze „Jagodnika”.

Truskawka

Jak wczesne, to tylko z tuneli (cz. I)

Producenci truskawek z rejonu Czerwińska nad Wisłą coraz częściej przekonują się do ich uprawy w tunelach foliowych. Dotyczy to zwłaszcza produkcji na przyspieszony zbiór owoców. Praktykowany dotychczas system uprawy w gruncie pod przykryciem z folii perforowanej nie daje możliwości pozyskania owoców tak wcześnie i takiej jakości, jak w produkcji tunelowej.

W tunelach z automatycznym wietrzeniem

Rosnące zapotrzebowanie na owoce jagodowe spowodowało, że firma Amplus w ramach utworzonej przez tę firmę jednostki celowej o nazwie SB Fruit Group Sp. z o.o. zaczęła inwestować we własną ich produkcję. Na pierwszym etapie zdecydowano się na uprawę w nowoczesnych tunelach foliowych odmian truskawki powtarzających owocowanie

Hodowlane Rendez-Vous 2021

W gospodarstwie Hortplant, w Lisowoli koło Skierniewic 24 czerwca odbyło się spotkanie zorganizowane przez państwa Dominikowskich, właścicieli tej szkółki. Gospodarze omówili prowadzoną w tej firmie hodowlę truskawki, można było również spróbować, jak smakują owoce odmian przez nich wyselekcjonowanych oraz innych, dla porównania.

Uprawy gruntowe

W podobnym czasie, aczkolwiek nieco przed ‘Malwiną’ dojrzewa stosunkowo nowa na polskim rynku ‘Malling Allure’, której uprawę testowano na plantacjach firmy Horti Team w Karczmiskach. Rośliny tej odmiany posadzono w sąsiedztwie coraz lepiej ocenianej w naszym kraju truskawki ‘Allegro’. Z ich uprawą, można było się zapoznać w ramach projektu „Truskawkowe Inspiracje 2021 – uprawy gruntowe”.

Trendy na rynku owoców truskawek

Niektóre wątki poruszane podczas 9. edycji International Strawberry Symposium (ISS 2021), które odbyło się w pierwszych dniach maja (czyt. też „Jagodnik” 6/2021), dotyczyły zmian i trendów na rynku owoców oraz oczekiwań konsumentów i wymagań operatorów. Tym tematom poświęcono jeden z bloków odbywającej się online konferencji.

Jagodowa farma od zera

Fieldstone a Family Farm to rodzinny biznes stworzony od zera. Obecnie na Fieldstone składają się gospodarstwa produkujące owoce jagodowe w 3 lokalizacjach, uzupełnione działalnością szkółki w Koźniewicach. Pod koniec czerwca odwiedziłem jedno z nich – jagodową farmę w Sławoszynku, gdzie produkowane są deserowe maliny, jeżyny oraz borówki.

Malina

Produkcja malin w Europie

W poprzednim numerze „Jagodnika” (6/2021) przedstawiłem doniesienia dotyczące produkcji malin w krajach pozaeuropejskich, zaprezentowane w maju w Lublinie, podczas tegorocznej, XII Światowej Konferencji Malinowej IRO 2021. Teraz czas na informacje z Polski i innych krajów leżących na Starym Kontynencie w Europie

Warto się uczyć od najlepszych (cz. I) – maliny

Jeśli się uczyć, to od najlepszych. Wychodząc z tego założenia, zorganizowaliśmy jako wydawnictwo Hortus Media 6 sierpnia w gospodarstwie Agronom Berries dwa wydarzenia związane z projektami Truskawkowe Inspiracje oraz Malinowe Factory. W pierwszej części relacji prezentujemy produkcję malin w tej firmie.

Premium Berry – współdziałanie odpowiedzią na wyzwania rynku

Jedną z cech krajowych plantatorów roślin jagodowych jest niechęć do podejmowania wspólnych działań. Tymczasem w okolicach Czerwińska nad Wisłą pojawiła się ciekawa inicjatywa. Powstaje właśnie spółka Premium Berry, którą tworzą producenci malin i truskawek. Chcą oni wspólnie realizować indywidualne cele.

Borówka wysoka

Patogeniczne bakterie w uprawie borówki

Bakterie rodzaju Pseudomonas, a szczególnie gatunku Pseudomonas syringae, które porażają ponad 180 gatunków roślin, są m.in. sprawcami chorób krzewów borówki wysokiej, uważanej dotychczas za roślinę nieporażaną przez patogeny bakteryjne. Pewien wyjątek stanowi kompleks Agrobacterium / Rhizobium – powodujący guzowatości na korzeniach i pędach borówki.

Otwarci na świat, świadomi wyzwań

Są młodzi, operatywni, otwarci na wyzwania. Stosunkowo od niedawna zajmują się uprawą borówki, mają jednak świadomość, że trzeba dążyć do najwyższych standardów jakościowych i sami w tym zakresie stawiają sobie wysoko poprzeczkę. Tacy właśnie są właściciele gospodarstwa LuLuBerry położonego w Szczytach koło Białobrzegów nad Pilicą.

W Fall Creek na temat branży

Firma Fall Creek zorganizowała 29 lipca wirtualne spotkanie, którego uczestnicy mogli zapoznać się z nowościami w jej ofercie, a także z ważnymi zagadnieniami dotyczącymi branży. Odbyła się także degustacja owoców kilku odmian borówki.

Technika

Maszyny na miarę potrzeb

W Rawie Mazowieckiej, wokół ronda na ulicy wyprowadzającej ruch z miasta w kierunku Piotrkowa Trybunalskiego, zlokalizowane są trzy firmy oferujące sprzęt, który można wykorzystywać m.in. w uprawie roślin jagodowych. Łączy je struktura własnościowa. W drugiej połowie sierpnia rozmawiałem z jednym ze współwłaścicieli tych przedsiębiorstw Adamem Seligą.

Inne gatunki

Farmaceutyczny jagodnik – jeżyna

W cyklu „Farmaceutyczny Jagodnik” Czytelnicy dowiedzieli się szczegółowo nie tylko o tym, czym są farmakopea i system GACP oraz o zasadach kontraktacji prowadzonej przez firmy zielarskie, ale także – i przede wszystkim – o tym, jak rośliny sadownicze można wykorzystywać w przemyśle farmaceutycznym i jakie wymogi jakościowe powinny spełniać. Jeżyna nie jest w tej grupie wyjątkiem.

Kombajny na usługach

W ostatnich latach w Polsce powstało dużo nasadzeń jagody kamczackiej (haskapu), ale ciągle nierozwiązaną kwestią był jej zbiór. Ręcznie czy kombajnowo? Na rynek owoców deserowych czy dla przetwórstwa? Tegoroczne doświadczenia wskazują na to, że jagoda kamczacka będzie owocem typowo przemysłowym, zwłaszcza że dostępne obecnie maszyny do zbioru zapewniają zarówno dobrą wydajność, jak i utrzymanie jakości owoców.

Perły kuchni polskiej

Manty z borówką wysoką

Manty to popularne w Azji mięsne pierogi gotowane na parze. Kształtem przypominają składane z papieru łódki. Ich cechą charakterystyczną jest to, że są otwarte od góry. W Azji na manty zagniata się twarde ciasto z mąki i wody. W mojej kuchni dodaję do niego ugotowanych ziemniaków. Dzięki ziemniakom ciasto jest delikatniejsze. Miękkie i soczyste. Idealne do farszu owocowego

Wolna strefa






Poprzedni artykułSprzedaży hiszpańskich borówek, truskawek i malin rośnie
Następny artykułBiostymulacja borówki uszkodzonej przez grad – czy zdała egzamin?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj