Początek roku związany jest zazwyczaj z postanowieniami i planowaniem. W naszej branży to także dobry moment, aby racjonalnie przygotować się do nowego sezonu. Pomogą w tym liczne spotkania, konferencje, seminaria, na które także jako „Jagodnik” zapraszamy. Planowanie to jednak coś więcej. W niektórych aspektach nawet kilkumiesięczne wyprzedzenie okazuje się niewystarczające. Kiedy odwiedzaliśmy w ubiegłym roku duże zachodnioeuropejskie farmy specjalizujące się wyłącznie w produkcji owoców jagodowych, mogliśmy się przekonać, jak ważne jest odpowiednie zaplanowanie produkcji, nie tylko w odniesieniu do jednego sezonu, ale kilku kolejnych. Takie planowanie ma umożliwić nie tylko rozłożenie w czasie zbioru owoców, ale także zapewnienie zatrudnionym pracy przez odpowiednio długi okres, na tym samym poziomie. O tym wszystkim i dużo więcej można już przeczytać w najnowszym numerze „Jagodnika”. Przypominamy również o prenumeracie na 2019 roku i możliwości wzięcia udziału w Loterii dla prenumeratorów „Jagodnika” – zamówi i wygraj nagrody.
Temat numeru
Jakość wody do nawadniania i fertygacji
Przy nawadnianiu warunkiem niezbędnym jest nie tylko posiadanie wydajnego źródła wody, ale również odpowiednie jej parametry. Jakość wody jest często czynnikiem decydującym o powodzeniu produkcji sadowniczej, ponieważ większość gatunków roślin jest wrażliwa na nadmierne zasolenie.
Filtracja
Bez wody nie ma życia, a jak powszechnie wiadomo, jednym z najważniejszych zagadnień w produkcji owoców jest dostarczenie jej odpowiedniej ilości wraz z nawozami. Czy jednak chodzi tu tylko o ilość?
Przykłady z gospodarstw
„Nie ma plantacji bez nawadniania” – to stwierdzenie co rusz pada z ust plantatorów. Długie okresy bezdeszczowej pogody, które zdarzają się w poszczególnych latach, jedynie ugruntowują to coraz bardziej powszechne przekonanie. Może na nienawadnianej kwaterze raz na jakiś czas uda się wyprodukować zadowalający plon. Intencją większości plantatorów jest jednak produkcja owoców w ilości i jakości pozwalającej na wypracowanie zysku, nie zaś uczestnictwo w pogodowej loterii.
Truskawka
Specjalista od wczesnych truskawek
Gdy nastawiamy się na uprawę wczesnych odmian, bardzo istotny jest wybór zarówno odmiany, jak też dostosowanie do niej odpowiedniej technologii uprawy. Okazuje się również, że najbardziej uzasadniona w przypadku wczesnych truskawek jest ich uprawa w tunelach.
Typy i rodzaje sadzonek truskawki (cz. II). Sadzonki doniczkowane
Sadzonki z bryłą korzeniową są coraz częściej wybierane do zakładania plantacji truskawek, choć nadal plantatorzy w większym stopniu wykorzystują sadzonki z gołymi korzeniami. Bez wątpienia widoczny jest jednak wzrostowy trend wykorzystania sadzonek doniczkowanych, zarówno w uprawie truskawek w otwartym polu, jak i w produkcji pod osłonami. O przewadze tego typu materiału nasadzeniowego stanowi wykształcona bryła korzeniowa, na którą składa się masa korzeni oraz podłoże używane przy produkcji takich sadzonek.
Nicienie pasożytnicze truskawek
Plony truskawek zależne są w dużej części od warunków klimatycznych, na co nie mamy wpływu, jednak o wyborze odpowiedniej gleby, jej nawożeniu, przedplonie, odmianie i sposobie ochrony przed chorobami i szkodnikami możemy decydować. Jednym z poważnych zagrożeń, czynnikiem, który może sprawić, że nie uzyska się wysokiego i jakościowo dobrego plonu, są pasożytnicze nicienie.
Plantacje truskawek bez rozłogów
Na plantacjach truskawek w okresie pozbiorczym ważnym zabiegiem jest usuwanie wyrastających rozłogów. Ich pojawianie się wpływa negatywnie na rośliny, gdyż osłabia je i może skutkować słabszym plonowaniem w kolejnym roku. Standardowym zabiegiem jest ręczne lub mechaniczne usuwanie rozłogów. Alternatywne dla takich działań może być sięgnięcie po preparat Regalis Plus 10 WG.
VIP-room 2018 – wyniki doświadczeń i nowości
W Nowym Radzikowie 8 listopada ub. roku odbyło się spotkanie w ramach programu VIP-room firmy Timac Agro Polska. Uczestniczyło w nim ok. 70 plantatorów truskawek i innych gatunków jagodowych, głównie z regionu Czerwińska nad Wisłą. Wiele uwagi poświęcono zagadnieniom związanym z produkcją owoców deserowych. Omówiono też nowości w ofercie tej firmy.
Technologia dla truskawek
Targi Best Berries już po raz IV odbyły się w Lublinie, w 2018 roku wyjątkowo w październiku (6-7). Były nie tylko okazją do zapoznania się z aktualną ofertą firm działających w sektorze jagodowym, ale również do zgłębienia wiedzy związanej przede wszystkim z truskawkami. Targom towarzyszyła bowiem II Wschodnia Konferencja Truskawkowa poświęcona nowym technologiom w uprawie tych roślin.
‘Grandarosa’ – ważny element w odmianowej kompozycji
Ostatnie sezony dowiodły, że uprawa truskawek – jeśli jest zaplanowana i prowadzona w odpowiedni sposób – wciąż może być wysoce dochodowa. Wśród metod racjonalizacji produkcji jest odpowiedni dobór odmian, jedną z kreacji może być ‘Grandarosa’.
Malina
Malinowe Kosowo. Czy wzór dla Polski?
Kosowianie rozpoczynając w 2011 r. rozwój bazy malinowej, wzorowali się na przykładach z Polski oraz Serbii. Uprawa maliny została potraktowana jako sposób na zwiększenie dochodów w niewielkich gospodarstwach. Jednocześnie rozwijano bazę przetwórczą. Obecnie podejmowane są działania zwiększające konkurencyjność kosowskich malin.
Zrozumieć rośliny
Gdy po 4 latach odwiedziłem po raz kolejny gospodarstwo sadownicze TRUSMAL prowadzone przez Beatę i Mirosława Suchych na Pomorzu, umocniłem się w przekonaniu, że aby uprawiać rośliny, trzeba mieć pasję. Dla bohaterów mojego reportażu nie liczą się pieniądze, ale życiowy cel. Jest nim obdarowanie ludzi (konsumentów) owocami, które zachwycają nie tylko wyglądem, ale i smakiem. A jak to udaje się realizować?
Jagodowe razy cztery
Farma należąca do George’a McLarena i jego syna Douglasa zlokalizowana jest w miejscowości Bankhead of Kinloch w środkowej Szkocji. Jej areał to 600 ha (1500 akrów). W gospodarstwie uprawia się truskawki, maliny, porzeczki, a w ostatnim czasie zainwestowano w produkcję borówek. Wszystkie uprawy, z wyjątkiem porzeczek, prowadzone są w tunelach i sezon na owoce jagodowe trwa 6 miesięcy – od maja do października.
Borówka wysoka
Nie zostać w tyle
Rodzinne gospodarstwo państwa Wilczewskich położone jest na Podlasiu i należy do grona największych w Europie. Jak podkreśla Jerzy Wilczewski, przyszłość borówki to przede wszystkim inwestycje w nowe odmiany i jakość owoców, której nie da się zapewnić bez odpowiedniej infrastruktury.
Może w pojemnikach?
Podczas naszej wizyty w Fall Creek Driesvenplant w Holandii (więcej czyt. Jagodnik 7/2018) mogliśmy zwiedzić również plantacje produkcyjne borówki, których łączna powierzchnia w tym gospodarstwie wynosi 12 ha.
Trzy w jednym
W rejonie Sompolna (województwo wielkopolskie) zlokalizowane są trzy plantacje borówek. Okazuje się, że łączy je zarówno geneza, jak też schemat działania i wspólna sprzedaż owoców. Dzięki współpracy handlowej i produkcyjnej, widać w nich rozwój, możliwe jest podejmowanie wspólnych inwestycji oraz pozyskiwanie atrakcyjnych odbiorców dla wyprodukowanych owoców.
Porzeczka
Konferencja Porzeczkowa IBA we Francji (cz. IV)
W drugim dniu Międzynarodowej Konferencji Porzeczkowej IBA, która odbyła się na początku czerwca 2018 roku we Francji, przedstawiono m.in. 8 prezentacji w ramach sesji pt. „Śledzenie potrzeb i oczekiwań rynku dla przygotowania przyszłości”. Fragment sesji – „Nowości w hodowli odmian porzeczki czarnej” – obejmował trzy krótkie wystąpienia omawiające programy hodowlane i ich efekty uzyskane w trzech instytutach naukowych w Europie.
Małe przetwórstwo
Inkubator przetwórczy – pierwszy krok
W Polsce powoli zachodzą zmiany prawne, których celem jest uwolnienie potencjału plantatorów do zagospodarowania owoców z własnych upraw. Być może dobrym pomysłem na rozpoczęcie takiej działalności jest wykonanie próbnych partii wyrobów jagodowych, z wykorzystaniem funkcjonującego inkubatora przetwórczego.
Targi
Jagodowe w Karlsruhe
Niemieckie Targi Truskawkowo-Szparagowe (expoSE) połączone z Targami Marketingu Bezpośredniego (expoDIRECT) odbyły się 21-22 listopada ub. roku w Karlsruhe. Rozmawiając z niemieckimi producentami można było odczuć duże niezadowolenie z minionego sezonu, który nie spełnił oczekiwań jeśli chodzi o ceny uzyskiwane przez ogrodników za truskawki i szparagi. Niemieccy plantatorzy mieli również duże problemy z zatrudnieniem odpowiedniej liczby pracowników.
Perły kuchni polskiej
Doskonałe pierogi z hreczką. I truskawkowy deser
Te pierogi należą do potraw najsmaczniejszych. Czyli takich, po które się sięga nawet będąc sytym. Ich smak, zapach, konsystencja i piękno są doskonałe. Dotyczy to zarówno farszu, jak i ciasta.
Wolna strefa
A miało być tak kolorowo
Odwiedzając gospodarstwa w kraju i poza granicami Polski możemy zaobserwować, że wiele z nich jest dobrze zorganizowane i wyglądają raczej jak przedsiębiorstwo, w którym każda część ma swoje zadanie, a całość tworzy doskonały mechanizm porównywalny ze „szwajcarskim zegarkiem”. Niestety, jak to często bywa, ów mechanizm może przestać właściwie działać, w tym przypadku chodzi o brak siły roboczej.