Canadian Haskap Symposium



Już jutro, tj. w środę 20 października rozpoczyna się ważna dla plantatorów jagody kamczackiej wydarzenie. Prezentacje wygłaszane będą przez dwa dni. Drugi blok wystąpień zaplanowano także na środę, ale tydzień później, a więc 27 września. Organizatorem Canadian Haskap Symposium jest Quebec Reference Center for Agriculture and Agri-food (CRAAQ). Wydarzenie będzie jednak silnie międzynarodowe i transmitowane w języku angielskim i francuskim. Można w nim uczestniczyć zdalnie po zarejestrowaniu się i wykupieniu dostępu. Patronat medialny and nim w Polsce objęło czasopismo „Jagodnik” oraz portal internetowy www.jagodnik.pl.

Co w programie?

Wystąpienia pierwszego dnia Sympozjum poprzedzi część oficjalna w trakcie której głos zabiorą organizatorzy, przedstawiciele organizacji branżowych jak i Minister Rolnictwa Kanady, Andre Lamontagne. Pierwszej prelekcji dokona znany i ceniony w Polsce prof. Bob Bors z Uniwersytetu w Saskatchewan. Będzie mówił o postępach hodowlanych czynionych na tej uczelni. Kondycję branży jagody kamczackiej w Rosji omówią wspólnie Alena Chernenko i Artem Sorokin – także znany z wystąpień w Polsce specjalista z sektora jagodowego. Następnie partycypanci Sympozjum zapoznają się z sytuacją plantacji na południu Polski dzięki prelekcji Tadeusza Kusibaba. Yvan Gariepy zakończy pierwszy dzień obrad swą prezentacją dotyczącą pozbiorczego kondycjonowania krzewów i przygotowania ich do zimowli i kolejnego sezonu. W kolejną środę, tj. 27 października, Geneviève Morin przedstawi plan rozwoju sektora jagody kamczackiej w Kanadzie. Z kolei Rémy Lambert poruszy zagadnienia związane z marketingiem i perspektywami jakie rysują się przed tym gatunkiem. Prelekcję o optymalizacji prowadzenia plantacji z dużym naciskiem na efektywne żywienie roślin wygłosi Maxime Paré. Drugi dzień Sympozjum zakończy wykład Caroline Turcotte dotyczący modeli bioklimatycznych stworzonych w tracie trzyletniego projektu badawczego zrealizowanego w Prowincji Quebec. Odnoszą się one do faz fenologicznych krzewów, zwłaszcza kwitnienia.

Wciąż jest czas na rejestrację

Aby wziąć udział w Sympozjum należy założyć konto na stronie internetowej CRAAQ (https://compte.craaq.qc.ca/Creer-mon-compte) a następnie wypełnić formularz zgłoszeniowy. Uczestnictwo dla osób spoza organizacji powiązanych z Haskap Canada wiąże się z pełną odpłatnością. Bilet na oba dni Canadian Haskap Symposium kosztuje 86,23 USD brutto.







Poprzedni artykułInicjatywy dla branży owocowo-warzywniczej
Następny artykułExpoSE i expoDirekt 2021 – zapowiedź wydarzenia

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj