Stałym i ważnym wydarzeniem podczas Targów Sadownictwa i Warzywnictwa jest III Konferencja Truskawkowa, pod patronatem portalu i czasopisma Jagodnik. III edycja konferencji, odbędzie się 13 stycznia (I dzień TSW 2016) i została podzielona na dwie części: uprawy polowe i uprawy pod osłonami. Prelegentami będą wybitni specjaliści z kraju i zagranicy.
Chorobami, które co roku sprawiają sporo trudności na wielu plantacjach oraz mające istotny wpływ na wielkość i jakość plonu są szara pleśń i mączniak, o których zwalczaniu i nowych możliwościach ich ograniczania będzie mówić prof. Beata Meszka z Instytutu Ogrodnictwa w Skierniewicach. Uzupełnieniem tego wystąpienia będą informacje przedstawione przez dr Mirosława Korzeniowskiego z firmy Bayer CropScience, który omówi nowe rozwiązania w ochronie truskawek. W ich wprowadzaniu pomaga stale rozbudowywana paleta produktów do ochrony upraw jagodowych, w tym truskawek. Prowadzone są także liczne badania w stacjach badawczych, pomagające wybrać optymalne rozwiązania ich stosowania.
Minione sezony to wysoka opłacalność uprawy wczesnych odmian truskawek, dużo dzieje się również jeśli chodzi o dostępność nowych odmian owocujących w tym terminie. Wiele z tych truskawkowych kreacji ma specyficzne wymagania uprawowe o czym będzie informował Ludger Linnemannstöns z Landwirtschaftskammer Nordrhein-Westfalen/Köln-Auweiler z Niemiec. Praktyczne rozwiązania z zakresu ochrony przed chorobami i szkodnikami oraz nawożenia w towarowej produkcji truskawek przybliży natomiast Barbara Błaszczyńska z firmy Agrosimex.
Miniony, gorący sezon, pokazała jak ważne w uprawie truskawek jest racjonalne podejście do ich odżywania. Pozwala ono ograniczyć wpływ wielu warunków stresowych na jakie narażone są truskawki w czasie uprawy o czym będzie informował dr hab. Zbigniew Jarosz z UP w Lublinie. Technologie produkcji truskawek deserowych w oparciu o nawozy zawiesinowe i nowej generacji fungicyd przedstawi Sławomir Doniec z firmy Nufarm.
Ostatnim wystąpieniem w części polowej będzie temat przygotowany przez Zbigniewa Marka z firmy Timac Agro, który omówi korzyści wynikające ze stosowania nowej generacji nawozów w uzyskiwaniu wysokich planów truskawek. W omawianym jako przykład gospodarstwie porównywano dwie technologie nawożenia i dokarmiania stosowane w towarowej, polowej uprawie truskawek, a uzyskane wyniki są niezwykle interesujące.
Zakończeniem pierwsze części konferencji będzie losowanie nagród dla prenumeratorów „Jagodnika”.
Blok upraw pod osłonami, które w ostatnich czasach silnie się rozwijają w całej Europie będzie ukierunkowany na przybliżenie informacji z zakresu uprawy odmian tradycyjnie owocujących jak i powtarzających owocowanie ze zwróceniem szczególnej uprawi zarówno na różne standardy materiału szkółkarskiego, odmiany dedykowane takiej uprawie oraz wskazanie nowych rozwiązań z zakresu agrotechniki i ochrony tych upraw.
Producenci owoców dążą do wydłużenia sezonu zbiorów truskawek, który kiedyś zaczynał się na początku czerwca i kończył w połowie lipca. Dziś nowe odmiany pozwalają rozszerzyć sezon produkcji truskawek. Pomagają w tym także nowe techniki uprawy, szczególnie wczesnych od- mian tradycyjnych oraz powtarzających owocowanie. Różna charakterystyka odmian dotycząca okresu zbioru, umożliwia już zapewnienie owoców od początku marca do końca grudnia w zachodniej Europie. Dzięki uprawom w szklarniach wkrótce możliwe będzie zapewnienie owo- ców przez 12 miesięcy w roku. Zagadnienia te będą tematem wystąpienia Mariusza Padewskiego z DLV Plant – GreenQ.
Chorobą, która w ostatnim czasie sprawia wiele problemów w uprawie jest antraknoza, o tym jak jej uniknąć i jak zwalczać będzie informował dr Dariusz Gajek z firmy Syngenta.
Prowadzenie intensywnych upraw wiąże się z koniecznością używania wysokiej jakości materiału szkółkarskiego. Okazuje się, że i w tym segmencie zachodzi dużo zmian, a nowy materiał często produkowany jest już pod określony rodzaj uprawy czy termin owocowania, o czym będzie informował Johan Nooren z Avoird Trayplant z Holandii.
Coraz więcej osób zwraca uwagę na koszty robocizny, które w przypadku uprawy truskawek mają niezwykle ważny wpływ na ekonomikę tej uprawy. Wiele osób podczas kalkulacji kosztów uprawy danej odmiany popełnia podstawowy błąd dzieląc koszty robocizny całego gospodarstwa na ich powierzchnie uprawy. O tym jak to prawidłowo i prosto robić będzie informował Marek Chorobiński z firmy MH Log-Tech.
Uprawy polowe
10:00-10:30 Szara pleśń i mączniak w uprawie truskawek. Dr hab. Beata Meszka, Prof. Instytut Ogrodnictwa w Skierniewicach.
10:30-10:50 Strategia zrównoważonej ochrony truskawek w sezonie 2016, dr Mirosław Korzeniowski, Bayer Polska.
10:50-11:30 Nowe wczesne odmiany truskawek i zalecenia do ich uprawy, Ludger Linnemannstöns, Landwirtschaftskammer Nordrhein-Westfalen/Köln-Auweiler.
11:30 – 11:50 Praktyczne rozwiązania ochrony i nawożenia w towarowej produkcji truskawek, Barbara Błaszczyńska, Agrosimex Sp. z o.o.
11:50 – 12:20 Sposoby ograniczania stresu poprzez optymalizację żywienia roślin, dr hab. Zbigniew Jarosz, Uniwersytet Przyrodniczy w Lublinie
12:20 – 12:40 Technologia produkcji truskawek deserowych w oparciu o nawozy zawiesinowe i nowej generacji fungicyd, dr inż. Sławomir Doniec, Nufarm Polska Sp. z o.o.
12:40 – 13:20 Nowe rozwiązania w intensywnej uprawie truskawek, Zbigniew Marek, Timac Agro Polska Sp. z o.o.
12:40-13:20 Losowanie nagród w loterii dla prenumeratorów „Jagodnika”
13:20 – 13;40 Przerwa
Uprawy pod osłonami
14:00 – 14:40 Zalecenia dotyczące uprawy wczesnych odmian truskawek, Mariusz Padewski, DLV
14:40 – 15:00 Antraknoza i możliwości jej uniknięcia w uprawie truskawek, dr Damian Gajek, Syngenta Polska.
15:00 – 15:40 Wymagania stawiane sadzonką odmian powtarzających owocowanie, Johan Nooren, v/d Avoird Trayplant BV
15:40 – 16:10 Jak liczyć i optymalizować koszty uprawy truskawek poszczególnych odmian? Marek Chorobiński, MH Log-Tech
więcej informacji o targach: http://tsw.targi.pl/