Hodowlane Rendez-Vous – degustacje truskawek i znacznie więcej – FOTOGALERIA



Podobnie jak w minionym roku, w 2021 właściciele gospodarstwa szkółkarskiego Hortplant z Lisowoli, państwo Dominikowscy, zorganizowali spotkanie w trakcie którego odbyła się degustacja owoców nowych odmian truskawek, a także numerów selekcyjnych pozostających wciąż na etapie prac hodowlanych. W trakcie wydarzenia odbyło się także zwiedzanie kwatery, w której selekcjonowane są klony pod kątem ich przydatności do towarowej produkcji truskawek w Polsce.

Które truskawki najsmaczniejsze? Które najlepiej wyglądają?

Z uwagi na ulewne deszcze i burze jakie 24 czerwca rano przeszły nad centralną Polską pierwszą część Hodowlanego Rendez Vous przeniesiono pod dach. Zespół Hortplant przygotował poczęstunek: zaproszeni goście mogli ocenić owoce pochodzące z 15 odmian i klonów hodowlanych. Niektóre z nich były standardami rynkowymi, inne dobrze rokującymi wariantami pod kątem dalszej propagacji. Wszystkie zostały oznaczone numerami, by zapewnić jak najwyższy stopień obiektywności oceniających.

Po przeliczeniu za najsmaczniejsze uznano owoce z krzewów oznaczonych numerem HP1541.8. (8). Truskawki te były dość duże i stosunkowo ciemne. W smaku okazały się jednak bezkonkurencyjne. Miejsce drugie zajęły odmiana ‘Holy’ (9) i HP 1548.2 (6). Także i najniższy stopień podium rozdzielony został przez owoce z dwóch kreacji, które uzyskały jednakową notę średnią w ocenie jurorów. Były to HP 1804.8 (12) i HP 1810.4 (14).

Za najatrakcyjniej wyglądające truskawki uznano owoce pochodzące z krzewów pod numerami HP 1701.2 (5) oraz HP 1633.3 (1). Na drugim miejscu znalazły się owce HO 1541.8 (8) a na trzecim truskawki z krzewów o oznaczeniu HP 1557.5 (3). Wszystkie te kreacje są efektem prac hodowlanych prowadzonych w Hortplancie, co może być powodem do dumy i zachętą do dalszych wysiłków na polu selekcji nowych odmian.

Oto jak prezentowała się pełna kolekcja owoców przeznaczonych do degustacji:

W plenerze

Po porannej ulewie, przed południem nad Lisowolą zaświeciło wreszcie słońce. Dzięki unormowaniu się pogody możliwym stał się wyjazd na kwaterę, gdzie selekcjonowane są potencjalne przyszłe odmiany. Można było zobaczyć tam oznaczone pojedyncze rośliny z których w kolejnym sezonie ocenia się parametry sześciu roślin a następnie pomiary i obserwacje dotyczą 30 krzewów. Jak przyznaje Jerzy Dominikowski selekcja i hodowla to procesy żmudne i trudne zwłaszcza dla mniejszych podmiotów, choć sama istota prac wydaje się prosta. Te trwają w jego szkółce już od 2013 roku. Wprowadzenie na rynek odmian ‘Holy’ i ‘Hossa’ są jednak dowodem na to, że działania te są owocne.

Więcej i szczegółowiej o pracach prowadzonych w Hortplancie przeczytacie w czasopiśmie „Jagodnik”.







Poprzedni artykułMisecznik i pryszczarek w borówce. Kiedy i jak zwalczać?
Następny artykułOchrona i wzmocnienie malin tuż przed zbiorami

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj