Jagodnik 2/2016 (NUMER SPECJALNY – Krzewy)



Przed cała nasza branżą – ogrodnictwem i rolnictwem – stoi nowe wzywanie związane z poszukiwaniem i wdrażaniem alternatywnych środków i metod ochrony roślin. Wynika to z prawodawstwa UE, a dokładnie z przygotowanej przez Komisje Europejska tzw. Listy Substancji Kandydatów do Zastąpienia. Na liście tej znalazło się aż 77 substancji aktywnych, obecnych w wielu różnych środkach ochrony roślin. Dlatego też w czasopiśmie Jagodnik wiele tematów o tym jak prowadzić prawidłową ochronę oraz sporo aktualnych informacji dotyczących agrotechniki i trendów w produkcji roślin jagodowych.

Z rekordowa frekwencja

jagodnik_2_specjalny_truskawka17Towarzysząca tegorocznej edycji Targów Sadownictwa i Warzywnictwa Konferencja Truskawkowa, która odbyła się 13 stycznia, cieszyła się ogromnym zainteresowaniem. Tradycyjnie już podzielona była one na dwa bloki związane z uprawa truskawek w polu i pod osłonami.

 

Zalecenia do ochrony

Na Konferencji Truskawkowej TSW kilka wystąpień dotyczyło ochrony truskawek przed chorobami i szkodnikami. Wynika z nich, że z jednej strony celowe i uzasadnione staje się łączenie ochrony chemicznej z biologicznymi metodami zwalczania patogenów i szkodników, z drugiej zaś – indukowanie naturalnej odporności roślin.

Jagodowo w ’s-Hertogenbosch (cz. I). Truskawki

jagodnik_2_specjalny_truskawka15Międzynarodowa Konferencja Jagodowa zorganizowana w ’s-Hertogenbosch, jak zawsze, była doskonała okazja do zapoznania się z europejskimi trendami w produkcji truskawek i malin. Organizatorami tego wydarzenia były przedsiębiorstwa BVB Substrates (dostawca podłoży) oraz Delphy (międzynarodowa firma dostarcza).

Ekologiczna uprawa truskawek

jagodnik_2_specjalny_truskawka14Konferencja w Skierniewicach, zorganizowana przez Instytut Ogrodnictwa 18 listopada ub. r., dotyczyła ekologicznej uprawy roślin jagodowych. Mowa była o wielu gatunkach roślin jagodowych, z których do przedstawienia wybrałem truskawkę. Pewne zagadnienia dotyczące przygotowania stanowiska pod uprawę truskawki omawiane były podczas XVIII Dnia Otwartych Drzwi Instytutu Ogrodnictwa w Sadzie Doświadczalnym w Dąbrowicach.

Wydłużyć podaż, zapewnić jakość

jagodnik_2_specjalny_truskawka9New Forest Fruit Co. to firma utworzona w 2008 roku przez Sandy’ego Bootha oraz Johna Boyda, wywodzących się ze Szkocji. Motto firmy stanowi profesjonalizm, odpowiedzialność, rozwój i duma, co widoczne jest zarówno w procesie produkcji owoców oraz w ich jakości, jak i w sposobie przygotowania do sprzedaży.

Ochrona krzewów przed szkodnikami

jagodnik_2_specjalny_truskawka2Pomimo wydawałoby się korzystnych zmian w rejestrze środków ochrony roślin, często bardzo trudno jest prowadzić racjonalną ochronę krzewów, przy zachowaniu właściwej rotacji preparatów z różnych grup chemicznych.

 

 

Groźne szkodniki porzeczki czarnej

jagodnik_2_specjalny_truskawka19Niektóre szkodniki występujące na porzeczce czarnej mogą istotnie zredukować plon, w zależności od ich gatunku, straty wynoszą od kilku do kilkudziesięciu procent. Przyczyniają się również do skrócenia okresu eksploatacji plantacji. Najważniejszym i najgroźniejszym spośród nich jest niewątpliwie wielkopąkowiec porzeczkowy.

Ekologiczne metody ochrony krzewów (cz. I)

jagodnik_2_specjalny_truskawka3W ekologicznej ochronie krzewów owocowych podstawowymi działaniami ograniczającymi występowanie chorób i szkodników są zabiegi uprawowe, sanitarne, zgodne z dobrą praktyką ochrony roślin, profilaktyczne oraz ograniczające czynniki sprzyjające rozwojowi agrofagów.

 

 

 

Maliny na dwa zbiory

jagodnik_2_specjalny_truskawka13W ostatnim czasie na zachodzie Europy coraz więcej farm trudniących się produkcją deserowych malin rezygnuje z uprawy odmian, których owoce dojrzewają tylko na pędach dwuletnich. Powodem jest możliwość otrzymania znacznie większego plonu z odmian maliny powtarzających owocowanie prowadzonych na podwójny zbiór owoców.

Dobór podłoża

SAMSUNG CSC

poprzednim numerze „Jagodnika” szczegółowo opisałem, czym należy się kierować przy wyborze podłoża do uprawy truskawek. W tym materiale kontynuuje temat podłoży – przedstawiam zalecenia dotyczące wyboru podłoża do uprawy malin, jeżyn i borówki wysokiej.

 

Maliny od marca do grudnia

jagodnik_2_specjalny_truskawka7Wysoka opłacalność uprawy malin w tunelach, a także pojawienie się nowych odmian, których owoce spełniają wymagania sieci handlowych sprawiły, że i technologia uprawy tego gatunku staje się coraz lepiej dopracowana. Dobrym przykładem jest tutaj firma Haygrove, zlokalizowana w Ledbury w Anglii.

Odmiany przydatne do podwójnego zbioru owoców

jagodnik_2_specjalny_truskawka12W ostatnim czasie obserwujemy rewolucyjny wręcz postęp w uprawie odmian maliny powtarzających owocowanie. W kuluarach sympozjów naukowych mówi się, że za niedługi czas maliny owocujące na dwuletnich pędach ustąpią znacznie lepszym, nowym odmianom powtarzającym owocowanie.

 

jagodnik_2_specjalny_truskawka1Zbiór owoców dobrze ewidencjonowany

Na plantacjach borówki zbiór owoców wymaga zaangażowania dużej liczby osób, dobrej organizacji i sprawnej logistyki związanej z rozmieszczeniem pracowników na plantacji, a także szybkiego transportu zebranych owoców. W większości przypadków praca przy zbiorze rozliczana jest w systemie akordowym. Z pomocą przychodzą elektroniczne systemy do zbierania i analizowania danych.

Oryginalne rozwiązania w produkcji i handlu

jagodnik_2_specjalny_truskawka16Gospodarstwo Wichmans Hof położone w miejscowości Groß-Häuslingen (północne Niemcy) prowadzi działalność związaną głównie z produkcja owoców jagodowych. Wśród nich prym wiodą borówki rosnące na powierzchni 60 ha.

 

 

Mikoryza w borówce

jagodnik_2_specjalny_truskawka8Borówka wysoka, jak wszystkie rośliny wrzosowate z rodziny Ericaceae, ma system korzeniowy składający się z bardzo cienkich i licznych korzeni pozbawionych włośników. Brak korzeni włośnikowych powoduje ograniczenia, z którymi rośliny muszą sobie poradzić.

 

Na początku sezonu porzeczkowego

jagodnik_2_specjalny_truskawka5Wegetacja nie ruszyła jeszcze na dobre, jednak dnie staja się już dłuższe i cieplejsze. Wielkimi krokami nadciąga kolejny sezon. Swoimi uwagami i spostrzeżeniami postanowili podzielić się z Czytelnikami dr Piotr Baryła i Wiesław Błocki – plantatorzy zasiadający też w zarządzie Krajowego Stowarzyszenia Plantatorów Czarnych Porzeczek.

Jak wspólnie budować rynek i kreować dobrą markę polskich borówek?

jagodnik_2_specjalny_truskawka11Pokazała to Polish Berry Cooperative podczas tegorocznych targów Fruit Logistica w Berlinie, występując z dobrze wyeksponowanym hasłem, że polskie borówki są numerem 1 w Europie. To nie tylko pierwszy podmiot w Polsce, który konsoliduje producentów borówek, ale również świetny przykład tego, jak trzeba i powinno się promować nasze dobro narodowe, jakim są polskie borówki.

Zasady organizacji zbioru owoców truskawki (cz. II)

jagodnik_2_specjalny_truskawka22W poprzednim artykule (czyt. „Jagodnik” 2/2015) opisałem ogólne zasady organizacji zbioru, prace kadry zarządzającej i osób pomocniczych. W części drugiej zwracam szczególna uwagę na problemy związane bezpośrednio ze zbieraniem owoców truskawki, znacząco obniżające ich jakość.

 

Tym razem w Nadarzynie

jagodnik_2_specjalny_truskawka4Tegoroczne Targi Sadownictwa i Warzywnictwa, które odbyły się 13 i 14 stycznia w Nadarzynie pod Warszawą, zgromadziły 208 wystawców. Wiele firm prezentowało swoja ofertę na tych targach, a także w Polsce po raz pierwszy.

 

Świdośliwa w kręgu zainteresowania

jagodnik_2_specjalny_truskawka18Świdośliwa to wciąż gatunek niszowy w Polsce. Wielka szkoda, bo te niepozorne owoce maja prozdrowotne właściwości, a uprawa krzewów nie jest skomplikowana. Świdośliwie podczas ostatniej edycji TSW poświęcona została odrębna konferencja.

 

Cięcie kamczackiej – pierwsze uwagi

jagodnik_2_specjalny_truskawka21Po zakończeniu odbywającej się w ubiegłym roku I Konferencji Kamczackiej grupa kilku osób, w towarzystwie kanadyjskiego hodowcy Boba Borsa, odwiedziła dwie plantacje suchodrzewu sinego. Na jednej z nich, na najstarszych, 5-letnich krzewach, nasz gość przedstawił swoje uwagi dotyczące ciecia krzewów tego gatunku.

Kącik pszczelarza

jagodnik_2_specjalny_truskawka20Wraz z ustąpieniem mrozów i przy wydłużającym się dniu natura powoli budzi się do życia. Jej częścią są także i pszczoły, które po wycieńczającej zimie w okresie wczesnej wiosny czeka najcięższa w całym roku praca – wychów pierwszego wiosennego pokolenia.

 

Sadzić borówkę czy jej nie sadzić?

Jeśli tak – to jakie odmiany? Takie pytania będą kanwą dyskusji, którą poprowadzimy wśród czołowych plantatorów i eksporterów na XXIII Zjeździe SPBA (15-16 kwietnia). Pośród innych ważnych tematów tego zjazdu, jak choćby regulacje prawne dotyczące zatrudniania pracowników w gospodarstwie, chcemy poszukać odpowiedzi na pytania dotyczące nowych nasadzeń borówki – pisze w felietonie Ireneusz Komorowski, prezes SPBA.







Poprzedni artykułNowe odmiany truskawek, część I
Następny artykułIV Akademia Uprawy Truskawek w Czerwińsku nad Wisłą

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj