Początek Nowego Roku to czas na przemyślenia, plany i decyzje związane z nadchodzącym sezonem. Jest to równocześnie okres licznych wydarzeń branżowych, na które już dziś Państwa zapraszamy. Wielu producentów zadaje sobie z pewnością pytanie, czy warto inwestować i wdrażać nowe odmiany, technologie, wprowadzać osłony? Odpowiedzią są zmieniające się wymagania konsumentów. Zapominalskich zachęcam do odnowienia prenumeraty czasopisma Jagodnik – kliknij i zamów już dziś.
Nowe standardy produkcji sadzonek (cz. I). Truskawki
Typów i rodzajów sadzonek truskawek jest coraz więcej, trzeba umieć prawidłowo je wybrać i dopasować do swojej uprawy. Dla poszerzenia wiedzy z tej dziedziny z grupą polskich ogrodników na początku października 2015 roku odwiedziłem kilka holenderskich szkółek, by przekonać się, jaki materiał one oferują.
Odmiany truskawek z expoSE
Tegoroczne 20. Europejskie Targi Truskawkowo-Szparagowe (expoSE), odbywające się w Karlsruhe w dniach 18-19 listopada, zgromadziły blisko 425 wystawców. Ta niezwykle specjalistyczna wystawa dała, jak zwykle, możliwość spotkania się z przedstawicielami wielu europejskich szkółek oraz z hodowcami nowych odmian truskawek.
Marmolada w kierunku wysokich plonów
Ta włoska odmiana truskawek, której hodowcą jest Zrzeszenie Włoskich Szkółkarzy – CIV, w Polsce uprawiana jest od około 20 lat, w tym czasie zdobyła wielu zwolenników. Za pomocą kilku przykładów właśnie z centralnej Polski, opinii oraz własnych obserwacji chciałbym przybliżyć uprawę tej odmiany truskawek.
Ściółki na plantacji truskawki
W uprawie truskawek ważną rolę odgrywa ściółkowanie gleby. Zabieg ten ma wiele zalet, do których można zaliczyć m.in. ograniczenie zachwaszczenia i parowania z powierzchni gleby czy podwyższenie temperatury gleby zimą i zmniejszenie jej wahań.
Truskawki w sprawdzonej technologii
Różne są strategie i systemy prowadzenia plantacji truskawek uprawianych w gruncie. W praktyce okazuje się jednak, że najprostsze rozwiązania przynoszą najlepsze efekty. Według tej zasady prowadzą swoje gospodarstwo państwo Łazarscy w Nowym Przybojewie koło Czerwińska nad Wisłą.
O tunelach nie tylko koncepcyjnie
Haygrove to firma o największych mocach przerobowych, jeśli chodzi o realizację zamówień na konstrukcje tunelowe w Polsce. Realizuje ona zlecenia, które dotyczą zarówno tuneli foliowych, jak i bardziej skomplikowanych konstrukcji, a także maszyn do formowania zagonów oraz urządzeń do odsalania wody, poduszkowców czy elementów do ładowaczy czołowych.
Szara pleśń i mączniak prawdziwy w uprawie truskawek
Wobec ciągłego zagrożenia ze strony chorób ważne jest, aby skutecznie im zapobiegać. Istotna jest dobra znajomość zarówno biologii patogenów oraz epidemiologii wywoływanych przez nie chorób, jak również właściwości fizyko-chemicznych i mechanizmów działania stosowanych środków ochrony roślin.
Nowe wczesne odmiany
W stacji badawczej w Köln-Auwieler co roku testowane jest wiele nowych odmian truskawki. Po pierwszej ocenie w otwartym polu rośliny danej odmiany trafiają do badań prowadzonych w tunelach w gruncie lub na rusztowaniach oraz do uprawy w polu na przyspieszone owocowanie, z podwójnym okrywaniem.
Zalecenia dla wczesnych
Producenci owoców dążą do wydłużenia sezonu zbiorów truskawek, kiedyś zaczynał się on na początku czerwca i kończył w połowie lipca, obecnie nowe odmiany pozwalają przedłużyć sezon produkcji. Pomagają w tym także nowe techniki uprawy, szczególnie wczesnych odmian tradycyjnych oraz powtarzających owocowanie.
Jak liczyć i optymalizować koszty
Wiele osób podczas kalkulacji kosztów uprawy danej odmiany i opłacalności jej produkcji popełnia podstawowy błąd, dzieląc koszty robocizny dotyczące całego gospodarstwa przez powierzchnię uprawy.
Malinowe Factory II – posezonowa ocena odmian
W minionym sezonie w Karczmiskach w woj. lubelskim, rozpoczęto realizację zaplanowanego na cztery lata projektu MALINOWE FACTORY II. Ma on na celu rozpowszechnianie najnowszych technologii w uprawie maliny.
W Szkocji o przyszłości
Kongres „Fruit for the Future” odbył się 16 lipca ub. roku w Szkocji. Ta coroczna konferencja organizowana jest m.in. przez The James Hutton Institute oraz James Hutton Ltd – firmę zajmująca się sprzedażą licencji i wdrażaniem nowych odmian do towarowej produkcji.
Owoce jagodowe przez cały rok
Działająca w Wielkiej Brytanii firma Winterwood Farms zajmuje się produkcją owoców jagodowych oraz handlem nimi i w wielu asortymentach jest głównym ich dostawcą na rynek brytyjski. Została założona w 1978 roku przez Stephena Taylora i jego żonę Jackie. Firma posiada 16 gospodarstw w 4 krajach, w których uprawa samej tylko borówki prowadzona jest na powierzchni przeszło 600 ha.
Jak unikać błędów na borówkowych plantacjach (cz. II)
Na etapie prowadzenia już owocujących plantacji borówki wysokiej ważne czynniki, które mają wpływ na plon, to przede wszystkim nawożenie, cięcie roślin, dobre zapylenie, a także zawiązanie pąków kwiatowych na rok kolejny.
Konferencja Porzeczkowa IBA na Litwie (cz. II)
Na Litwie 10-12 czerwca 2015 roku odbyła się Konferencja Porzeczkowa, pod egidą Międzynarodowego Stowarzyszenia Porzeczki Czarnej. Tematem przewodnim tegorocznej konferencji było hasło „Porzeczka czarna: Bohater Stresu”.
Miniony sezon na plantacjach jagodowych
Rok 2015 obfitował w skrajnie niekorzystne warunki pogodowe, które istotnie wpływały na wzrost, rozwój oraz plonowanie roślin. Dlatego warto się bliżej przyjrzeć skutkom anomalii pogodowych na roślinach, aby w przyszłości móc skuteczniej im przeciwdziałać oraz niwelować ich ujemny wpływ.
Odkażona gleba – wysoka jakość plonu
Dobrze przygotowane stanowisko pod uprawę i dalsza pielęgnacja roślin to podstawa dla osiągnięcia satysfakcjonującego plonu. Dlatego przede wszystkim w ogrodnictwie do powyższych zabiegów przykłada się szczególną wagę i poświęca wiele czasu na dbanie o założoną plantację.
Pierwsza konferencja o uprawie jagody kamczackiej
Zorganizowana przez firmę Hortus Media, po raz pierwszy w Polsce, Konferencja Kamczacka, poświęcona uprawie jagody kamczackie, cieszyła się niezwykle dużym zainteresowaniem. Byli to nie tylko goście z Polski, ale też z różnych krajów europejskich. Międzynarodowe było również grono wykładowców.
Własna pasieka na plantacji (cz. II)
W drugiej części informuję o tym jak założyć pasiekę przy jagodniku. Istnieje bowiem szereg zasad dotyczących racjonalnego rozmieszczenia rodzin pszczelich, organizacji pomieszczeń pasiecznych, a także regulacji prawnych, których należy przestrzegać.
W polu i pod osłonami
Ten rok zaczynamy trochę nietypowo – od numeru specjalnego, inaczej też wygląda ta strona. Dotychczas był tutaj felieton (i tak będzie nadal), ale w numerach specjalnych chcemy w tym miejscu zapraszać na wyjątkowe wydarzenia związane z branżą jagodową.