Zimno, wiatr, a nad ranem przymrozki. Taki mamy kwiecień w Hornigach. Plantacje truskawek pozostają pod okryciem z agrowłókniny. Dzięki temu są chronione przed przymrozkami i zimnym wiatrem. Póki co w dzień jest zaledwie 4-6°C, w nocy blisko 0°C. Już niebawem ocieplenie i pojawia się pytanie – jakie zabiegi będą niezbędne po zdjęciu agrowłókniny.
Pod agrowłókniną lepsza kondycja
Warto podkreślić, że plantacje truskawek są w różnej kondycji. Te nie przykryte agrowłóknina, mocno ucierpiały od kwietniowych przymrozków. Uszkodzone są kwiaty a nawet liści. Rośliny są osłabione. Truskawki pod okryciem z agrowłókniny mają się o wiele lepiej. Najważniejsze, że udało się je uchronić przed skutkami przymrozków.
Ochrona truskawek przed chorobami jest już konieczna
Gdy zaglądamy pod agrowłókninę widać, że jest mokro. Mimo tego, że deszcz już nie padał dwa dni, to pod tkaniną wilgotność jest ogromna. Tymczasem pokazują się już kwiatostany. Miejscami na odmianach wcześniejszych mamy pierwsze kwiaty. Tak jest sygnał do tego, że ochronę przeciwko najważniejszym patogenom, czyli szarej pleśni i antraknozie, musimy rozpoczynać jak najszybciej – wyjaśnia Michał Malicki, ekspert ogrodniczy z firmy UPL.
Póki co warunki termiczne nie pozwalają jeszcze na wykonanie zbiegów ochrony. W temperaturach oscylujących w granicach 4-6°C, skuteczność większości środków ochrony jest bardzo słaba. Jeżeli mówimy o produktach kontaktowych, takich jak chociażby Captan, to jemu temperatura nie jest straszna, on ma tylko wyschnąć. W przypadku fungicydów działających układowo konieczna jest wyższa temperatura co najmniej 7-8°C – wyjaśnia ekspert.
Rozpoczynając zbiegi fungicydowe przeciwko szarej pleśni czy antraknozie, warto sięgnąć po te produkty, które dobrze zadziałają w niskich temperaturach. Może to być np. Pyrus 400 SC jako produkt o działaniu układowym w połączeniu z produktem o działaniu kontaktowym, czyli Kaptan, tak właśnie jak wspominałem – podpowiada Michał Malicki.
Uwaga na szkodniki truskawek
Już za kilka dni rozpocznie się zdejmowanie agrowłókniny z plantacji truskawek. To będzie czas na kilka bardzo ważnych zabiegów. Po pierwsze, kwieciak już jest i trzeba go z tych plantacji wypędzić. W tym celu jeden zabieg na pewno nie wystarczy. Konieczne będzie wykonanie bloku 2-3 zabiegów. Warto też zwrócić uwagę na przędziorki, które już były widoczne na plantacjach i mogą się szybko pojawić gdy przyjdzie ocieplenie.
Warto pamiętać, że każda plantacja może wymagać indywidualnego podejścia. Należy schemat zabiegów ochrony i pielęgnacji do konkretnych warunków i sytuacji jaka panuje na danej plantacji.