Jagodnik 6/2021 już w sprzedaży



Wszystko wskazuje na to, że sezon 2021 będzie udany dla większości producentów owoców jagodowych. Będzie to jednak zarazem kolejny TRUDNY SEZON, a właściwie już w tej chwili można go zaliczyć do ekstremalnie trudnych. Przyczynia się do tego, rzecz jasna, pogoda. Zgodnie z powiedzeniem „pogoda zmienną jest”, ale w tym przypadku nie chodzi już o fakt, że czasem świeci słońce, a czasem pada deszcz, lecz o zjawiska ekstremalne, z jakimi muszą się mierzyć producenci owoców (i wszystkich innych upraw też). To pociąga za sobą konieczność wdrażania nowych technologii, które muszą również pomoc sprostać rosnącym czy też stale zmieniającym się oczekiwaniom rynku o czy piszemy w kilku materiałach przygotowanych do publikacji w bieżącym wydaniu „Jagodnik”.

Truskawka

Ochrona przed szkodnikami po zbiorze owoców

Często uznajemy, że osiągnięty sukces w postaci poprawnie zebranego plonu dobrej jakości pozwala na chwilę wytchnienia od zabiegów ochronnych przeciwako szkodnikom. Niestety nic bardziej mylnego. Pozostawienie uprawy bez nadzoru może skutkować słabszym przezimowaniem roślin oraz kłopotami ze zwalczaniem agrofagów w przyszłym roku.

Na zagonach (cz. II)

Wydaje się, że w uprawie polowej truskawek deserowych (także przemysłowych) przejście na system na zagonach jest tylko kwestią czasu. W tej części artykułu opisane są szczegóły takiego systemu – rodzaje zagonów, sposoby ich ściółkowania, instalacje nawodnieniowe i fertygacyjne oraz typy wykorzystywanych sadzonek, a także zasady zakładania tego typu uprawy.

Rekomendacje dla upraw w tunelach

Projekt „Truskawkowe Inspiracje”, który realizujemy w tym roku w trzech lokalizacjach – w Kozackiej Truskawce, gospodarstwie dr. Pawła Krawca w Karczmiskach oraz w firmie Agronom Berries – ma na celu pokazanie ważnych rozwiązań, które są niezwykle pomocne w uprawie truskawek w różnych technologiach. W pierwszej części relacji przedstawiam wybrane zagadnienia, które można wykorzystać w tunelach w uprawie truskawek na przyspieszony zbiór.

Mniej, ale intensywniej

Położone w Garwolewie gospodarstwo państwa Miturów ma długoletnią tradycję uprawy truskawek. Dotychczas była ona prowadzona w tradycyjny sposób w polu. W bieżącym roku następują jednak zmiany – rozpoczęto inwestycje związane z budową tuneli foliowych, gdyż – jak twierdzą gospodarze – dziś lepiej produkować mniej, ale intensywniej.

Truskawki w szklarniach (cz. II)

Gospodarstwo Aldony i Jarosława Radolów z Godziontkowa koło Kalisza to przykład kolejnego miejsca w którym kilka lat temu rozpoczęto uprawę truskawek w szklarniach. Do przejścia na taką produkcję skłoniła właścicieli mała opłacalność uprawy pomidorów. Na uprawę truskawek w szklarniach zdecydował się również Mariusz Chenczke, który po przejęciu gospodarstwa rodziców rozpoczął taką produkcję w części posiadanych obiektów na prawie 3 ha.

Odmienne systemy produkcji

W pierwszych dniach maja online odbyło się ważne dla branży truskawkowej wydarzenie. Mowa o dziewiątej edycji International Strawberry Symposium (ISS 2021). Produkcja owoców analizowana była wielowątkowo. W pierwszej części relacji z tej konferencji przybliżę, omawiane przez specjalistów zaproszonych do udziału w sympozjum, zagadnienia związane z uprawą truskawek w różnych systemach.

Malina

Kondycja branży malinowej na świecie

Na przełomie pierwszej i drugiej dekady maja w Polsce gościła 12. Światowa Konferencja Malinowa IRO 2021. Z uwagi na trwającą nadal pandemię, odbywała się w dużej mierze zdalnie. Centrum wydarzenia stanowił Lublin i z tego miasta transmitowane były wygłaszane w tym miejscu wykłady.

Farmaceutyczny jagodnik – malina

O malinie od ubiegłego roku bardzo głośno w świecie farmacji, a wszystko to za sprawą suplementu 10.1 do najnowszej „Farmakopei Europejskiej”, w którym opublikowana został monografia „Liść maliny”. Dzięki temu, po wielu wiekach stosowania tego surowca w ludowym i oficjalnym lecznictwie, uzyskaliśmy komplet wymogów jakościowych i możemy spodziewać się wzrostu zainteresowania liściem maliny, co wykorzystać mogą plantatorzy.

Przed założeniem plantacji – szkodniki żerujące w glebie

Niezależnie, czy planujemy sadzić malinę owocującą na pędach dwuletnich, czy też na pędach tegorocznych, ważne jest, aby odpowiednio przygotować glebę przed założeniem plantacji. Oprócz dbałości o dostarczenie roślinom składników mineralnych niezbędnych do wzrostu, musimy pamiętać również o kontroli szkodników żerujących w glebie.interesowania liściem maliny, co wykorzystać mogą plantatorzy.

Malinowo nowocześni

Maliny w regionie lubelskim coraz częściej produkuje się w tunelach foliowych. Na takie uprawy cztery lata temu zdecydowało się trzech kolegów – Paweł Rak, Jakub Rychter i Maciej Solis. Wspólnie zakupili teren w miejscowości Moniaki Kolonia, na którym postanowili założyć nowoczesną plantację malin w zblokowanych obiektach foliowych. Decyzja o tej inwestycji była spowodowana potrzebą oferowania przez możliwie długi czas owoców malin wysokiej jakości.

Borówka wysoka

Kondycja polskiej borówki

Fundacja Promocji Polskiej Borówki, jako członek International Blueberry Organization, przygotowuje coroczny raport dotyczący branży borówkowej w Polsce. Informacje zbierane są na podstawie dostępnych danych statystycznych oraz poprzez konsultacje z kluczowymi osobami w branży.

W formie online (cz. III). Trendy na rynku borówki

W trakcie Międzynarodowej Konferencji Borówkowej 2021 nie zabrakło tematów związanych z trendami na rynku borówki. Znajomość tego zagadnienia jest ważna, bowiem pozwala tak planować nowe plantacje i rozwijać gospodarstwa, aby w przyszłości zapewniały one ich właścicielom godziwe zyski.

Nowocześnie, po skandynawsku

Bardzo duże tegoroczne zapotrzebowanie na sadzonki borówki wysokiej dla wielu szkółkarzy było pewnym zaskoczeniem, w tym także dla przedstawicieli Szkółki Drzew i Krzewów Ozdobnych Anna Matusiak, zlokalizowanej w okolicach Legnicy. W bieżącym roku w tym gospodarstwie wyprodukowane zostanie około 3,5 mln sadzonek borówki i, jak mówią szkółkarze, jeśli tego materiału byłoby więcej, pewnie też korzystnie można by go sprzedać.

Borówkowe Factory w sezonie 2021

To już drugi rok trwania projektu Borówkowe Factory, który realizowany jest przez portal jagodnik.pl, we współpracy z firmą Horti Team i dr. Pawłem Krawcem. Obserwacje prowadzone na założonej w Karczmiskach doświadczalnej plantacji borówki mają na celu poznanie specyfiki wielu nowych odmian, a także sprawdzenie innowacyjnych technik uprawy i rozwiązań produkcyjnych.

Borówka w dobrym klimacie

Miejsce, w którym zlokalizowana jest plantacja Polana w Żelimusze, z pewnością stwarza dobry klimat dla borówek. Są to tereny położone na północ od Białogardu, na Równinie Białogardzkiej, w dorzeczu Parsęty. Plantację tę zaczęto zakładać w 1976 roku. Łączna powierzchnia gospodarstwa wynosi 267 ha, w tym 160 ha obsadzone jest borówką.

Technika

Opryskiwacz przyjazny środowisku

Taki tytuł wzbudzać może kontrowersje. No bo w jaki sposób urządzenie, skonstruowane i wykorzystywane do wprowadzania preparatów chemicznych do środowiska, ma temu środowisku sprzyjać? Okazuje się jednak, że model Qui Fan marki Dominiak jest maszyną nie tylko precyzyjną, ale także pracującą szybciej niż inne popularne opryskiwacze z tego segmentu. Umożliwia on wykonanie tych samych zabiegów przy zużyciu mniejszych ilości paliwa, a przy okazji także pozwala na ograniczenie liczby godzin roboczych przeznaczonych na zabiegi ochrony.

Targi

Światowy Dzień Owoców

Po raz piąty 1 lipca obchodzony był Dzień Polskiej Borówki oraz Światowy Dzień Owoców. Związana z tymi wydarzeniami konferencja odbyła się w Warszawie, w Centrum Koneser i zainaugurowała serię spotkań „Owocowe lato w Koneserze”. Spotykają się tam szkółkarze, producenci owoców jagodowych, przetwórcy tych owoców oraz konsumenci. Gospodarzami wydarzenia byli Maciej Dolata z INSPIRE smarter branding oraz Kuba Antoszewski z agencji Kantar Polska.

Perły kuchni polskiej

Truskawki na zimę

Truskawki na zimę mrożę w postaci pulpy. Bo to jest najmniej absorbujący sposób i najekonomiczniejszy z punktu widzenia wykorzystania przestrzeni w zamrażarce. Oraz najzdrowszy. Bo w zgniecionych, a następnie zamrożonych truskawkach najlepiej przechowują się witaminy, błonnik i ważne dla naszego zdrowia mikroelementy.

Wolna strefa

Aroniowe żniwa

Nie będę także spekulował co do cen skupu owoców aronii, z uwagi na to, jak bardzo nieprzewidywalny jest rynek, na którym funkcjonujemy. W moim przekonaniu należałoby dążyć do stabilizacji rynku owoców, poprzez wprowadzenie autentycznego obowiązku zawierania umów kontraktacyjnych między przetwórcą a producentem, które powinny być podpisywane ze znacznym wyprzedzeniem przed rozpoczęciem skupu owoców na powiedzmy 60% potrzeb surowcowych zakładów przetwórczych, z ustalona ceną uwzględniającą średnie jednostkowe koszty produkcji danego owocu.







Poprzedni artykułNowoczesna produkcja owoców jagodowych i oferta na 365 dni w roku. FILM
Następny artykułPomocne rozwiązania w okresie zbiorów i po nich w produkcji truskawek

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj