Jagodnik 2/2018 już w sprzedaży



Ostatnie dwa sezony wyraźnie pokazały, jak szybko zachodzą zmiany nie tylko w strukturze prowadzonych upraw jagodowych, ale i w oczekiwaniach odbiorców tych owoców. Zmieniają się też kanały sprzedaży owoców jagodowych, coraz mocniejsza staje się w tym przypadku pozycja różnego rodzaju sieci handlowych. Pociąga to za sobą konieczność oferowania owoców wysokiej jakości, niezależnie od pory roku. Jak się odnaleźć w tym zmieniającym się świecie często piszemy na łamach „Jagodnika”, do którego lektury jak zawsze gorąco zachęcamy.

Podłoża do upraw jagodowych

Trend związany z uprawą roślin jagodowych w pojemnikach w coraz szybszym tempie rozprzestrzenia się w Polsce. Przy odpowiedniej znajomości potrzeb i wymagań roślin oraz korzystaniu z różnych metod diagnostycznych, tego typu uprawy okazują się prostsze i wydajniejsze niż tradycyjna produkcja w glebie.

Podłoże dla truskawek i malin

Wielu producentów zadaje sobie pytanie, co to znaczy dobre podłoże? Przeglądając materiały reklamowe dotyczące podłoży do upraw, możemy ogólnie stwierdzić, że każde nadaje się do uprawy i jest najlepsze, ale – czy na pewno tak jest zawsze.

.

Systemy uprawowe

Na łamach „Jagodnika”, w relacjach z wielu gospodarstw, a także z targów, przedstawialiśmy rożne systemy uprawy truskawek i malin w pojemnikach, w substracie. Część, najciekawszych naszym zdaniem, rozwiązań zebraliśmy w niniejszym artykule.

Jakie substraty do uprawy jagodowych

Coraz intensywniejsze technologie produkcji, sprawiły, że rośnie zapotrzebowanie na podłoża do uprawy roślin jagodowych. Produkcja w pojemnikach wypełnionych substratem daje możliwość zapewnienia roślinom optymalnych warunków rozwoju i uzyskanie lepszej zdrowotności.

.

Inwestycje w nowe technologie

W trakcie wyjazdu szkoleniowego, zorganizowanego w październiku ubiegłego roku przez firmę Delphy (czyt. „Jagodnik” 1/2018), mogliśmy zapoznać się również z najnowszymi inwestycjami, jakie realizuje się w holenderskich szkółkach, a związane są one nie tylko z polepszeniem jakości sadzonek, ale również z doskonaleniem technologii ich produkcji.

Świeże spojrzenie na ochronę truskawek

Podczas III Międzynarodowego Kongresu Truskawkowego w Belgii wiele uwagi poświęcono zagadnieniom ochrony truskawek przed szkodnikami i chorobami. Rozwijane są zarówno rozwiązania typowo biologiczne, jak i te z zakresu integrowanej ochrony.

.

Uwaga na roztocze

Ważne szkodniki truskawek to roztocz truskawkowiec i przędziorek chmielowiec. Ich zwalczanie stwarza niemal corocznie najwięcej problemów producentom truskawek. W przygotowanym materiale najważniejsze informacje o aktualnych możliwościach zwalczania tych szkodników.

.

Zalecenia dla uprawy truskawek pod osłonami

Elementem nieodłącznie związanym z Targami Sadownictwa i Warzywnictwa TSW 2018 stała się – zorganizowana w tym roku już po raz piaty – Konferencja Truskawkowa. Wśród poruszanych w jej trakcie tematów wiele dotyczyło uprawy truskawek pod osłonami.

.

Maliny „letnie” pod osłonami po trzech latach obserwacji

W rozpoczętym w 2015 r. projekcie Malinowe Factory, obok kilkunastu odmian owocujących na pędach tegorocznych, posadzono pod osłonami 4 odmiany tradycyjne: ‘Laszke’, ‘Przehybe’, ‘Radziejowa’ i ‘Sokolice’. W 2017 r. do kolekcji dołączyła odmiana ‘Glen Dee’.

.

Kwieciak malinowiec – groźny dla truskawek i dla malin

Kwieciak malinowiec to szkodnik, który lekceważony możne czasami spowodować dotkliwe straty w uprawie zarówno malin, jak i truskawek. Dlatego warto przypomnieć sobie pewne zależności dotyczące tego szkodnika i zapoznać się z aktualnymi możliwościami jego zwalczania.

.

Ważne w nawożeniu malin

Konferencje pt. Nowe trendy w nawożeniu owoców miękkich, zdominował temat nawożenia malin. Konferencja ta towarzyszyła Targom Sadowniczym Best Berries, odbywającym się w Lublinie w dniach 7-8 grudnia 2017 roku.

.

Plantacja z rodzinnym charakterem

Historia w tej chwili już rodzinnej działalności państwa Parainiuk sięga połowy lat 90. ub. wieku, kiedy Helena i Stanisław Parafiniuk zaplanowali posadzenie pierwszych plantacji borowki. Inspiracją do tego były obserwacje z USA, gdzie wówczas jagody te nabierały coraz większej popularności.

.

50 tysięcy na pierwsze dziecko

Promujemy całoroczną prace producentów borówek i na koniec wybieramy najmłodszego spośród nas, by dokonał uroczystego otwarcia sezonu. To prosty pomysł, który okazał się strzałem w dziesiątkę. Pierwsze wybory najmłodszego wśród plantatorów pozwoliły nam – tylko na Facebooku – dotrzeć do dodatkowych 50 tys. osób.

Borówkowe plantacje w Europie. Czy jest się czego obawiać?

W ostatnim czasie bardzo dynamicznie przybywa borówkowych plantacji w rożnych europejskich krajach, w tym u naszych wschodnich i południowych sąsiadów. Nowe inwestycje realizowane są szybko i dynamicznie, z dużym rozmachem i sporym nakładem kapitałowym. Czy oznacza to, że podaż borówki wzrośnie w najbliższych latach?

.

Czerwona porzeczka w szpalerze

W produkcji czerwonej porzeczki specjalizuje się między innymi holenderskie przedsiębiorstwo Berrybrothers, w którym gatunek ten uprawia się na około 80 ha, uzyskiwane plony dochodzą do 20, a nawet do 40 t/ha, a najważniejszą odmianą jest ‘Rovada’.

Szkoda i… co dalej?

Jak wspomniano w pierwszej części artykułu („Jagodnik” 1/2018), istotnym elementem w walce o należne odszkodowanie za poniesione straty jest wycena wartości szkody, która stanowi podstawę do wniosku procesowego. Podejmując zatem kroki prawne, rolnik powinien chociaż wstępnie oszacować wartość szkody, by określić, czy warto ponosić dodatkowe koszty procesowe.

Najlepsze produkty dla ogrodnictwa

Tradycją Targów Sadownictwa i Warzywnictwa stał się już konkurs na najbardziej innowacyjne produkty w ogrodniczej branży, honorowane Nagrodami im. Prof. Szczepana Aleksandra Pieniążka. W tegorocznej, V edycji tego konkursu spośród 7 zgłoszonych produktów jury wyróżniło 3, które podczas pierwszego dnia TSW zostały uhonorowane statuetkami i dyplomami.

Opryskiwacze do jagodowych

W poprzednim numerze „Jagodnika” przedstawione zostały niektóre modele opryskiwaczy zaprojektowanych specjalnie z myślą o zabiegach na plantacjach truskawek. Tym razem prezentuje maszyny przydatne do pracy na plantacjach borówek czy porzeczek, ale również w sadach.

.

Szanse, możliwości i wyzwania dla jagody kamczackiej (cz. II)

Okazuje się, że – wbrew początkowym opiniom – jagoda kamczacka nie jest rośliną łatwą w produkcji i mało wymagającą. Dla uzyskania dobrych plonów konieczne jest spełnienie kilku istotnych warunków w jej uprawie.

.

.

Trendy w nasadzeniach jagody kamczackiej

Konferencja Kamczacka zorganizowana przez zespół redakcyjny „Jagodnika” 9 listopada ub. roku w Ożarowie Mazowieckim, dowodzi dużych nadziei pokładanych w uprawie haskapu na świecie. W porównaniu z truskawką czy maliną, jagoda kamczacka to wciąż niszowy gatunek. Jego areał dynamicznie jednak rośnie, a ceny owoców cały czas jeszcze są atrakcyjne.

Malinowa wyspa szczęścia

Polska w ostatnich latach stała się jednym z największych producentów malin na świecie. Jest to wiec dobry czas, aby przeanalizować, co i jak produkować, by w przyszłości utrzymać tę pozycję.

SKLEP INTERNETOWY JAGODNIK.PL 

PRENUMERATA CZASOPISMA







Poprzedni artykułAzot i nie tylko w malinach
Następny artykuł„Maliniaki Chodelskie” 2018 (cz. II)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj