Czy to dobry moment na zakup łubianek?



Ceny łubianek, a więc opakowań w których wciąż powszechnie sprzedaje się przede wszystkim truskawki, ale także borówki a nawet aronię, są dynamiczne. W zeszłym roku w szczytowym okresie ich cena przekraczała 2,50 zł/szt, dochodząc w piku do 2,70 zł/szt. Obecnie jest nieco taniej, ale póki co trwają dopiero pierwsze prace na plantacjach i o zbiorach mało kto myśli. Oferta tego typu opakowań jest zatem dość szeroka, a produkt dostępny jest od ręki. Może warto skorzystać i już teraz zakupić pewne partie tego produktu?

Czy warto się spieszyć?

Wydaje się, że dwa czynniki mają tu kluczowe znaczenie. Pierwszy to możliwość zamrożenia gotówki o tej porze roku. Wczesna wiosna to czas pilniejszych inwestycji, a na pierwsze wpływy ze sprzedaży owoców trzeba jeszcze poczekać co najmniej kilka, a w większości przypadków kilkanaście tygodni. Zakup np. 5-6 tysięcy łubianek wiązać będzie się z wydatkiem kilku a może nawet kilkunastu tysięcy złotych. Druga sprawa to odpowiednie warunki przechowywania. Łubianki wykonane z łuszczki pochodzącej z dobrze wysuszonego drewna bez problemu zniosą magazynowanie w suchym, przewiewnym miejscu. Opakowania te nawet po złożeniu zajmują jednak sporo miejsca. Muszą zaś bezwzględnie zostać zmagazynowane pod dachem. Handlowcy i producenci z którymi rozmawiałem sugerują jednak by z zakupem nie zwlekać. Po pierwsze, ceny zapewne już niebawem zaczną wzrastać. Obecnie zapasy pochodzące z zimowej produkcji łubianek są dość znaczne, jednak nie ma wątpliwości, że wzrost zainteresowania nimi przyczyni się do podniesienia stawek w obrocie. Stale rosną koszty produkcji – zwłaszcza pracy, ale także materiału. Piętrzą się także utrudnienia związane z koronawirusem i niewiele (jeśli cokolwiek) wskazuje na to, by w najbliższej przyszłości stan ten miał ulec zdecydowanej poprawie. Można więc spodziewać się trudności w przepływie pracowników zatrudnianych przy wycinkach drzew, w transporcie czy bezpośrednio przy produkcji łuszczki i łubianek. Cierpią więc wszystkie ogniwa łańcucha dostaw. Analizując tylko ostatnie lata widać wyraźnie, że ceny tego typu opakowań wzrosły 2,5-3 krotnie, a szczytowe wartości w roku osiągają wtedy, gdy są najbardziej potrzebne.

Jak obecnie kształtują się ceny łubianek

Przepatrzyłem internetowe serwisy sprzedażowe, aby zorientować się w ofercie. Z dostępnością towaru nie ma większych problemów, a najczęściej wymieniana cena to 2,00 zł/.szt. W poniższej tabeli zebrane zostały najważniejsze informacje z wybranych ogłoszeń dotyczących zbytu łubianek z łuszczki drzewnej :

Przykładowe ogłoszenia z marca i czerwca z różnych części Polski:

Miejscowość:Cena zł/szt. (netto):Region:
Białystok1,80Podlasie
Bronowice2,00Lubelszczyzna
Czerwińsk nad Wisłą1,70Mazowsze
Gdańsk1,85Pomorze
Gośniewice2,00Mazowsze
Lublin2,00Lubelszczyzna
Naborowo1,90Mazowsze
Radom1,80Mazowsze
Warka2,00Mazowsze
Zbrosza Duża2,00Mazowsze

Ogłoszenia te pochodzą z serwisów typowo rolniczych a także powszechnych. Niektórzy sprzedający przy zamówieniach całosamochodowych deklarują bezpłatny dowóz opakowań, inni są skłonni negocjować stawki przy większych zamówieniach. Można także trafić na ogłoszenia od rolników odsprzedających pewne nadwyżki niepotrzebnych łubianek. Jest także sporo ofert łubianek plastikowych, jednak te są zazwyczaj o kilkadziesiąt groszy droższe.







Poprzedni artykułPRZĘDZIORKI, SZPECIELE, MISECZNIKI, MSZYCE – zwalczanie tuż przed lub w trakcie zbioru, bez pozostałości
Następny artykułJakie nawozy azotowe sprawdzają się w uprawie truskawek?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj