Jagodnik 6/2024 już w sprzedaży


W „Jagodniku” najwięcej wagi przywiązujemy do produkcji owoców deserowych i do takich upraw Państwa namawiamy oraz pokazujemy przykłady takiej działalności. Zależy nam też, aby ciągle były testowane nowe odmiany i wdrażane nowe technologie w takiej produkcji. Związane z tym inicjatywy realizujemy np. od trzech sezonów dla truskawek, w postaci projektu Truskawkowe Inspiracje i już od 10 lat jako Malinowe Factory, w którym pokazujemy jak prowadzić nowoczesną, dostosowaną do wymagań rynkowych produkcję malin deserowych, a ostatnio włączone zostały też do projektu systemy pozwalające zmechanizować zbiór tych owoców w przypadku kierowania ich do mrożenia. Poligonem doświadczalnym dla odmian borówki i różnych technologii jej uprawy jest z kolei Borówkowe Factory.

Truskawka

Kwatera późnych odmian truskawki

W ramach projektu Truskawkowe Inspiracje, który realizowany jest w Hornigach, w gospodarstwie Magdaleny i Mateusza Włodarczyków, w minionym roku założona została kwatera późnych odmian truskawki. W bieżącym sezonie, w związku z przyspieszoną wegetacją roślin, na tej kwaterze owoce zaczęły dojrzewać już na początku czerwca. Mogliśmy więc ocenić zgromadzone tam odmiany.

Sprawdzone metody 

W okolicach Zielonej Góry, w miejscowości Ochla siedzibę ma gospodarstwo ogrodnicze Barbary Dubickiej-Kaczmarczyk oraz prowadzona przez jej męża Piotra firma Terra-Plant. W tych dwóch przedsiębiorstwach produkuje się zarówno sadzonki, jak i owoce truskawek. W ostatnich latach wzrosło również znaczenie ekologicznej uprawy szczypiorku do mrożenia. Taka dywersyfikacja jest, według Piotra Kaczmarczyka, niezbędna, pozwala bowiem w obu firmach przez cały rok zapewnić pracę zatrudnionym na stałe kilkudziesięciu osobom.

Szkodliwe nicienie w uprawie truskawki

Nicienie zagrażające uprawie truskawek można podzielić na dwie grupy. Jedne z nich atakują organy nadziemne i najgroźniejsze są spośród nich węgorki. Drugą grupą są nicienie atakujące system korzeniowy roślin, a najgroźniejsze z nich to korzeniaki i guzaki.

.

.

Przygotowanie pola pod nowe nasadzenia

Ważnym elementem przyszłych zbiorów i jakości owoców truskawki jest właściwy dobór stanowiska, przygotowanie gleby oraz zadbanie o intensywny rozwój mikrobiologiczny tego podłoża. Błędy popełnione w czasie zakładania plantacji będą rzutowały na wyniki produkcji przez kolejne lata jej prowadzenia. Jak ich uniknąć?

Truskawki w zróżnicowanych technologiach

Constantin Kaack polskim plantatorom truskawek znany jest głównie jako szkółkarz, dostawca sadzonek kilku chętnie uprawianych w naszym kraju odmian. Rzeczywiście jego działalność związana jest z produkcją materiału nasadzeniowego, a część tego typu upraw zlokalizowana jest nawet w Polsce, w Zegrzu Pomorskim w powiecie koszalińskim. Równocześnie jest on także producentem owoców – gospodarstwo, w którym uprawiane są truskawki znajduje się w gminie Fuhlendorf na północy Niemiec.

Hodowla nowych polskich odmian truskawki

Hodowlane Rendez-Vous tradycyjnie odbyło się w siedzibie firmy Hortplant w Lisowoli koło Skierniewic. W jego trakcie – 11 czerwca – poruszano wiele tematów branżowych, oczywiście prym wiodły zagadnienia związane z tworzeniem nowych odmian truskawki.

Malina

Globalny rynek malin (cz. I) 

13. Międzynarodowa Konferencja Malinowa IRO (International Raspberry Organization) odbyła się 26-31 maja, a w jej organizację zaangażowało się w tym roku Stowarzyszenie Producentów Malin w Chinach. W trakcie wydarzenia członkowie IRO rozmawiali o produkcji malin przemysłowych oraz o intensywnie rozwijającym się rynku malin deserowych. 

Plantacje pod osłonami. Główne zagrożenia ze strony chorób

Produkcja malin pod osłonami cieszy się dużym zainteresowaniem i z roku na rok zwiększa się powierzchnia takich upraw, których prowadzenie nie jest jednak proste i bezproblemowe. Szczególne problemy stwarzają plantatorom nawożenie oraz choroby odglebowe.

Co z maliną przemysłową w Polsce?

Różne są opinie o przyszłości produkcji przemysłowych owoców w naszym kraju. Niegdyś w przypadku pewnych gatunków, np. maliny, Polska była bardzo istotnym graczem. Obecnie nasza pozycja na światowym rynku zdaje się słabnąć. Czy teraźniejszość i przyszłość tego sektora rysuje się faktycznie w tak ciemnych barwach? Postanowiłem o to zapytać prezesa Stowarzyszenia Lubelskich Producentów Malin Sebastiana Hubera.

Borówka wysoka

Perspektywy dla uprawy na najbliższe 3-5 lat                      

Podwojenie produkcji owoców borówki wysokiej w Polsce do poziomu 120-140 tys. ton rocznie, a przy tym wzrost jej produkcji w Ukrainie. Niedobory siły roboczej i problemy z utrzymaniem opłacalności produkcji. To jedne z kluczowych wyzwań dla naszych plantatorów tego gatunku. Analizowali je członkowanie Stowarzyszenia Polskich Plantatorów Borówki podczas tegorocznego spotkania, które odbyło się na początku kwietnia.

Odmiany borówki wysokiej uprawiane w stanie Michigan

Decyzja, którą odmianę borówki wysokiej (północnego typu) posadzić, zależy od kilku czynników, m.in. temperatury zimą, przeznaczenia owoców oraz terminu ich zbioru. W poprzednim materiale („Jagodnik” 5/2024) przedstawiłem historię uprawy tego ważnego gatunku w stanie Michigan w USA, warunki panujące w poszczególnych jego regionach oraz przydatność do uprawy w nich poszczególnych odmian, które charakteryzuję w tym artykule.

Za oceanem

Gościem specjalnym tegorocznej Międzynarodowej Konferencji Borówkowej był dr David Bryla, który pracuje w Jednostce Badań nad Produkcją Roślin Ogrodniczych i Udoskonalaniem Genetycznym USDA-ARS w Corvallis, w stanie Oregon, w USA. Wiele jego prac koncentruje się na zarządzaniu wodą i składnikami odżywczymi podczas m.in. nawadniania i fertygacji. W trakcie kuluarowej rozmowy pytałem o to, jak rozwija się uprawa borówki w Stanach Zjednoczonych i jakie ciekawe badania dotyczą tego gatunku.

Długie przechowywanie borówek

W grupie jagodowych borówkę można uznać za fenomenalny owoc. Można bowiem nie tylko długo ją przechowywać, ale zarazem w odpowiednich warunkach transportować na dalekie odległości. To sprawiło, że borówki stały się owocem globalnym, który na przykład z Chile czy Peru dostarczany jest do odległych zakątków świata. Do przechowywania tych jagód można wykorzystać kilka technologii, w tym m.in. kontrolę atmosfery podczas przechowywania i transportu, w połączeniu z wykorzystaniem niskich temperatur na optymalnym poziomie.

Opakowania dla borówek

Wśród wątków mocniej eksponowanych na wystawie odbywającej się podczas tegorocznej, 13. Międzynarodowej Konferencji Borówkowej były opakowania, a ich szeroki asortyment plantatorom oferowało kilka firm. Prezentowano pojemniki z różnych materiałów, o zróżnicowanych kształtach i pojemnościach, odznaczające się oryginalnością, zarówno unikatowe modele, jak i takie, które można uznać za rynkowe standardy. Przy okazji była też sposobność, by porozmawiać o przyszłości opakowań i determinantach rozwoju tego segmentu rynku.

W glebie czy w doniczkach

Ostatnie 2, 3 lata w Polsce to okres, w którym areał borówki przestał znacząco rosnąć. Na wielu plantacjach natomiast rozpoczęto proces wymiany odmian. Niektórzy plantatorzy podczas wymiany nasadzeń rozważają uprawę w donicach. Aby podjąć właściwą decyzję, należy prześledzić wady i zalety uprawy w donicach oraz w rodzimej glebie.

Porzeczka

Porzeczkowa Demo Farma 2024

W Jastkowie pod Lublinem, w gospodarstwie Tomasza Woźniaka, który razem z dr. Piotrem Baryłą prowadzi projekt Porzeczkowa Demo Farma, 5 maja odbyło się spotkanie podsumowujące to przedsięwzięcie. W trakcie tego wydarzenia poruszono kwestie nawożenia i biostymulacji upraw, ochrony przed chorobami grzybowymi i szkodnikami, zapylenia, a także zagadnienia dotyczące mechanizacji.

Ochrona

Sprzymierzeńcy w ochronie upraw przed szkodnikami (cz. II)

W pierwszej części materiału (czyt. „Jagodnik” 5/2024) przybliżyliśmy informacje o ekosystemach sprzyjających pożytecznym drapieżcom oraz praktyczne informacje dotyczące pajęczaków, muchówek oraz sieciarek, które skutecznie ograniczają dużą grupę szkodników występujących w uprawach jagodowych. W poniższym materiale prezentujemy kolejnych naturalnych drapieżców.

Targi / konferencje

Dzień Otwarty w Holandii


W holenderskiej siedzibie firmy Delphy 6 czerwca odbył się Dzień Otwarty – Delphy ISFC Field Day 2024. W trakcie tego wydarzenia producenci owoców jagodowych zostali zaproszeni do zwiedzania jej obiektów, w których prowadzone są doświadczenia i wdrożenia, a ważną jego częścią była wielowątkowa konferencja ogrodnicza.

Tylko u nas

Musimy się rozwijać na wielu płaszczyznach

Zmieniający się w wielu krajach Europy Zachodniej rynek owoców jagodowych i jego koncentracja w rękach kilku czy kilkunastu dużych firm handlowych wymagają dostosowania oferty do oczekiwań tych odbiorców. Ponad 20 lat temu taki cel postawił sobie Markus Schneider, zakładając firmę Frutania GmbH, której główna siedziba znajduje się w Grafschaft-Ringen koło Bonn. Obecnie jest właścicielem i prezesem tej spółki, a w trakcie spotkania dał się poznać jako niezwykle miły i kontaktowy człowiek, rozumiejący potrzeby zarówno plantatorów, jak i sieci handlowych. Zapytałem Go o powstanie, rozwój i plany tego przedsiębiorstwa.

Małe przetwórstwo

Liofilizacja – chwilowy trend czy przyszłościowy kierunek

Coraz częściej na półkach sklepowych spotykamy różnego rodzaju owoce liofilizowane. Zaskakują na pewno bardzo wysokie ceny tych produktów. Czy liofilizacja jest procesem zarezerwowanym tylko dla wielkoskalowego przemysłowego przetwórstwa, czy może być też z powodzeniem przeprowadzana w małym przedsiębiorstwie?

Wolna strefa

Ważne są kompetencje

Produkcja malin wysokiej jakości w tunelach cieszy się w ostatnich latach rosnącym zainteresowaniem wielu plantatorów w Polsce. Sam jestem tego przykładem, gdyż – jako niezwiązany z branżą – parę lat temu, za namową kilku osób, a obecnie dobrych znajomych, zainwestowałem w tunelową uprawę malin. Od początku postawiłem na produkcję deserowych odmian, w substracie kokosowym. Co ważne, zanim rozpocząłem tę inwestycję, miałem bardzo dokładnie poukładane możliwości sprzedaży owoców oraz przeanalizowane koszty.





Poprzedni artykułNotowanie cen malin i truskawek – 31 lipca 2024
Następny artykułTechnologia węglowa w uprawie borówki – spektakularny efekt w projekcie Borówkowe Factory

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj