III Konferencje Borówkowa odbywająca się w Mszczonowie (5-6 marca) pod hasłem „Dywersyfikacja” była nie tylko okazją do udziału w części konferencyjnej z międzynarodowym gronem prelegentów ale również zapoznania się z ofertą blisko 40 przedsiębiorstw. Dużym zainteresowaniem jak zawsze cieszyły się nowe rozwiązania do ochrony, nawożenia, zabezpieczenia upraw przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi czy nawadniania.
Ochrona i biologia dla borówki
Jednym z pierwszy preparatów zarejestrowanych do ochrony plantacji borówki wysokiej przed chorobami był fungicyd Switch 62,5 WG. Początkowo preparat ten został zarejestrowany przeciwko szarej pleśni i antraknozie. W lutym br. preparat ten uzyskał rozszerzenie rejestracji o zamieranie pędów, które to na wielu plantacjach w ostatnim czasie sprawia na wielu plantacjach coraz więcej problemów.
Jak informował Krzysztof Krupa z firmy Syngenta, coraz lepiej rozwija się stosunkowo nowy kierunek w ofercie firmy jakim jest linia produktów BioLine, z których na uwagę producentów borówki zasługują ule z trzmielami ziemnymi oraz Anderline aa, jest to produkt do zwalczania przędziorków (chmielowca i owocowca) oraz szpecieli. Są to wodoodporne saszetki w których znajduje się drapieżny roztocz – dobroczynek wielożerny (Ambyseius andersoni).
Trzmiele i rozwiązania do ochrony biologicznej prezentowały również firmy Brinkman, Koppert, Biobest i BioAgris. Tutaj na uwagę zasługują rozwiązania tych firm dedykowane do monitoringu upraw na obecność Drosophila suzukii.
Obawiam się że to D. suzuki, zadecyduje o przyszłości borówkowego biznesu w Polsce. Obecnie tak naprawdę wszystko kręci się wokół tego szkodnika.Niestety trzeba zdać sobie również sprawę z tego, że wielu producentów nie poradzi sobie z tym szkodnikiem– informował Piotr Zajkowski z firmy BioAgris.
Jaki informował P. Zajkowski, jego firma od kilku już od dłuższego czasu zgłębia problem szkodnika jakim jest Drosophila suzukii, poszukując najlepszych na metod z nim walki. Firma BioAgris nawiązała już współpracę z hiszpańskim producentem pułapek, które używane są zarówno do sygnalizacji jak i masowego wyłapywania szkodnika, a więc ograniczenia jego populacji. Czynione są także różnego rodzaju doświadczenia pozwalające poprawić skuteczność takich preparatów jak Spinosad, które dopuszczone są w niektórych europejskich krajach do zwalczania tego szkodnika. Jak pokazują np. amerykańskie badanie połączenie tego preparatu z adiuwantem Protector pozwala zwiększyć jego skuteczność w zwalczaniu D. suzukii o około 20%.
Kartony – bezpieczeństwo i serwis
Cały czas rosną wymagania dotyczące opakowań dedykowanych owocom borówki wysokiej. Te owoce, jakby nie było, cały czas z górnej półki cenowej wymagają aby były oferowane w estetycznych opakowaniach jednostkowych.
W ich przypadku dominują jeszcze opakowania z różnego rodzaju plastiku. Firma Schumacher Packaging Services, podczas Konferencji Borówkowej zaprezentowała swój najnowszy produkt dla tego typu owoców jakim są produkowane z tektury litej, małe opakowania jednostkowe, w których te owoce będą się również bardzo ładnie eksponować. Oczywiście wszystkie te jednostkowe opakowania należy umieścić w zbiorczych pudłach kartonowych w których produkcji specjalizuje się od wielu lat właśnie Grupa Schumacher Packaging – lider w dostawach opakowań do producentów pod osłonami.
Z ofertą opakowań dla producentów borówki wysokiej prezentowały się również takie firmy jak np. Open Box, Coveris, PW Agat, Anis Opakowania, Brinkman i firma Bosky.
Optymalizacja nawożenie borówki
Optymalizacja nawożenia borówki wysokiej jest niezbędna, aby uzyskać z tej uprawy zadowalajace plony, szczególnie że przy stale rosnących kosztach tej uprawy i utrzymujących się raczej na podobnym poziomie cenach za owoce są jednym z ważniejszych elementów gwarantujących opłacalność produkcji.
Jak informował dr A. Grenda, do nawożenia posypowego jako pierwszy nawóz rekomendował zastosować YaraMila Complex (około 150 kg/ha) łącznie z siarczanem amonu (około 100 kg/ha). Następnie po kwitnieniu lub zaraz po zbiorze owoców w celu dostarczenia potasu rekomendował zastosowanie nawozu Unika Calcium (około 150 kg/ha). Programy fertygacji przedstawiciele firmy polecają oprzeć na produktach z serii Kristalon. W przypadku nawozów rekomendowanych do nawożenia dolistnego dr A. Grenda rekomendował zastosowanie w okresie okołokwitnieniowym nawozu Krista Leaf FruiController oraz tegorocznej nowości – Krista Leaf FOTO, który korzystnie wpływa na poprawę jakości liści i procesu fotosyntezy.
Nawozy lub też kompletne programy nawożenia borówki wysokiej w swojej ofercie miały również firmy Timac Agro Polska, Osadkowski SA, Agrosimex, BioAgris, Elkner Service, Agropartners, Azelis i firma Brinkman. Producentów borówek powinien zainteresować oferowany przez nas wysokiej jakości, belgijski siarczan potasu o nazwie K-Leaf, który jest obecnie tego typu produktem o najlepszej rozpuszczalności na rynku i bardzo wysokiej czystości. Nawóz ten zawiera 52% K2O i 18% siarki – informowała Joanna Czylok z firmy Brinkman. K-Leaf jest źródłem łatwo dostępnego dla roślin potasu i siarki. Nawóz ma niskie pH, doskonale zakwasza roztwór. Jest polecany do stosowania zaraz po kwitnieniu, w ilości 10 kg/ha w jednej lub dwóch dawkach.
Do nawadniania
Na wielu plantacjach borówki wysokiej, dzięki właściwym zabiegom agrotechnicznym uzyskuje się coraz większe plony. Nieodzownym elementem nowoczesnej plantacji borówki wysokiej są również linie kroplujące i coraz częściej fertygacja, która jeśli jest umiejętnie prowadzona pozwala na bardzo dobry wzrost roślin oraz ich plonowania – informował Jarosław Markus z firmy Poldrip.
Jak informował J. Markus, obecnie na istniejących lub nowo zakładanych plantacjach montuje się już nie jedną ale dwie linie kroplujące, tak aby wtopione w nie emitery były umieszczone na przemian. Dzięki temu optymalizuje się nawadnianą powierzchnię, co wpływa na lepszy rozwój systemu korzeniowego. Jak informował J. Markus, coraz więcej osób decyduje się na rozwiązania do fertygacji, a miksery nawozowe niektórzy producenci instalują już na stosunkowo niewielkich bo nawet 3 lub 4-hektarowych plantacjach.
Rozwiązania do nawadniania i fertygacji prezentowały także firmy Soldrip, Milex, Adviser i Tanake.
Ciągniki i sekatory
Firma Activ promowała włoskie ciągniki marki Antonio Carraro. Te specjalistyczne włoskie ciągnik mają przegubową konstrukcję, w przykładowym modelu model SRX 9800 zastosowano silnik Yanmar o mocy 87 KM. Cechą charakterystyczną tej maszyny jest mała szerokość (1,2 m) i bardzo komfortowy układ kierowniczy. Dzięki temu, że ciągnik ten wyposażony jest w obrotowy kokpit operatora i przestronną, klimatyzowaną kabinę może być wykorzystywany do wielu niezbędnych prac na borówkowych plantacjach, a więc nie tylko zbiegów ochrony czy nawożenia, ale również doskonale będzie radził sobie w pracy z np. świdrem ziemnym wykorzystywanym do przygotowywania dołów pod rusztowania czy ogrodzenie.
Z zainteresowaniem oglądano również elektryczne sekatory marki Pellenc, z których dla osób prowadzących plantacje borówkowe szczególnie rekomendowany jest model liXion Evolution, który pozwala na cięcie gałęzi o średnicy do 35 mm, baterii litowo-jonowa zamontowana w ergonomicznej kamizelce pozwala na ciągłą pracę tym sekatorem przez 12 godzin.
Do ochrony przed…
Od kilku lat firma Brinkman z powodzeniem wprowadza na borówkowe plantacje urządzenia do zamgławiania marki pulsFOG, które na wielu plantacjach potwierdziły swoją skuteczność w ochronie plantacji przed przymrozkami radiacyjnymi. Urządzenia ta mogę być również wykorzystywane do ochrony plantacji borówki wysokiej prowadzonej w tunelach. Jak informowała Joanna Czylok z firmy Brinkman, największym zainteresowaniem cieszą się model pulsFOG BIO K30. Drugi już sezon firma Brinkman oferuje trzmiele AgroBio, do zastosowania w uprawach na otwartej przestrzeni jak i do upraw pod osłonami. Trzmiele są dostępne w opakowaniach z jedną, dwoma lub trzema koloniami.
Na uwagę zasługiwały także rozwiązania do zabezpieczania upraw przed mrozem proponowane przez firmę Agropartners (maszyny do podgrzewania powietrza jak Frostbuster czy mobilne wiatraki). Firma Agropartner, podobnie jak obecne na konferencji Drewgór i Elkner Service mają do zaoferowania różnego rodzaju daszki zabezpieczające uprawy przed deszczem czy gradem. Coraz więcej osób prowadząc uprawy pod osłonami np. w tunelach (te oferowała firma Haygrove) lub pod wspomnianymi daszkami zaczyna uprawiać borówkę w kontenerach w substracie (rozwiązania do kontenerowej uprawy borówek są w ofercie m.in. firmy Ceres).