Przed przystąpieniem do nawożenia truskawek na kolejny sezon, należy zawsze przeprowadzić analizę składu chemicznego gleby i na jej podstawie przygotować nawożenie posypowe lub podawanie nawozów przez fertygację. Na znaczeniu nabiera dostosowanie ilości podawanych składników, a w szczególności azotu do uprawianych odmian. W okresie pozbiorczym warto również zadbać o właściwą mineralizację resztek pożniwnych oraz o dobre odżywienie liści i przygotowanie roślin do zimy o czym w materiale informuje Grzegorz Ożarek z firmy Intermag.
Spotkanie dotyczące nawożenia truskawek po zbiorze, w ramach Truskawkowych Inspiracji 2021, tym razem realizujemy na założonej w ubiegłym roku kwaterze odmiany ‘Alegro’. Plantacja ta został założona na lekkich piaszczystych glebach w systemie pasowo-rzędowym. Rośliny w standardzie sadzonek doniczkowanych, wyprodukowanych w firmie Agronom Plants, posadzono w sierpniu ubiegłego roku. W tym sezonie dały już zadowalający plon, który w zależności od lokalizacji wyniósł około 60-70% pełnego plonu jaki można uzyskać z tej wcześnie dojrzewającej odmiany. Po zbiorach skoszono liście, a glebę w międzyrzędziach uprawiono glebogryzarką rzędową. Jak informuje Grzegorz Ożarek z firmy Intermag, w celu dobrego rozłożenia resztek pożniwnych oraz zalegającej w międzyrzędziach słomy warto przed mechanicznym uprawieniem gleby, a nawet już po tym zabiegu, opryskać plantację preparatem Bactim Słoma. Ten biopreparat przyspiesza rozkład resztek pożniwnych oraz poprawiający zasobność gleby w dostępne dla roślin składniki pokarmowe i próchnicę, co pozytywnie wpływa na zdrowotność truskawek – informował G. Ożarek.
W odbudowaniu masy liściowej trzeba pamiętać o wapniu, który można dostarczać nie tylko doglebowo, ale również dolistnie stosując np. Wapnovit Turbo. Jest to nowoczesny nawóz wapniowy (260 g CaO w 1 litrze) wzbogacony w magnez i mikroelementy.
Tam, gdzie chcemy dostarczyć azot można sięgnąć po Nitromag. Ten płynny nawóz azotowy z magnezem i mikroelementami zawierający 370 g N w 1 litrze doskonale pomaga w odbudowie masy liściowej – rekomendował G. Ożarek. Zamiennie z tym produktem można zastosować krystaliczny nawóz Mikrokomplex o dużej koncentracji magnezu i siarki (160 g MgO i 320 g SO3 w 1 kg), wzbogacony w mikroelementy. Stosowany w zabiegach dokarmiania dolistnego szybko dostarcza roślinom magnez i siarkę oraz mikroelementy. Może być także stosowany również doglebowo przez fertygację.
W celu dobrego dostarczenia fosforu i potasu, dobrze wpływających na wykształcenie organów wegetatywnych celowa jest łączna aplikacja produktów Plonovit Phospo i Plonvit Kali.
W celu dobrego przygotowania truskawek do zimy, poprzez zagęszczenie soków komórkowych warto zastosować nawóz Cynko-bor Turbo. W tym nawozie wykorzystano Technologię INT (Innovative Nutrient Transfer), która zwiększa szybkość i efektywność pobierania, przemieszczania oraz przyswajania boru i cynku w roślinie. Nawóz ten w uprawie truskawek, od około połowy sierpnia do nawet listopada jeśli pozwolą na to warunki, specjalista z firmy Intermag rekomendował zastosowanie 2 razy (na dobrze odżywionych plantacjach) lub trzy razy na plantacjach odmian wrażliwych na niskie temperatury lub słabo odżywionych.
Więcej informacji w materiale filmowym: