Skończyło się kwitnienie borówek, także tych najpóźniejszych odmian. Owoce są już zawiązane i dorastają, a to sprawia, że trzeba je chronić przed chorobami. Tym sprzyja przebieg pogody – wahania temperatur i dość regularne opady. Straty na plantacjach powodować mogą także szkodniki, których katalog nie należy do krótkich. Swe rekomendacje na obecnym etapie ochrony borówek postanowiła przedstawić Barbara Witkowska z firmy Bayer, która w połowie czerwca wizytowała gospodarstwo dr Pawła Krawca w Karczmiskach.
Szkodniki
Na plantacjach obecnie obserwować można pewną presję pryszczarka borówkowca. Może pojawić się także konieczność zwalczania czerwców, zwłaszcza misecznika śliwowego. Likwidację tych problemów zapewnia użycie Movento 100 SC. Przy okazji zwalczania tych szkodników rozwiąże on także ewentualny problem występowania na plantacjach mszyc czy szpecieli – mówiła w Karczmiskach B. Witkowska. Movento 100 SC to produkt systemiczny. Ważne jest zatem, by wykazać się cierpliwością – efekty zastosowania preparatu widoczne będą po kilku dniach, a nie od razu. Ważne jest także by zastosować go we właściwy sposób. Jego wchłanianiu sprzyja wykorzystanie większej dawki wody (500-750 l/ha) do sporządzania cieczy roboczej. Dzięki temu preparat ma czas na wchłonięcie do liści. Mszyce zwalczać można także za pomocą preparatu biologicznego FiTTER. Karencja dla tego preparatu wynosi 1 dzień, więc można go stosować przed, a nawet między zbiorami. To produkt zupełnie bezpieczny dla konsumentów borówek.
Choroby grzybowe
Specjalistka rekomendowała także, by kontynuować ochronę przed chorobami grzybowymi borówek. Szczególnie groźna ostatnio jest antraknoza. Nie należy jednak zapominać o szarej pleśni. W ofercie firmy Bayer jest kilka preparatów o sprawdzonej i dowiedzionej efektywności. Są to takie produkty jak Teldor 500 SC, Serenade ASO, Luna Sensation 500 SC. Zależnie od rozwoju sytuacji, warunków pogodowych czy planowanych terminów zbiorów można sięgnąć po któryś z nich. Więcej na ten temat jak i o zasadach efektywnego prowadzenia ochrony borówkowego jagodnika dowiedzieć można się z poniżej załączonego zapisu filmowego przedstawiającego pełną wypowiedź specjalistki: