Co nowego w uprawie malin i jeżyn? XIII Sympozjum Rubus&Ribes w USA



W dniach 16-21 lipca bieżącego roku odbyło się XIII Sympozjum Rubus&Ribes. Konferencja odbywa się cyklicznie co 4 lata w ramach organizacji ISHS (Międzynarodowe Towarzystwo Nauk Ogrodniczych). Sympozja skupiają naukowców i specjalistów technicznych w celu stymulowania, ułatwiania i koordynowania badań oraz działalności naukowej w skali globalnej.

Sympozjum zostało zorganizowane przez wykładowców, naukowców i pracowników z Washongton State University, Oregon State University i Departamentu Rolnictwa Stanów Zjednoczonych przy wsparciu ze strony firm związanych z uprawą owoców jagodowych. Platynowym sponsorem była firma Nourse.  

Spotkanie obejmowało część przed sympozjalną, zorganizowaną w północno-zachodniej części Stanu Waszyngton i Oregon. Celem wyjazdu było zapoznanie uczestników konferencji z komercyjną produkcją gatunków z rodzaju Rubus (malina i jeżyna) i Ribes (porzeczka, agrest) na północno-zachodnim wybrzeżu Pacyfiku. Część konferencyjna odbyła się w Portland, stanie Oregon. Konferencja zgromadziła 170 uczestników z 27 krajów z całego świata. Uczestnicy zapoznani zostali również z postępem w polskiej hodowli maliny i jeżyny. Wykład przedstawiła Dr Agnieszka Orzeł. Poniżej przedstawiamy fotorelację z wydarzenia.

W stanach Waszyngton i Oregon produkowanych jest około 90% malin i jeżyn przeznaczonych na rynek owoców przemysłowych. Owoce zbierane są maszynowo. Wśród malin w uprawie dominują odmiany owocujące na dwuletnich pędach: ‘Wake Field’, ‘Wake Heaven’ i ‘Cascade Harvest’. Wśród odmian jeżyn 50% produkcji stanowi kolczasta odmiana ‘Marion’, przydatna do uprawy kombajnowej. W systemie „nazbieraj sam” uprawiane są również inne odmiany np. ‘Cascade Delight’, jeżyna ‘Columbia Star’ czy złote maliny „Double Gold”. Według właścicieli plantacji, 50% klientów przyjeżdża tylko po to, żeby zebranymi owocami złotej maliny pochwalić się na Instagramie.

 

Więcej ciekawych informacji z tego wydarzenia przeczytacie w kolejnych wydaniach Jagodnika. #KtoCzytaTenWie Warto czytać w PRENUMERACIE







Poprzedni artykułUdany zbiór porzeczki czarnej w 2023 roku?! Czy to możliwe?
Następny artykułTraktor idealny na plantacje truskawek

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj