Zmiany na jagodowym rynku wskazują na coraz większy profesjonalizm ogrodników. Dziś trudno sobie pozwolić na to, by byle jak posadzić, obojętnie jaką odmianę, bez należytej wiedzy o uprawie i perspektyw na dobrą sprzedaż (…). Niewątpliwie na jagodowym rynku trwa swego rodzaju „rewolucja”. Kto wprowadzi konieczne zmiany w zakresie technik produkcji i zarządzania gospodarstwem (przedsiębiorstwem), będzie mógł prosperować i rozwijać się w kolejnych latach. W realizacji tych zmian od ponad 10 lat pomaga czasopismo „Jagodnik”, zapraszamy do lektury bieżącego wydania oraz prenumeraty.
Truskawka
Nowe patogeny glebowe
Choroby truskawki powodowane przez różne patogeny należą do najważniejszych czynników ograniczających produkcję, a tym samym mają bezpośredni wpływ na jakość i ilość uzyskiwanego plonu. Z roku na rok, ze względu też na rozwój i dynamiczne zmiany w technologiach produkcji truskawek, stwierdza się nowe zagrożenia ze strony patogenów, które wcześniej nie były diagnozowane.
Zarządzanie uprawą w tunelach
„Szkolenie Jagodowe 2023”, zorganizowane w Kazimierzu Dolnym nad Wisłą 27 stycznia, było dobrą okazją do zapoznania się z trendami dotyczącymi produkcji owoców w tunelach foliowych oraz wymaganiami stawianymi takiej uprawie, aby była opłacalna. W materiale prezentujemy wybrane zagadnienia dotyczące uprawy truskawek.
Wczesne truskawki – czy warto?
Ceny, jakie można uzyskać za wczesne truskawki, budzą duże emocje, zwłaszcza wśród potencjalnych plantatorów i stanowią często najważniejsze kryterium do podjęcia decyzji o rozpoczęciu tego typu uprawy. I owszem, ceny owocówz upraw w tunelach wysokich zaczynają się w pierwszym tygodniu maja, zależnie od przebiegu pogody, od 25-30 zł/kg i przez pierwsze 2 tygodnie tego miesiąca utrzymują się na poziomie 15-20 zł/kg
.
Akademia Uprawy Truskawek (cz. I). Wybrane wątki związane z ochroną
W Starym Radzikowie, w gminie Czerwińsk nad Wisłą 25 lutego obyła się Akademia Uprawy Truskawek (AUT 2023 – fot. 1), podczas której spośród 11 wystąpień zdecydowana większość poświęcona była wyłącznie produkcji tych owoców. Tę część relacji ze szkolenia poświęcam zagrożeniom i zapobieganiu im w uprawie truskawek.
Czas – start
Dni mijają bardzo szybko i są coraz dłuższe. Coraz więcej czasu spędzamy na plantacjach, ponieważ pogoda coraz bardziej nas do tego zachęca. Na roślinach z dnia na dzień zachodzą błyskawiczne zmiany i wielkimi krokami zbliża się czas kwitnienia truskawek. Nie warto nawet wspominać o tym, co się dzieje na plantacjach pod osłonami, bo tam, jak zawsze, już około 1 maja (czasami nawet wcześniej) rozpoczynają się zbiory.
Malina
Znaczenie wapnia w uprawie w gruncie
Rola wapnia w żywieniu roślin jest bardziej złożona niż w przypadku pozostałych składników pokarmowych. Jest to związane z dwoma funkcjami, które pełni ten składnik. Jedną z nich jest uczestniczenie wapnia w procesach fizjologicznych rośliny i, w związku z tym, jego wpływ na wzrost i plonowanie. Druga to wpływ tego składnika na rozwój roślin, poprzez udział w procesach przebiegających w glebie.
Kontrola klimatu wpływa na plon i kondycję roślin
Szkolenie „Owoce w tunelach” zorganizowane przez firmę Haygrove było dobrą okazją do zapoznania się z wymaganiami stawianymi nowoczesnej uprawie zarówno malin, jak i truskawek w tunelach. Duża część przedstawionych zagadnień dotyczyła potrzeby zarządzania klimatem w tunelowej produkcji owoców.
Jeżyna
Jeżyna w intensywnej produkcji – agrofagi
Na rynku deserowym jeżyny nie zdobyły tak wielkiej popularności, jak truskawki, maliny czy borówki. Głównie za sprawą braku odmian, które zarazem miałyby słodkie, dobrze się przechowujące owoce, a rośliny były bezkolcowe (co ułatwia zbi.r), wysoko plonujące i odporne na mróz.
Borówka wysoka
Gotowi na rewolucję!
XI Międzynarodowa Konferencja Borówkowa przeszła już do historii. Dwudniowe wydarzenie zgromadziło ponad 500 uczestników. Tematów poruszanych podczas konferencji było wiele. Płynie z nich wskazówka, że potrzebne są zmiany w branży borówkowej – na plantacjach, w produkcji, handlu i marketingu.
.
Międzynarodowa Konferencja Borówkowa 2023 – relacja fotograficzna
Hasłem przewodnim konferencji była „Niebieska Rewolucja”. Dlaczego? Bo w produkcji i na plantacjach potrzebne są zmiany, kt.re pozwolą usprawnić zbiory, obniżyć koszty, wprowadzać mechanizację i uniezależniać się od czynników pogodowych.
.
Właściwości prozdrowotne owoców a nawożenie
Owoce borówki wysokiej są uważane za naturalne źródło substancji prozdrowotnych. Zawierają różnorodne grupy związków bioaktywnych. Owoce te są cennym źródłem korzystnych dla zdrowia elementów, takich jak błonnik, składniki mineralne, witaminy i związki fenolowe o właściwościach antyoksydacyjnych. Czy można jeszcze polepszyć te parametry?
.
.
Naturalnie i ekologicznie
Czy ekologiczny system uprawy borówki musi być dużym wyzwaniem? Okazuje się, że wcale nie, jeśli rośliny mają zapewnione optymalne warunki wzrostu. Przekonałem się o tym, gdy pod koniec lipca ub. roku odwiedziłem ekologiczną, prawie 50-hektarową niemiecką plantację położoną między Bremą a Hamburgiem. Najstarsze nasadzenia mają tam prawie 40 lat i nadal zapewniają obfite zbiory owoców.
Produkcja borówki wysokiej w Azji oraz w Chinach
Chiny, według oficjalnych ostatnio publikowanych danych i informacji, stały się największym producentem owoców borówki wysokiej, wyprzedzając dotychczasowego i wieloletniego lidera, czyli USA. Państwo Środka, reprezentujące kolejny omawiany kontynent – Azję – jest obecnie także dużym importerem tych owoców.
.
Czy się jeszcze opłaca? – cz. III
W poprzednich częściach artykułu („Jagodnik” 2 i 3/2023) skupiłem się na kosztach produkcji owoców borówki wysokiej – rysie historycznym oraz ich udziale w wyniku finansowym. Teraz przedstawiam aspekty cen uzyskiwanych za owoce borówki, w relacji do ponoszonych kosztów. Wnioski z tej analizy nasuną się same.
Borówkowe SHOW
Jak zwykle, nieodłączną częścią Międzynarodowej Konferencji Borówkowej był dzień plenerowy. W tym roku uczestnicy zostali zaproszeni na plantację BoKo położoną w Brzeskiej Woli koło Białobrzegów. Podczas tego spotkania zaprezentowane zostały różne szkoły cięcia krzewów borówki, a także maszyny, kt.re mogą okazać się niezbędne na jej plantacjach.
Targi / konferencje
Co nowego w konstrukcjach tuneli
Targi Sadownictwa i Warzywnictwa (TSW 2023), które odbyły się w styczniu w Kielcach, dały m.in. okazję do rozmowy z przedstawicielami większości działających na polskim rynku ogrodniczym firm oferujących tunele foliowe. W przedsiębiorstwach tych stale wprowadza się zmiany w oferowanych modelach obiektów, tak aby z jednej strony były one bardziej wytrzymałe, a z drugiej – umożliwiały wprowadzanie różnych systemów ułatwiających i polepszających zarządzanie klimatem w uprawach.
Trendy w pakowaniu
Tegoroczna edycja targów Fruit Logistica (Berlin, 8-10 lutego), tak jak i poprzednie, była dobrą okazją do zapoznania się z trendami w zakresie pakowania owoców oraz z ofertą firm produkujących opakowania, ekspozycje przygotowało bowiem wiele przedsiębiorstw. Przedstawiam przegląd wybranych rozwiązań.
.
Ochrona
Mszyce – czy groźne w tym sezonie na jagodowych
Na plantacjach roślin jagodowych mszyce nie wyrządzają tak poważnych szkód gospodarczych, jak w sadach jabłoniowych czy gruszowych, z uwagi jednak na potencjalne zagrożenie, nasilenie występowania tych szkodników powinno być bacznie kontrolowane, a w razie konieczności niezbędne jest podjęcie zabiegów zwalczających.
Tylko u nas
Strategia roztworowego użyźniania gleb (cz. II) – żywienie i stymulacja roślin jagodowych
W pierwszej części artykułu („Jagodnik” 3/2023) przybliżyłem ogólne wymagania stawiane substratom przeznaczonym do uprawy roślin jagodowych oraz możliwości poprawy ich parametrów. Poniżej przedstawiam przykłady podawania różnego rodzaju składników odżywczych przez fertygację oraz dolistnie.
.
System korzeniowy i polialkohole
Elementem decydującym o właściwym „starcie” roślin, zarówno tych świeżo posadzonych, jak i w kolejnym cyklu uprawowym jest zdrowy, dobrej jakości system korzeniowy. Wydajny i sprawny system korzeniowy zapewnia efektywną wymianę składników odżywczych między glebą a rośliną.
Aminokwasy – moda czy narzędzie
Ze względu na specyficzny mechanizm działania, aminokwasy są na całym świecie uważane za stymulatory wzrostu i dlatego produkty, które je zawierają, podlegają obowiązkowej rejestracji. Takie samo prawo obowiązuje w Polsce, ale niestety, zdecydowana większość takich produktów nie ma u nas rejestracji i są one sprzedawane jako nawozy. Kolejną niespodzianką są etykiety, często znajdują się na nich hasła reklamowe, które nie mają pokrycia w składzie i efektywności produktów.
Technika
Opryskiwacze na plantacje jagodowe
W czasie TSW 2023 na 20 000 m2 hal wystawowych zorganizowano 311 stoisk firmowych, a zwiedzający, których przybyło około 12 368, mogli obejrzeć na nich m.in. opryskiwacze przeznaczone do pracy w sadach i jagodnikach. Poniżej przedstawiam wybrane modele spośród tych zaprezentowanych w halach Targów Kielce.
Małe przetwórstwo
Zanim zaczniesz sprzedawać wino
Fermentowane napoje winiarskie, budzące do niedawna skrajnie różne emocje, wpisują się dziś naturalnie w trendy rzemieślniczej produkcji alkoholu i stają się częścią świata wyrobów kraftowych. W niniejszym opracowaniu przybliżam działania związane ze sprzedażą naszych wyrobów.
.
Wolna strefa
Jaka jest przyszłość uprawy borówki i kto będzie zbierał owoce?
Rynek pracy staje się coraz bardziej napięty, a koszty zbiorów z roku na rok rosną. Aby utrzymać ten sam zysk na kilogramie, musimy pracować coraz wydajniej. W Holandii minimalna płaca dla zbieracza wynosi 18 € brutto za godzinę, w Niemczech kilka euro mniej. Dlatego praca bardziej wydajna z pewnością ma przyszłość.