Agrowłóknina jest materiałem dość powszechnie stosowanym na polskich plantacjach truskawek. Mimo to, warto usystematyzować najważniejsze informacje dotyczące wykorzystania tego materiału. Może on być zarówno wykorzystany do wyścielania zagonów, w które wsadzone zostaną sadzonki, jak i do zabezpieczania plantacji przed niekorzystnymi warunkami pogodowymi panującymi zima i wiosną.
Zalety uprawy na zagonach wyścielanych agrowłókniną
W lata takie jak ten czy zeszły rok, kiedy nad plantacjami przechodzą nagłe i ulewne burze można lepiej docenić rolę podniesionych zagonów. Nawet, gdy woda stoi w międzyrzędziach w uformowanych wałach w glebie wciąż jest trochę powietrza. To znacznie ułatwia roślinom przejście tego trudnego okresu. Agrowłóknina dobrze sprawdza się jako materiał wyścielający w takiej właśnie technologii produkcji. Przepuszcza wodę deszczową do wnętrza zagonu, ale także umożliwia odparowywanie jej nadmiaru. Dodatkowo eliminuje zachwaszczenie ale nie eliminuje możliwości wykonywania nawożenia posypowego. Jest także wystarczająco trwała, by wytrzymać jeden lub dwa cykle produkcyjne. Okrycie zagonów daje zatem rozliczne korzyści, ale to nie jedeyny sposób w jaki możemy wykorzystać ten cenny dla ogrodnictwa materiał.
Okrywanie plantacji agrowłokniną
Agrowłóknina to także dobra osłona dla roślin przez zimowymi i wczesnowiosennymi mrozami. Materiał o gramaturze 23 g/m2 zabezpiecza rośliny przed wystąpieniem szkód mrozowych. Zazwyczaj nakrywa się plantacje w listopadzie lub w grudniu, gdy temperatury powietrza spadają poniżej 0°C, najlepiej do poziomów -5°C – -6°C, przez okres ok. tygodnia. Podczas zimowych odwilży, z uwagi na przepuszczalność powietrza, nie dochodzi do rozwoju chorób grzybowych na roślinach. – mówił Tomasz Poliszak z firmy Agrimpex. Podał też praktyczne rady dotyczące zabezpieczania okrywy przed wiatrem. Do tego celu można posłużyć się workami z ziemią o masie 5 kg. Ich rozstawienie co 1,5 m na obrzeżach powinno być skuteczne, zaś same worki są łatwe w usunięciu czy ponownym rozłożeniu. Przy szerokich okrywach warto dodatkowo kilka-kilkanaście takich worków rozłożyć nierównomiernie po całek powierzchni osłony. Worki to opcja droższa niż obsypywanie ziemią, ale bezpieczniejsza zarówno dla roślin jak i agrowłókniny. Umożliwia też szybsze reagowanie – odkrywanie bądź ponowne nakrywanie kwatery w przypadku zmian pogody.
Więcej na filmie: