Dla zrównoważonej ochrony roślin



Agrobalans – BASF dla najcenniejszej pracy na Ziemi – poda takim hasłem zorganizowana została 8 kwietnia konferencja prasowa przez firmę BASF. W jej trakcie zaproszeni gości prezentowali działania uwzględniające globalne zmiany rynkowe i strategię europejskiego programu Zielony Ład.

Globalne działania dla zrównoważonego rolnictwa

Pierwszy z prelegentów Livio Tedeschi szef CropLife Europe przybliżył programy jakie maja na celu zrównoważoną produkcję żywności. Temu służy unijna strategia „Od pola do stołu” mająca na celu wdrożenie zasad zrównoważonego systemu produkcji żywności, przy jak największym ograniczeniu negatywnego wpływu na środowisko naturalne. Temu sprzyjać mają inwestycje w innowacje jakie podejmuje firma BASF, oraz wdrażanie do praktyki nowoczesnych rozwiązań technologicznych (materiał siewany, nawozy, biologiczne śor). Bardzo ważne jest też łącznie tych wszystkich działań. Przykładem mogą być działania sprzyjające obniżeniu śladów emisyjnych CO2, przy produkcji rolnej poprzez nowe odmiany czy też nowe formy nawozów mineralnych oraz zmianę procesów technologicznych produktów wytwarzanych przez BASF. Działania koncernu zmierzają również do wprowadzania zrównoważonych rozwiązań w zakresie ś.o.r. (przykładem może być nowy fungicyd Revysol) oraz produkty biologiczne, jak np. feromony zastępujące w wielu programach ochrony typowe insektycydy.

Kolejnym wyzwaniem jest cyfryzacja wspierająca kontrolowaną produkcję żywności. Ma to być realizowane poprzez chociażby wprowadzenie inteligentnych opryskiwaczy (zmienne dawkowanie cieczy). Wreszcie cały czas ważnym aspektem pozostaje bezpieczne stosowanej ś.o.r., tak by trafiały one tam gdzie powinny bez negatywnego wpływu na środowisko i operatora. Przykładem tego są opakowania typu EasyConnect – to system składający się z dwóch elementów: unikalnej zakrętki – wstępnie zamontowanej na pojemnikach – oraz łącznika. Razem tworzą technologię zamkniętego systemu transferu (CTS). Umożliwia to bezpośrednie przeniesienie środków ochrony roślin z oryginalnego pojemnika do zbiornika opryskiwacza i dokładne zmierzenie objętości przenoszonej substancji chemicznej. To znacznie zmniejsza narażenie operatora i ryzyko środowiskowe wynikające z rozpryskiwania lub rozlania środka ochrony. System ten jest w fazie pilotażowej i w kolejnych latach będzie wprowadzany w innych krajach Europejskich. BASF cały czas pracuje nad wprowadzaniem rozwiązań dla rolnictwa ekologicznego, czego dowodem będą kolejne nowe produkty dla tej dziedziny rolnictwa – powiedział Livio Tedeschi.

Livio Tedeschi szef CropLife Europe, BASF

Dla środowiska

Kolejny z prelegentów Michael W. Wagner nawiązywał w swoim wystąpieniu do potrzeb zwiększenia żywności w odpowiedzi na rosnącą populację ludzi na naszej planecie Ziemia. W tym wszystkim bardzo ważne są innowacje, ale zgodne z zasadami zrównoważonego rolnictwa. Jako przykład podał nowy produkt wprowadzany na rynek o nazwie Revysol. Technologia zastosowana w produkcie Revysol ma wiele zalet pro środowiskowych. Wykazuje się bardzo dobrą skuteczność działania, a przy stosowaniu wymaga zmniejszonych dawek wody. Jest to niezwykle ważny produkt dla firmy BASF, który w tym roku ma zaistnieć we wszystkich krajach Europejskich. W dalszej perspektywie ma być rejestrowany także w uprawach warzyw i owoców  – informował Michael W. Wagner. Prelegent przypomniał, że wszystkie nowe produkty są w pierwszym etapie testowane w gospodarstwach wdrożeniowych, które w Polsce działają w 4 lokalizacjach.

Michael W. Wagner, BASF

Zupełnie nową koncepcja BASF jest projekt Lark Loaf realizowany pilotażowo w Niemczech, który ma sprzyjać bioróżnorodności. Polega to na stworzeniu specjalnego pokarmu dla skowronków, co ma zwiększyć ich liczebność w środowisku. Naszym celem jest produkowanie żywności w sposób ekonomiczny i ekologiczny, co uważam jest jak najbardziej możliwe – podkreśla prelegent.







Poprzedni artykułCzy wysoki plon można połączyć z doskonałą jakością truskawek?
Następny artykułBiostymulacja truskawek w okresie kwitnienia

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj