Jagodnik 1/2025 już w sprzedaży



Świadomość zmian, jakie następują na rynku, jest bardzo ważna. A dotyczy to zmian zarówno w technologii uprawy, jak i w wymaganiach rynkowych. Z jednej strony mamy nasz rynek krajowy, ale z drugiej – dla wielu o wiele bardziej atrakcyjny wydaje się rynek europejski, a może nawet azjatycki. Czy jednak jesteśmy gotowi, by dostarczać owoce tamtejszym odbiorcom? Czy spełnimy ich wymagania? Świadomość celu – jest kluczem do sukcesu. Zobaczcie, co poza tym przygotowaliśmy dla Was w Noworocznym numerze Jagodnika.

Truskawka

W europejskiej czołówce

Firma Agronom Plants znana jest z produkcji materiału szkółkarskiego truskawek i malin. W minionym roku nastąpiły w niej znaczne zmiany w produkcji sadzonek truskawek. Uwarunkowane były one zarówno potrzebami plantatorów ukierunkowanych na produkcję owoców deserowych, jak i postępującymi zmianami klimatu. Nowe technologie produkcji pozwolą zaoferować duże ilości doniczkowanych sadzonek truskawek dobrej jakości.

Wpływ owadów zapylających na uprawę truskawki

Owoc truskawki jest owocem zbiorowym. Prawdziwe owoce, czyli orzeszki powstają po zapyleniu, z zalążków znajdujących się na powierzchni dna kwiatowego. Zapłodnione zalążki, dzięki uwalnianiu auksyn (hormonów roślinnych), stymulują rozwój dna kwiatowego, co skutkuje rozwinięciem wokół nich miąższu. Obszary dna kwiatowego zawierające niezapłodnione zalążki nie rozwijają się, co powoduje powstanie zniekształconego i mniejszego owocu.

Warto testować różne rozwiązania

Detlef Licht od wielu lat związany jest z branżą owoców jagodowych. Swoją działalność rozpoczął od współpracy ze szkółkami produkującymi materiał nasadzeniowy. Od mniej więcej dziesięciu lat skupia się na owocach jagodowych i pracuje jako kierownik produkcji w rodzinnej firmie Bäcker’s Erdbeer und Spargelhof, która ma siedzibę w Münster w Niemczech. W tym przedsiębiorstwie uprawia się głównie truskawki, które rosną zarówno w szklarniach, jak i w otwartym gruncie, a ostatnio rozpoczęto również produkcję borówek, malin i jeżyn w tunelach.

Jak sprzedawać truskawki największym sieciom handlowym

O tym, że osiągnięcie odpowiedniej jakości i spełnienie wszystkich wymagań obowiązujących w supermarketach oraz podjęcie z tymi firmami długofalowej współpracy jest trudne, wie właściwie każdy producent czy osoba związana z branżą ogrodniczą. Ten skomplikowany temat starali się przybliżyć uczestnicy debaty, która odbyła się 27 listopada ub.r., podczas I Międzynarodowej Konferencji Truskawkowo-Malinowej – Berry Forum 2024, zorganizowanej przez firmę Hortus Media.

Malina

Na plantacji jak w firmie

Na początku lipca 2024 roku odwiedziliśmy interesujące gospodarstwo o nazwie BigRed Berry Farm, należące do ukraińskiego przedsiębiorstwa, a zlokalizowane w Wielkopolsce w miejscowości Lubosinek. Ta kilkuhektarowa farma została oddana do użytku zaledwie kilka miesięcy przed moją wizytą. Zrealizowane na niej inwestycje zostały precyzyjnie przemyślane, co widoczne było już od samego wjazdu na nowoczesne i ciekawie prowadzone plantacje.

Wymagania stawiane nowym odmianom

Zmieniający się rynek malin deserowych nakłada nie tylko na producentów owoców, ale też i na hodowców nowe wymagania. Klienci i przedstawiciele sieci handlowych oczekują owoców coraz wyższej jakości, dlatego nie ustają prace nad stworzeniem „idealnej” odmiany. Jaka ma ona być, czy w ogóle jest szansa jej uzyskania oraz w jakich kierunkach powinni rozwijać swoje działania hodowcy i producenci owoców – na te tematy dyskutowano podczas drugiego dnia I Międzynarodowej Konferencji Truskawkowo-Malinowej – Berry Forum 2024.

Borówka wysoka

Liderzy zmian

Gospodarstwo borówkowe prowadzone przez rodzinę państwa Wilczewskich jest godnym naśladowania przykładem obecnych transformacji plantacji tych roślin. Trwają w nim właśnie intensywne prace związane z wymianą odmian na kwaterach. Nasadzenia są zakładane jednak zupełnie inaczej niż jeszcze kilkanaście czy nawet kilka lat temu. Teraz nie ma czasu na czekanie 4 lub 5 lat na pełne zbiory. O tym, co dzieje się na tych plantacjach, ale też o przyszłości branży rozmawiam z Jerzym Wilczewskim inicjatorem uprawy borówki na Podlasiu.

Przegląd światowej produkcji borówki wysokiej

Borówka CALYPSO po 5 tygodniach przechowywania w KA

W materiale autor przedstawia oficjalne dane, a także komentarze dotyczące powierzchni uprawy oraz zbiorów owoców borówki wysokiej na świecie w 2023 roku. Dane źródłowe pochodzą ze sprawozdania Międzynarodowej Organizacji Borówkowej (IBO) pt. „IBO Report – 2024”, opublikowanego przez tę organizację 3 września ub. roku.

Koszty jako funkcja oceny ekonomicznej

„Bo któż z was, chcąc zbudować wieżę, nie usiądzie wpierw i nie oblicza wydatków czy ma na wykończenie?” św. Łukasz, 14.28. Już starożytni wiedzieli, że nakłady na inwestycje bądź produkcję są kosztami, które należy skrupulatnie policzyć i zbadać, jakie przyniosą efekty. A czy zawsze tak czynimy, inwestując w plantację borówki wysokiej lub w jej rozbudowę? Poszukamy odpowiedzi.

Co nas zaskoczyło (cz. II) – ochrona – konwencjonalna czy biologiczna

Ważne i cenione przez śledzących projekt Borówkowe Factory (czyt. też „Jagodnik” 8/2024) są bez wątpienia doświadczenia poświęcone ochronie oraz wykorzystaniu różnego rodzaju produktów wspierających odporność roślin na rozmaite patogeny. Dr Paweł Krawiec z firmy Horti Team, w którego gospodarstwie w Karczmiskach realizowany jest ten projekt, informował, że wiele rozwiązań wypracowanych w ramach doświadczeń związanych z ochroną borówki było niezwykle pomocne w uprawie.

Porzeczka

Porzeczka czarna – czy skończy się ta ekonomiczna huśtawka

Zadbane porzeczki odwdzięczają się wysokim plonem

Na rynku porzeczek czarnych w naszym kraju w zasadzie, co kilka, kilkanaście lat powtarza się ta sama historia. W którymś roku przychodzą jakieś anomalie pogodowe, np. przymrozki, czego skutkiem są zwykle duże niższe zbiory. To przekłada się zazwyczaj na wzrost cen w danym roku. W minionym sezonie sytuacja była jednak nieco odmienna, ponieważ zarówno same przymrozki, jak i późniejsze ich skutki w postaci uszkodzeń zawiązków w bardzo nierówny sposób dotknęły plantacje.

Winiarstwo

Małe winnice – czy warto je zakładać (cz. I) – Koszty założenia

oppo_0

Trzeba zdawać sobie sprawę z tego, że „mała winnica” jest tak naprawdę dopiero punktem wyjścia i poszukiwania odpowiedzi na pytanie, co dalej? Czy ma pozostać na etapie działalności hobbystycznej, dodatkowej np. na emeryturze, i niekoniecznie zarobkowej oraz – czy mnie na to po prostu będzie stać. Czy raczej jest to etap przejściowy, na którym zdobywam wiedzę i doświadczenie do działalności na większą skalę, nastawionej zdecydowanie na zysk i zarobek. Ale o tym, już w kolejnych edycjach cyklu: Małe winnice – czy warto je zakładać.

Małe przetwórstwo

Powalczyć o lepsze jutro

Uprawa gatunków, których owoce mają typowo przemysłowe przeznaczenie, rzadko stanowi źródło finansowej satysfakcji. Zmiana profilu działalności gospodarstwa, zwłaszcza takiego, w którym skala cosezonowych operacji jest znaczna, nie jest ani łatwa, ani tania. O pomysł na to, jak zaradzić kaprysom rynku przetwórczego i dyktatowi cenowemu wielkich firm prowadzących skup porzeczek i aronii, autor zapytał Konrada Niezgódkę, właściciela Tłoczni Soków Bioar w miejscowości Okonek w województwie wielkopolskim.

Tylko u nas

Jagodowa rewolucja w Chinach

Międzynarodowa Konferencja Malinowa IRO 2024, która w ubiegłym roku odbyła się w Chinach (czyt. też „Jagodnik” 7 i 8/2024), stanowiła okazję nie tylko do zapoznania się z trendami w uprawie malin w tym ogromnym kraju, ale również dała możliwość poznania kierunków rozwoju tamtejszej produkcji oraz przetwórstwa owoców jagodowych.

Nawożenie w niskich i wysokich temperaturach

Zmiany klimatu, wzrost temperatur, zwiększona emisja gazów cieplarnianych do atmosfery, ale czy to nas tak naprawdę dotyczy i czy można albo trzeba szukać powiązania tych czynników ze strategia nawożenia? Wydawać by się mogło, że wyższe temperatury nie są aż tak złym prognostykiem. Skoro wyższe temperatury, to szybszy start wegetacji, a co za tym idzie – zwiększone potrzeby nawożenia.

Eko-uprawy

Ekologiczne rozwiązania i znaczenie gleby

Tak prezentowały się ekologicznie prowadzone porzeczki odmiany Tisel 20 października

W Instytucie Ogrodnictwa – Państwowym Instytucie Badawczym w Skierniewicach 24 października ubiegłego roku odbyła się konferencja naukowa dotycząca innowacji, które można wykorzystać w ekologicznej produkcji warzyw i owoców. Część doświadczeń przeprowadzanych przez naukowców tej jednostki związana była z produkcją owoców jagodowych. Duży nacisk położono na problematykę dbania o glebę i utrzymywania jej wysokiej jakości i żyzności.

Targi/konferencje

O innowacjach w branży jagodowej

Dużo konkretnej wiedzy, przykłady z życia wzięte, historie ciężkiej pracy i wdrażania innowacji w drodze do sukcesu oraz wiele pomysłów i idei do rozwinięcia w przyszłości – sporo działo się podczas Berry Innovation Conference 2024, która odbyła się 22 października ub. roku w Małej Wsi koło Grójca. Wydarzenie zgromadziło przedstawicieli przemysłu przetwórczego, biznesu, nauki oraz producentów owoców i hodowców nowych odmian roślin jagodowych.

Jagodowo w Rumunii

W Braszowie (Rumunia) 6 listopada ub. roku odbyła się Narodowa Konferencja Producentów Owoców Jagodowych, w której uczestniczyli specjaliści z Hiszpanii, Włoch, Polski, Chile i Rumunii. Konferencja była przeznaczona dla plantatorów zainteresowanych najnowszymi informacjami z dziedziny produkcji tych owoców.

Inne gatunki

Pigwowiec japoński – relacja z wizyty na Łotwie

W dniach 10-12 sierpnia ub.r. odbyłem krótką wizytę w Instytucie Ogrodnictwa (LatHort) w Dobele na Łotwie oraz na dwóch plantacjach pigwowca japońskiego. Pigwowiec, początkowo jako ozdobny, a następnie jako gatunek uprawny do produkcji owoców – pigwowiec japoński (Chaenomeles japonica) – ma długą historię na Łotwie zarówno w hodowli twórczej nowych odmian, jak i w uprawie towarowej i amatorskiej.

Wolna Strefa

Współpraca drogą do innowacji

Dużo się słyszy obecnie o innowacjach, nowych projektach, startup’ach. W mediach można znaleźć informacje o wielu ciekawych projektach zrealizowanych przy wsparciu finansowym różnych organizacji. Czy dotyczą one również ogrodnictwa? Z dumą mogę powiedzieć, że tak!







Poprzedni artykułRośnie areał upraw jagodowych w Hiszpanii

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj