Pod hasłem „ZMIANY” odbywała się tegoroczna już VIII Międzynarodowa Konferencja Borówkowa (4-6 marca 2020). Miała ona w tym roku wyjątkowy charakter, trwała bowiem aż 3 dni. W tym czasie można było zdobyć dużo teoretycznej, ale i praktycznej wiedzy o uprawie borówki, spotkać się z przedstawicielami firm zaopatrujących plantatorów borówki we wszelkie niezbędne środki do produkcji, nawiązać wiele relacji biznesowych i nowych znajomości. To właśnie, zdobywaniu wiedzy, inspiracji, nowych kontaktów oraz rozwijaniu i umacnianiu borówkowego biznesu służy organizowana w Polsce Międzynarodowa Konferencja Borówkowa.

W szczególnym gronie

Międzynarodowa Konferencja Borówkowa po raz kolejny pokazała, że jest miejscem gdzie spotyka się cały borówkowy świat. W tegorocznej edycji wzięło udział około 850 osób. W konferencji uczestniczyli przede wszystkim plantatorzy z Polski, ale bardzo licznie przybyli też goście zagraniczni, zwłaszcza z takich krajów jak: Ukraina, Rosja, Białoruś, Litwa, Niemcy, Holandia ale też Wielka Brytania, Finlandia, Hiszpania, Słowacja, a nawet z odległego Izraela. Interesująca była w tym roku ekspozycja firm, biorących udział w Konferencji – swoją ofertę zaprezentowało 87 podmiotów.

Podczas VIII Międzynarodowej Konferencji Borówkowej omawiane było wiele ważnych tematów

Głównymi Sponsorami VIII Międzynarodowej Konferencji Borówkowej były firmy: Fall Creek Farm & Nursery (dostawca wysokiej jakości materiału szkółkarskiego, w tym odmian licencyjnych), Syngenta (dostawca rozwiązań do ochrony roślin, w tym fungicydu Switch) i Yara Poland (producent nawozów mineralnych w tym krystalicznych nawozów do fertygacji i nawożenia dolistnego). Pozostali sponsorzy to firmy: Agrimpex, Agrosimex, Bayer, Bird Control, Concordia, Milbor, Prosel, PZU, TopControl i Unitec. Konferencja Borówkowa 2020 odbywała się pod honorowym Patronatem Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Dyrektor Instytutu Ogrodnictwa w Skierniewicach,  Krajowego Związku Grup Producentów Owoców i Warzyw oraz Związku Sadowników RP.

Zakładanie plantacji borówki – temat ciągle aktualny

Poprzedzające Konferencję Borówkową szkolenie, które odbyło się 4 marca, poświęcone było zakładaniu plantacji borówki. Okazało się potrzebnym i ważnym dla plantatorów szkoleniem. Dało ono uczestnikom szansę na pogłębienie tematów związanych z przygotowaniem gleby i wody pod uprawę, doboru roślin, odpowiedniego nawożenia przed założeniem plantacji i w trakcie wzrostu roślin oraz walki z uciążliwymi często szkodnikami glebowymi jakimi mogą być pędraki.  Tematy te omówili przedstawiciele firmy Fall Creek Farm & Nursery – Mariusz Padewski i Ronnie Kersten, Mateusz Nowacki z Timac Agro Polska oraz Tomasz Domański z Koppert Polska. Dwie dodatkowe prelekcje wygłoszone zostały przez dr Pawła Krawca z Horti Team oraz Pawła Wawryszczuka z firmy Polska Borówka. Szkolenie okazało się bardzo dobrym źródłem wiedzy dla tych, którzy planują posadzić plantacje borówki jak i już w pełni działających z produkcją owoców.

Hasło ZMIANY

Główny dzień VIII Międzynarodowa Konferencja Borówkowej przepełniony był przede wszystkim ogromną porcja wiedzą z zakresu aktualnej tematyki o uprawie borówki. Wszystkie zostały szczegółowo opisane w publikacji NOWOCZESNA UPRAWA BORÓWKI, do lektury której serdecznie zapraszamy.

Niezwykle ciekawym punktem konferencji okazała się debata poprowadzona przez Dominikę Kozarzewską z Polish Berry Cooperative, podczas której poszukiwaliśmy odpowiedzi na pytanie „Kto będzie zbierał borówki w Europie?”. Patrząc tylko na Polskę, wiemy że około 90% zbierających borówkę na naszych plantacje to obywatele Ukrainy. Z danych statystycznych wiemy również, że przy zbiorach wszystkich jagodowych w Polsce pracuje średniorocznie około 60 tys. osób zatrudnianych legalnie. Czy to wystarczy by pozbierać wszystkie borówki w Polsce? W 2018 roku mieliśmy w Polsce około 7500 ha plantacji w pełni owocowania, a można przypuszczać że już za kilka liczba ta podwoi się. By z takiego areału zebrać wszystkie borówki (na czas, w odpowiedniej fazie) potrzeba do zbioru około 100 tys. ludzi, a za kilka lat nawet dwukrotnie więcej (przy 15 tys. ha) – mówiła na wstępie do debaty Dominika Kozarzewska. Uczestnicy debaty wśród których byli: Blanca Escrig (Daifressh), Leon Schrijnerkers (Schrijnwekers Plants), Oleg Naumenko (BigBlue organic blueberry farm), Mateusz Pilch (Berry Group) i Mariusz Padewski (Fall Creek Farm), wskazywali na konieczność zmian w odniesieniu do podejścia do pracowników, ich wynagradzania oraz wprowadzania różnych innych rozwiązań usprawniających zbiory borówki.

Debata podczas Konferencji Borówkowej 2020

Bardzo często okazuje się jeszcze, że pracownicy z Ukrainy nie mają w polskich gospodarstwach zapewnionych dobrych warunków bytowych i dlatego coraz mniej chętniej podejmują w nich pracę (preferują inne branże, lub wybierają prace w zachodniej Europie). Taki trend może się pogłębiać.

Sam wygląd plantacji, sposób prowadzenia krzewów, wielkość owoców – to wszystko może wpływać na wydajność zbiorów i komfort pracy i to będzie coraz bardziej decydować o preferencjach pracowników wobec konkretnych plantacji. W takich dobrych warunkach i przy obfitym plonowaniu borówki (+utrzymanie jakości), jedna osoba może zebrać nawet do 120 kg owoców dziennie, a to procentować będzie dobrymi zarobkami dla zbierających. W dobie coraz większych trudności z pozyskaniem odpowiedniej liczby pracowników do zbioru owoców, konieczne będzie pozyskiwanie pracowników z odległych krajów jak Nepal – o czym mówił Mateusz Pilch. Tu jednak problemem jest sezonowość pracy przy zbiorach owoców oraz istnieje jeszcze wiele trudności politycznych związanych z uzyskaniem wizy.  Przyszłością będzie na pewno mechanizacja zbiorów, przynajmniej częściowa. Przyszłość to również odmiany, które będą łatwe i szybkie w zbiorze, a zarazem zapewniające coraz lepszą jakość owoców.

Praktyka na wzorowej plantacji borówki

Ostatni dzień spędzony w plenerze na plantacji należącej do Anny Kowalskiej i Mirosława Garlińskiego był znakomitą okazją do zdobycia praktycznej wiedzy z zakresu uprawy borówki. Gospodarze pokazali swoją plantację, opowiedzieli w szczegółach jak jest ona prowadzona i wskazywali, że dzisiaj konieczne jest dbałość o jakość owoców. Ich gospodarstwo okazało się znakomitym przykładem do naśladowania, jak należy do tego dążyć. Poprzez odpowiednie cięcie krzewów, ich ochronę i prowadzenie, oraz inwestowanie w dodatkową infrastrukturę jak systemy daszków chroniące przed deszczem, czy obiekty do szybkiego schładzania, pakowania i przechowywania owoców. Taki też obiekt powstał w 2019 roku w Dolecku (szczegółowo opisaliśmy go w Jagodnik 6/2019).

Pokazy plenerowe były też doskonała okazją do zapoznania się z praktycznym działaniem wielu maszyn. Głównym partnerem pokazów plenerowych była firma Kubota wraz dealerem pomarańczowych ciągników firmą POLSAD z Grójca. Pokaz cięcia krzewów borówki poprowadzili najlepsi eksperci z Europy  Leon Schrijnwerkers (Schrijnwerkers Plants) i Krzysztof Żabówka (DELPHY) oraz  Paweł Korfanty (Gospodarstwo Szkółkarskie Korfanty), korzystając z sekatorów udostępnionych przez  Activ – marki Pellenc oraz Kamikadze.  


Szczególnie ciekawy okazał się pokaz pracy opryskiwaczy polecanych na plantacje borówki, który zawierał prezentacje takich producentów jak Activ/ Mitterer, Techsad/ KUHN, Dominiak  Paweł Kaliński – Opryskiwacze Argo i Agrobard. Firma Royal Brinkman pokazała w trakcie pracy zamgławiacze typu Pulsfog, które można wykorzystać do ochrony plantacji przed przymrozkami.
System do ewidencjonowana pracowników Max Crop zaprezentowała firma Log Tech. Specjalistyczne kosiarki międzyrzędowe i rozdrabniacze do gałęzi (pozostałe po cięciu krzewów) pokazała firma  Aries Power Equipment. Wojtech pokazał autorski rozrzutnik sadowniczy RS-7 do rozwożenia materii organicznej na plantacji. BirdControl zademonstrował jak używać lasera do odstraszania ptaków z plantacji. Na plantacji można było zobaczyć system osłon przeciwdeszczowych dostarczony przez firmę Drewgór.

Wrażeń, emocji i wiedzy było bardzo dużo na VIII Międzynarodowej Konferencji Borówkowej. Szczegółowe informacje będziemy na bieżąco prezentować na łamach czasopisma JAGODNIK, a praktyczne prezentacje i materiały filmowe już niebawem ukażą się na portalu jagodnik.pl.

Podążajcie za nami, podążajcie w kierunku jakości i dobrej przyszłości borówkowego biznesu.







Poprzedni artykułMiędzynarodowa Konferencja Porzeczkowa IBA we Lwowie odwołana
Następny artykułAkademia Uprawy Truskawek we Wrocławiu i Czerwińsku nad Wisłą – ODWOŁANA

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj