Bieżący numer „Jagodnika” rozpoczynamy od bardzo technicznego, ale ważnego tematu, jakim jest technika opryskiwania. Niezwykle istotną rolę odgrywa w niej nie tylko model opryskiwacza czy zastosowane w nim rozwiązania. Zanim zaczniemy układać program ochrony dla uprawianych przez nas roślin, warto przypomnieć sobie również zasady, które decydują o doborze konkretnego rodzaju rozpylaczy do określonego zabiegu oraz warunków. Jak zwykle sporo informacji dotyczy aktualnych trendów w uprawie truskawek, malin oraz borówki amerykańskiej. Osoby, które nie zrobiły jeszcze prenumeraty na 2018 rok zachęcamy do jej odnowienia (kliknij i zamów prenumeratę), co daje szanse na cenne nagrody w czasie finałowego losowania w loterii dla prenumeratorów „Jagodnika”, które odbędzie się 10 stycznia, w czasie TSW 2018 w Nadarzynie.
Temat numeru – Technika opryskiwania
Rozpylacze na plantacje jagodowe
Jakość zabiegu ochrony roślin zależy w dużym stopniu od techniki opryskiwania, w tym przede wszystkim od stosowanych rozpylaczy. Właściwy wybór i sposób użytkowania rozpylaczy przekłada się na skuteczność i bezpieczeństwo związane ze stosowaniem środków ochrony roślin.
Rozpylacze i belki herbicydowe
Bezpieczne i racjonalne zwalczanie chwastów na plantacjach jagodowych wymaga stosowania specjalistycznych belek herbicydowych. W określonych sytuacjach zastosowanie mają także standardowe opryskiwacze polowe. W obu przypadkach duże znaczenie ma odpowiedni dobór rozpylaczy.
Właściwości i formy użytkowe środków ochrony roślin
Chemiczne środki ochrony roślin stosowane w praktyce ochrony roślin zawierają jako główny składnik substancje biologicznie czynną oraz ciekłe lub stałe substancje pomocnicze. Głównym zadaniem tych związków jest nadanie substancji biologicznie czynnej odpowiednich właściwości fizykochemicznych, w celu zwiększenia bezpieczeństwa pracy, umożliwienia i ułatwienia zastosowania, a także zwiększenia efektu toksycznego w stosunku do agrofaga.
Opryskiwacze do truskawek
Coraz więcej plantatorów truskawek zdaje sobie sprawę z konieczności wdrożenia zaawansowanych rozwiązań sprzętowych do ochrony nasadzeń przed chorobami grzybowymi czy szkodnikami. Potrzebę tę dodatkowo uwidocznił mijający rok z ponadprzeciętnymi opadami atmosferycznymi, które nie tylko utrudniały zbiory, ale także osłabiły zdrowotność roślin i pogorszyły jakość owoców.
TRUSKAWKA
Szkółkarskie rekomendacje z Holandii
O tym, jak prowadzona jest obecnie produkcja szkółkarska w kilku holenderskich firmach, mogłem przekonać się uczestnicząc wspólnie z grupą polskich producentów truskawek w wyjeździe szkoleniowym, zorganizowanym w październiku ub. roku przez firmę Delphy Poland dla swoich klientów.
Produkcja jagodowych na wyspach
W Wielkiej Brytanii 95% produkcji owoców jagodowych prowadzone jest pod osłonami. Pozwala to zapewnić ciągłość dostaw i wysoką jakość oferowanych owoców. Brytyjski klimat wymaga uprawy pod specjalnymi osłonami, które wytrzymują wyjątkowo wietrzna pogodę i wilgoć.
Innowacyjne rozwiązania w uprawie truskawek
W Antwerpii (Belgia) w dniach 6-8 września odbył się Trzeci Międzynarodowy Kongres Truskawkowy. Obfitował w interesujące wystąpienia naukowców i praktyków, którzy prowadzą badania i doświadczenia w uprawie truskawek. Głównym organizatorem wydarzenia była grupa Hoogstraten Strawberries.
W technologii nastawionej na jakość
Polowa uprawa to ciągle dominujący sposób produkcji truskawek w Polsce. Okazuje się, że przy zastosowaniu odpowiedniej technologii i prawidłowym doborze odmian, taki system umożliwia uzyskanie truskawek dobrej jakości, które można oferować w stosunkowo długim okresie.
21 ton z 35 arów
Coraz większa grupa plantatorów dostrzega szanse na zysk w produkcji deserowych truskawek. Ze względu na osiągane ceny, ważny jest okres dostarczenia ich na rynek. Aby uniknąć sprzedażny owoców w okresie szczytu zbioru, gdy ceny są najniższe, sięgnąć można po odmiany powtarzające owocowanie, które zapewniają plon aż do miesięcy jesiennych.
Czy Drosophila suzukii nam zagraża?
Muszka plamoskrzydła (Drosophila suzukii) była już tematem kilkunastu naszych doniesień na łamach prasy ogrodniczej. Ze względu na zagrożenie, jakie stanowi dla upraw w kraju, warto o niej przypominać i uświadamiać co do tego producentów przed nadchodzącym sezonem.
Odpowiedzialna ochrona
Grudniowe spotkanie Forum Doradców Sadowniczych, organizowane corocznie przez firmę Bayer, poświecono podsumowaniu ubiegłorocznego sezonu w zakresie ochrony upraw. W gronie naukowców, doradców i sadowników dyskutowano nad nowymi rozwiązaniami w ochronie roślin.
MALINA
Maliny „jesienne” pod osłonami po trzech latach obserwacji
Rozpoczęty w 2015 r. w gospodarstwie sadowniczym w Karczmiskach projekt Malinowe Factory dał możliwość zapoznania producentów z różnymi rozwiązaniami technologicznymi przeznaczonymi dla malin, ale również pozwolił ocenić przydatność do uprawy w tunelach kilkunastu odmian tego gatunku.
Nawożenie i biostymulacja
Podczas półfinału i finału Malinowego Factory 2017 pośród omawianych zagadnień wiele uwagi poświecono żywieniu i biostymulacji malin w uprawie tunelowej i w otwartym gruncie. O tym, jakie znaczenie mają poszczególne składniki oraz termin wykonania zabiegów, informowali przedstawiciele firm zaangażowanych w projekt realizowany w gospodarstwie dr. Pawła Krawca w Karczmiskach.
BORÓWKA WYSOKA
Dobry towar sam się sprzeda
Czy naprawdę dobry towar sam się obroni? W Fundacji Promocji Polskiej Borówki uważamy, że nie, bo dobry towar też potrzebuje promocji. Sprzedaż owoców egzotycznych cały czas jest w Polsce promowana i rośnie, a rodzimych spada. Założyliśmy Fundacje, by przekonać wszystkich w jagodowym biznesie, że musimy kreować rynek i tłumaczyć, dlaczego nasz towar powinien odpowiednio kosztować.
Cięcie borówki to konieczność
Wiele osób, zwłaszcza zaczynających przygodę z uprawą borówki, zadaje sobie pytania – jak ciąć krzewy i kiedy to zacząć robić? W efekcie często bywa tak, że rośliny przez kilka lat pozostają niecięte i gdy zatrzymują się we wzroście, a jakość owoców staje się coraz gorsza, pojawia się kolejne pytanie – co zostało zrobione nieprawidłowo?
Z nowymi trendami
Położone w miejscowości Falbogi Wielkie (gmina Załuski) gospodarstwo państwa Milewskich prowadzone jest już przez 3. pokolenie ogrodników. Doświadczenie i pasja pionierów oraz zapał i otwartość młodego pokolenia sprawiają, że widać tu ciągły rozwój – rośnie powierzchnia uprawy borówki wysokiej, ale tez poprawia się technologie produkcji oraz przygotowania owoców do sprzedażny.
Jagodowe w szkółce
Szkółkarski ShowRoom – pod takim hasłem w Gospodarstwie Szkółkarskim Ciepłucha w dniach 16-18 listopada odbyła się III już edycja imprezy będącej okazja do prezentacji oferty roślin oraz spotkań z klientami. Liczne grono klientów, jakie przybyło do nowej lokalizacji szkółki Jana Ciepłuchy w Konstantynowie Łódzkim, świadczyć możne o dużym powodzeniu tego wydarzenia.
PORZECZKA
Dywersyfikacja – szansa na rozwój
W dużych gospodarstwach produkujących owoce jagodowe dla przemysłu szansą na opłacalność z jednej strony jest wdrożenie technologii pozwalającej na uzyskiwanie wysokich plonów, z drugiej – różnicowanie upraw pod względem gatunkowym. Tak też prowadzone jest gospodarstwo Dariusza Szymczaka ze Zwolenia. Obrany kierunek daje możliwość opłacalnej produkcji i dalszego rozwoju.
TYLKO U NAS
Szkoda…i co dalej?
Pytanie, które rodzi się w głowie to, co się stało z moimi roślinami, dlaczego nagle zamierają albo dostały dziwnych przebarwień? Przez głowę przebiegają rożne myśli, możne coś zrobiłem nie tak, za dużo nawozu, zbyt wysoka dawka pestycydu, itd. Dopiero po chwili zaczynacie dostrzegać przyczynę sytuacji. Ktoś swoją niefrasobliwością zniszczył Państwa, ciężką, czasem wieloletnia pracę.
Zatrudnianie pracowników
Z dniem 1.01.2018 roku wchodzą w życie nowe przepisy o zatrudnieniu cudzoziemców do prac sezonowych i krótkoterminowych. Wspólny głos sprzeciwu wielu producentów borówki, truskawki, porzeczki i innych owoców wobec projektu Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej był na tyle donośny, ze udało się sporo zmienić.
TARGI
Nie tylko dla truskawek
Odbywające się zawsze w listopadzie w Karlsruhe targi expoSE i expoDirekt to doskonała okazja do zapoznania się z trendami dotyczącymi uprawy truskawek oraz ich odmian, a także z możliwościami sprzedażny bezpośredniej, tak silnie powiązanej w Niemczech z tym gatunkiem.
INNE GATUNKI
Szanse, możliwości i wyzwania dla jagody kamczackiej (cz. I)
Jagoda kamczacka to owoc, który 9 listopada zgromadził w Ożarowie Mazowieckim blisko 500 sposób zainteresowanych jego produkcją i przyszłością. Oprócz uczestników z Polski, w II Konferencji Kamczackiej licznie wzięli udział przybysze z innych krajów, w tym z Kanady i Chin. Wszyscy chcieli się jak najwięcej dowiedzieć o uprawie dla jagody kamczackiej i perspektywach dla niej.
WOLNA STREFA
Nie ma odwrotu
Deserowe truskawki i maliny o odpowiednich parametrach są towarem cały czas potrzebnym i często poszukiwanym. Okazuje się, że wbrew powszechnej opinii, dobry polski towar – nawet w okresie importu tanich owoców z krajów południowo-zachodniej Europy – można sprzedać po dużo wyżej cenie, gdyż cechy handlowe naszych owoców są znacznie lepsze. Niestety…
Numer 1/2018 dostępny jest już w naszym e-sklepie: kliknij w LINK