Czarna porzeczka w sezonie 2019. Czy będzie owocem deficytowym?



Sezon porzeczkowy nabiera rozpędu, są już pierwsze ceny proponowane przez zakłady, co słychać na plantacjach jakie są spodziewane plony i jakość owoców? Czy może się okazać, że czarne porzeczki będą towarem deficytowym w tym sezonie?

Niższe zbiory czarnych porzeczek

Odwiedziliśmy prezesa Sieradzkiej Grupy Producenckiej Owoców Pana Adama Szczepańskiego. Jak przystało na początek lipca, spotkanie miało miejsce na plantacji, na której odbywał się zbiór owoców. Była to okazja do oszacowania plonowania czarnych porzeczek. Pierwsze prognozy ilościowe wykonano około cztery tygodnie temu. Szacowano wówczas, że plon będzie mniejszy o około 30% w stosunku do roku poprzedniego. W tej chwili wygląda to znacznie gorzej. Plon jest niższy o ponad 50% w  stosunku do roku ubiegłego . Panująca susza dała się we znaki. Owoc jest znacznej gorszej jakości jak przed rokiem. Część owocu została sparzona przez słońce i osypała się na ziemię, widoczne jest to szczególnie na odmianie ‘Tisel’ – mówi Adam Szczepański, dodając Krajowe Stowarzyszenie Producentów Czarnej Porzeczki prognozuje zbiory czarnej porzeczki na poziomie 80-85 tys. ton.

Adam Szczepański – prezes prezesa Sieradzkiej Grupy Producentów Owoców

Pierwsze ceny oferowane przez zakłady wahały się między 0,6-0,8 zł/kg czarnej porzeczki przeznaczonej na tłoczenie i  1-1,3 zł za porzeczkę przeznaczoną na mrożenie.

Czy porzeczki będą poszukiwane w tym sezonie?

W poniedziałek cena będzie wyższa– taka odpowiedź padła  na pytanie o cenę  jednego z przedstawicieli mroźni. Jest też tendencja zwyżkowa ceny jeśli chodzi o owoc z przeznaczeniem na  tłoczenie. Jak będzie? Czas pokażę.

Plantatorzy zapowiadają, że na części plantacji nie będą zbierać owocu ponieważ go nie ma. Producenci informują, że po raz pierwszy od kilku lat, odbierają telefony z propozycjami zakupu owocu. Często padają pytania – Co się stało z zapasami o których mówiono?

Efektem suszy jest osypywanie się owoców czarnych porzeczek

Zauważalny jest spadek plonowania. Związany jest z wysilonymi krzewami w ubiegłym roku oraz doskwierającą suszą. Wiosenne przymrozki, które dotknęły niektóre rejony mocno zredukowały plonowanie. Ograniczona ochrona i nawożenie lub jaj brak na dużej części plantacji na pewno odbiło się negatywnie na plonowaniu. Jeden z większych plantatorów z województwa lubelskiego z niepokojem patrzy w przyszłość dalszej uprawy czarnych porzeczek. Krzewy mocno odczuwają skutki suszy, jeśli sytuacja się nie zmieni to nie ma co liczyć, że porzeczka zaprogramuje dobry plon na przyszły rok. Nie najlepsze ceny też będą miały wpływ na stan plantacji w dalszej części sezonu. 

Zbiory czarnych porzeczek będą w tym roku znacznie niższe niż w ubiegłym

Umowy są obowiązkowe

Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi Jan Krzysztof Ardanowski zwrócił się w komunikacie z apelem do podmiotów skupujących owoce. Każdy podmiot skupujący  bezpośrednio od producenta jest zobowiązany do zawarcia z nim umowy i przestrzegania jej warunków, m.in. ceny. Nie może dochodzić do sytuacji kiedy producent dowiaduje się o cenie po dostarczeniu surowca.

Problemy związane ze skupem owoców można zgłosić np. mailem na adres: przewaga@uokik.gov.pl, pisemnie lub telefonicznie: 52 345 56 44.







Poprzedni artykułCeny owoców na rynkach hurtowych
Następny artykułKomunikat jagodowy Agrosimex z dnia 8.07.2019 – truskawka po zbiorach

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj