Wiedza, kontakty i doświadczenie. To wszystko oferuje Międzynarodowa Konferencja Borówkowa. Ważnym jej punktem są pokazy plenerowe, które odbywają się na plantacji borówki. W ich trakcie odbywają się pokazy ciecia borówkowych krzewów. Jest to zabieg niezbędny do tego by uzyskiwać wysokie plony owoców borówki i to dobrej jakości. Jak podkreśla Paweł Korfanty, zaniedbania w zakresie cięcia będą wpływać na spadek plonowania w kolejnych latach a odbudowanie ich potencjału potrzebne będzie kilka lat.
Cięcie prześwietlające
Paweł Korfanty jest nie tylko szkółkarzem ale i pasjonatom roślin jagodowych w tym przede wszystkim borówki wysokiej i haskapu (jagody kamczackiej). Przybliżając zasady cięcia borówkowych krzewów przypomniał, że jednym z celów ciecia jest zapewnienie dostępu światła do całej powierzchni krzewów. Zapewnić to można przez odpowiednie cięcie. W przypadku starszych krzewów Paweł Korfanty zalecał usunięcie najstarszych pędów, po to by przerzedzić krzew i pozbyć się pędów, które i tak z reguły nie zapewniają dobrej jakości owoców. Prowadzenie borówkowych krzewów powinno polegać na systematycznej wymianie pędów, gdzie przez usunięcie starych pędów dajemy bodziec do wyrastania nowych młodych pędów – mówił Paweł Korfanty podkreślając że kluczem do wysokich plonów jest nie samo ciecie ale tez odżywianie roślin. Nowe pędy jednoroczne najlepiej jest ściąć na wysokości około 60- 80 cm, co pozwoli w kolejnym roku uzyskać w pełni produktywne pędy obłożone pakami kwiatowymi. Pędy jednoroczne które zbyt długo rosły i mają przemarznięte wierzchołki powinno się w zupełności usunąć.
Obudowa krzewów borówki
Paweł Korfanty podkreślał też, że na niektórych plantacjach, zwłaszcza takich, które nie były cięte przez kilka lat, konieczne jest dość drastyczne podejście i usuniecie wszystkich pędów w celu odmłodzenia krzewów. Wówczas pędy należy wyciąć jak najbliżej powierzchni gruntu. By całkowicie nie stracić plonu można w taki sposób potraktować co drugi rząd roślin. Generalnie plantacje zazwyczaj do 8 roku życia plonują dobrze i mamy stały przyrost plonu. Jeśli jednak zaniedba się cięcie krzewów, od 8 roku dochodzi do sytuacji gdy plon owoców spada, a ponadto drastycznie pogarsza się ich jakość – podkreślał P. Korfanty.
Prowadząc krzewy nie należy dopuszczać by owocowanie było na pędach starszych jak 6-letnie. Takie pędy powinno się regularnie usuwać, zastępując je młodymi pędami. Borówka wymaga bardzo intensywnego cięcia. Jeśli się to zaniedba trzeba później poświecić 4-5 lat na przebudowę planacji i odmłodzenie krzewów. Naszym celem powinno być utrzymanie owocowanie na młodych pędach i zapewnienie dynamicznego wzrostu krzewów. Wtedy nie ma problemów z wymianą krzewów a cięcie przebiega w sposób schematyczny – uważa Paweł Korfanty.
Przed nami kolejna VII Międzynarodowa Konferencja Borówkowa 2019 (7-8 marzec 2019). Podczas drugiego dnia spotkamy się w plenerze, na plantacji borówki. Pokazy cięcia borówkowych krzewów poprowadzą Paweł Korfanty oraz Leon Schrijnwerkers – holenderski szkółkarz i plantator borówki. Dodatkowym ciekawym punktem programu będą warsztaty z zakładania plantacji borówki i doboru krzewów do nasadzeń, poprowadzone przez Mariusz Padewskiego z Fall Creek Farm & Nursery oraz doradców z firmy Delphy. Wstęp na pokazy cięcia tylko dla uczestników Konferencji Borówkowej. Wszystkich zainteresowanych zapraszamy do Rejestracji.