Jeronimo Martins właściciel sieci sklepów Biedronka (przeszło 3100 sklepów w 1100 miejscowościach) stawia na najwyższą jakość świeżych owoców i warzyw. Od tego roku do wybranych sklepów realizowane są dostawy owoców bezpośrednio z gospodarstw (z pominięciem centrum dystrybucyjnego). Ta forma współpracy ma zapewnić z jednej strony jak najwyższą jakość produktów dla klientów, ale też umożliwić realizację dostaw mniejszym gospodarstwom.

Pewność zbytu

W gospodarstwie Katarzyny i Tomasza Wasiak z Woli Boglewskiej truskawki uprawiane są na powierzchni 3 ha, z czego 1 ha to uprawy tunelowe. Nasze gospodarstwo nastawione jest na produkcję truskawek deserowych wysokiej jakości. Uprawiamy w tunelach odmiany Allegro i Cory oraz w gruncie Aprica oraz Asia – informuje Pani Katarzyna. Do ubiegłego sezonu truskawki były dostarczane głównie do firm handlowych oraz grup, które zajmowały się ich skupem. Była to jednak sprzedaż bardzo niestabilna, często z nadwyżkami trzeba było jechać na rynek hurtowy na Broniszach. Już w okresie zimowym Pani Katarzyna nawiązała kontakt z działem zakupowym firmy Jeronimo Martins. Rozpoczęło się od wizytacji gospodarstwa i sprawdzenia jego możliwości produkcyjnych. Gospodarstwo musiało przejść audyt, bardzo zbliżony do tego jaki wykonywany w ramach systemów jakości typu GlobalGAP. Bardzo ważne jest też przestrzeganie zasad traceability, czyli pełnej identyfikacji produktów oraz jego bezpieczeństwa dla konsumentów. Przed pierwszą dostawą owoców gospodarstwo musi wykonać badania owoców na pozostałości, a kolejne wyrywkowe badania wykonuje już sama sieć podczas kolejnych dostaw towarów do sklepów.

Uprawy truskawek w gospodarstwie Państwa Wasiaków

Szybko i świeżo

W ubiegłym roku rozpoczęliśmy pilotażowy projekt regionalnych dostaw bezpośrednio do wybranych sklepów sieci Biedronka, oczywiście zlokalizowanych jak najbliżej danego gospodarstwa – informuje Dominik Zdrojewski  jeden z 6 kupców lokalnych w kategorii owoce i warzywa w Jeronimo Martins Polska. Dostawca regionalny nie jest obwarowany takimi wymaganiami jak podmioty dostarczające owoce do centrów dystrybucyjnych. Wobec regionalnych dostawców nie jest wymagane posiadanie certyfikatów HACCP, IFS czy BRC. Współpraca z dostawcami regionalnymi opiera się na tygodniowych planach dotyczących ilości dostarczanego towaru oraz ceny.

Truskawki odmiany Cory prosto z plantacji pojadą do sklepów Biedronka

Dzięki dostawcom regionalnym możemy zapewnić jak najwyższą jakość owoców dla konsumenta końcowego i na tym nam przede wszystkim zależy. Ponadto ta forma współpracy nie wymaga od dostawców spełniania aż takich wymogów jak w przypadku dostaw do naszych centrów dystrybucyjnych – dodaje Pan Dominik.

Ma to szczególne znaczenie w odniesieniu do owoców jagodowych, gdzie tego typu forma współpracy daje możliwość utrzymania jakości i płynności dostaw. Ważny jest też dla nas bezpośredni kontakt z naszymi dostawcami regionalnymi i możliwość reagowania na sytuacje w poszczególnych gospodarstwach. To pozwala nam zbudować pozytywne relacje z producentami i zapewnić płynność zbytu. My natomiast dla klientów sklepów sieci Biedronka zapewniamy świeże owoce, jak najlepszej jakości i pochodzące z ich regionu – dodaje Dominik Zdrojewski.  

Jak potoczy się dalej ta współpraca zapoczątkowana w tym roku przez gospodarstwo Katarzyny i Tomasza Wasiak, dowiemy się pod koniec sezonu, a szczegóły z tym związane będą przedstawione w czasopiśmie JAGODNIK. #KtoCzytaTenWie

Prenumerata

Osoby zainteresowane współpracą z siecią sklepów Biedronka odsyłamy do formularza dla dostawców – LINK







Poprzedni artykułCenne wskazówki dla polowych upraw truskawki
Następny artykułPędraki w borówce. Nie dajmy się zaskoczyć! FILM

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj