Pierwszy tegoroczny numer „Jagodnika” zdominowały tematy związane z ofertą krajowych oraz zagranicznych szkółek, w tym wprowadzanych przez nie nowości. W temacie numeru „Szkółkarskie trendy” na wielu stronach prezentujemy także zmiany zachodzące w szkółkach, które muszą podążać za oczekiwaniami plantatorów, produkując rośliny dostosowane do technologii, w jakiej będą uprawiane.
Oferta europejskich szkółkarzy
Od wielu lat jesienią w Karlsruhe odbywają się specjalistyczne targi – ExpoSE i ExpoDirekt. Co roku licznie reprezentowane są na nich gospodarstwa szkółkarskie z przewagą tych produkujących sadzonki truskawek.
Krzewy jagodowe na topie
Stale rosnący potencjał rynku owoców jagodowych powoduje, że w szkółkach, które produkują materiał nasadzeniowy krzewów jagodowych, realizowane są kolejne inwestycje pozwalające dostosować asortyment oferowanych gatunków i odmian do oczekiwań plantatorów.
W holenderskich szkółkach
W dniach 25-26 października doradcy z firmy Delphy wraz z grupa polskich producentów owoców miękkich uczestniczyli w wyjeździe do holenderskich szkółek, którego celem było poznanie technologii produkcji takiego materiału oraz wymaganiom jakie są mu stawiane.
Skuteczna ochrona truskawek (cz. I). Przygotowanie plantacji
Gdy spojrzymy na temat ochrony truskawek przed najgroźniejszymi agrofagami, wydawać się może, iż plantator stoi na wygranej pozycji. Mimo coraz większej ilości dostępnych rozwiązań do ochrony, patogeny i szkodniki stanowią cały czas poważne zagrożenie w uprawie truskawek.
Warto produkować smaczne truskawki
Położone w miejscowości Łubianki koło Sokołowa Podlaskiego gospodarstwo Ekopland należące do Tomasza Pieniaka ma niewielką powierzchnię, ale uprawa truskawek prowadzona jest w nim w sposób intensywny i zarazem zapewniający dobre dochody.
Technologia szkółkarska dostosowana do potrzeb
Za zmianami zachodzącymi w technologii uprawy truskawek i malin, jakie zachodzą od kilku lat w europejskich gospodarstwach produkujących owoce tych gatunków, podążają – a nawet starają się wyprzedzić pojawiające się potrzeby – przedsiębiorstwa szkółkarskie. Dobrym przykładem jest Poland Plants, która ma swoją siedzibę w Janiszowicach.
Truskawki we włoskich Alpach
Produkcja owoców jagodowych w regionie Trydent prowadzona jest w kilkuset małych gospodarstwach. To właśnie rozdrobnienie było przesłanką do stworzenia w latach 70. ubiegłego wieku zrzeszenia producentów Sant’Orsola, które obecnie skupia około 1000 farmerów.
Nawożenie ukierunkowane na wysokie plony
Przy dążeniu do jak najwyższych plonów i jakości owoców, konieczne okazuje się sięganie po najnowsze dostępne technologie związane z ich produkcja. Tego tematu dotyczyło kolejne spotkanie w ramach „VipRoom owoce miękkie” zorganizowane przez Timac Agro Polska.
Odmiany owocujące na tegorocznych pędach a oczekiwania rynku (cz. I)
Hodowla maliny prowadzona jest obecnie w około 30-40 ośrodkach na całym świecie. Duży procent odmian stanowią formy powtarzające owocowanie, jednak nie wszystkie nadają się do uprawy w polskich warunkach klimatyczno-glebowych.
Antystresowy program dla malin
Marian Osiewicz z Godziszewa Pierwszego malinami profesjonalnie zajmuje się od 12 lat. Producent wysoko ocenia jakość i plon na kwaterach z malinami „letnimi”, których ubiegłoroczne plonowanie – dzięki zastosowaniu po raz pierwszy w tym gospodarstwie zarówno nawozów, jak i programu zwiększającego odporność roślin na warunki stresowe – okazało się wyjątkowo dobre.
Jedna odmiana, jedna technologia
Na farmach należących do firmy Haygrove w Wielkiej Brytanii (184 ha w 8 lokalizacjach) w produkcji przeważają maliny. Jak są one uprawiane, mogłem się przekonać uczestnicząc wraz z grupa polskich plantatorów w wyjeździe zorganizowanym przez Haygrove Poland.
Jakie są nasze plantacje borówki wysokiej?
Borówki wysokie cieszą się coraz większą popularnością nie tylko wśród dotychczasowych konsumentów w Europie i Ameryce Północnej, lecz zdobywają także nowych, zwłaszcza na rynkach azjatyckich w Chinach, Korei Południowej czy Japonii.
Jakość i wizerunek
W przypadku tak globalnych owoców, jakimi są borówki, okazuje się, że łatwiej sprzedać duże wyrównane ich partie niż niewielkie ilości. To miedzy innym było przesłanka do stworzenia „Elliot” Podkarpackiej Grupy Producentów Borówki. Dużo pracy wkłada się również w coraz wydajniejszą produkcję i lepszą jakość borówek.
Cięcie borówki na 170 ha
Położona między Szudziałowem a Sokółką („na 10 kilometrze”) w województwie podlaskim plantacja borówki wysokiej, należąca do rodziny Wilczewskich ma powierzchnie 170 ha. Zarządza nią Kamil Wilczewski, którego odwiedziłem podczas ciecia krzewów.
Wbrew słabej koniunkturze
Ostatnie sezony dla plantatorów porzeczki czarnej były zdecydowanie trudne. Gdy podróżuje się po kraju, widać zaniedbane kwatery, uprawy niedoinwestowane, może nawet zapomniane. Tam jednak, gdzie właściciele nasadzeń wykazali troskę o krzewy, kondycja roślin jest dobra, nawet pomimo niesprzyjających warunków atmosferycznych, jakie panowały w 2015 roku.
Nawożenie doglebowe skuteczne i ekonomiczne
Odpowiednie nawożenie jest podstawa wysokich plonów i powinno opierać się na wynikach analizy składu chemicznego gleby, do których powinny być przygotowane zalecenia nawożeniowe. Kolejnym elementem będzie wybór właściwego nawozu czy też nawozów.
Biologiczne rozwiązania do walki ze szkodnikami
W takich krajach, jak Włochy czy Hiszpania, gdzie uprawa wielu gatunków jagodowych prowadzona jest pod osłonami, do walki ze szkodnikami wykorzystuje się przede wszystkim naturalne metody, oparte na zastosowaniu organizmów pożytecznych.
Nawadnianie jagodowych (cz. II) – przegląd dostępnych rozwiązań
W pierwszej części artykułu dotyczącego nawadniania krzewów jagodowych mowa była o zagadnieniach związanych z planowaniem systemu nawodnieniowego. Teraz czas na przegląd dostępnych rozwiązań, które – w zależności od uwarunkowań plantacji – przełożą się na jak najlepszy plon i zdrowotność krzewów.
Targi w Kijowie z jagodowymi w tle
Targi Fresh Business Expo 2016 odbywające się od 29 listopada do 1 grudnia w Kijowie, zgromadziły około 3600 odwiedzających. Wielu wystawców to przedsiębiorstwa oferujące technologie oraz materiał szkółkarski przeznaczone dla produkcji roślin jagodowych. W czasie targów swoją premierę miała rosyjskojezyczna edycja czasopisma „Jagodnik”.
Tato, sukces jest zawsze dzieckiem zuchwałości
(…) Przez 26 lat mojej pracy z borówkami widziałem wiele. Każdy, komu gradobicie zniszczyło więcej niż połowę plonu, staje się twardszy. A jeśli więcej niż 90% – staje się bardzo twardy. Widziałem wiele obaw, zachowawczość, brak zaradności i zaufania. Ale pokonaliśmy wszystkie. Tworzymy jako branża fantastyczną siłę i sadze, że nasza historia dla wielu może być inspiracją. Szybko zyskaliśmy świadomość, że zmagamy się głównie ze sobą…