Czy jest możliwa produkcja wysokiej jakości truskawek, spełniających wymagania najbardziej wybrednych odbiorców bez stosowania chemicznych środków ochrony? Okazuje się że tak, a udowodnili to Lusine i Romana Reszka, prowadzący firmę Armeniac z siedzibą w Mirowicach koło Grójca. Na dobre w ich szklarni rozpoczęły się zbiory truskawek, i to jak się okazuje prawie ekologicznych.

Uprawa truskawek realizowana jest w tym roku na powierzchni 1 ha szklarni, w systemie rynnowym (czytaj również). Uprawiane są dwie odmiany ‘Elianny’ i ‘Elsanta’, przy czym ta pierwsza została wysadzona znacznie wcześniej niż ‘Elsanta’. Dzięki temu jej zbiory zaczęły się już koło 20 kwietnia a w ostatnim tygodniu kwietnia ruszyły na dobre. Obecnie (29 kwietnia) zbiera się już dziennie koło 500 kg truskawek. Jakość ich jest znakomita, są duże wyrośnięte mają smak i aromat polskich truskawek. Chętnych na ich zakup nie brakuje. Odbierają je indywidualni kupcy ale też supermarkety. Tym bardziej że zadbano o ich dobry wizerunek. Opakowania tekturowe o pojemności 500 g z logo BioTruskawki, zostały wyprodukowane i dostarczone przez firmę SoFruPak. Do nich dopasowane zostały również kartonowe skrzynki, pełniące rolę opakowań zbiorczych. Truskawki prezentują się w nich znakomicie. Najbardziej nas cieszy, że truskawki nie tylko pięknie wyglądają ale i smakują. Wykonaliśmy badania, takie jak się robi dla truskawek produkowanych metą ekologiczną. „0” pozostałości – to jest naszym argumentem w rozmowach z odbiorcami – podkreśla Lusine Reszka. Prowadzenie uprawy bez stosowania chemicznych środków ochrony okazuje się możliwe. Dużą pomocą w tym zakresie okazało się doradztwo świadczone przez Mariusza Padewskiego z firmy Delphy. Mając możliwość sterowania klimatem w szklarni eliminuje się zagrożenie ze strony chorób. Z kolei walka ze szkodnikami prowadzona jest w oparciu o biologiczne metody. Przeciwko przędziorkom wprowadzony został dobroczynek szklarniowy a dobroczynek wielożerny by wyeliminować wciornastki. W uprawie pokazały się też mszyce do walki z którymi wykorzystano pasożytnicze błonkówki z rodzaju Aphidius. W szklarni wisi też duża ilość tablic lepowych które wyłapują szkodniki w sposób mechaniczny. Regularnie wprowadzane są trzmiele by zapewnić dobre zapylenie kwiatów a tym samym wygląd owoców.

Trwają na dobre zbiory truskawek odmiany ‘Elianny’, które zrywane są od razu do opakowań handlowych. Są też podczas zbioru sortowane, te słabszej jakości trafiają do innych opakowań. Niebawem rozpocznie się też owocowanie odmiany ‘Elsanta’. Patrząc na ilość zawiązanych owoców oraz jeszcze ciągle rozkwitających kwiatów – i tutaj należy się spodziewać bardzo dobrego plonu owoców.

Vademecum_jagodnik750x100







Poprzedni artykułZapylanie kwiatów maliny – duże efekty małym kosztem
Następny artykułNa chwasty jednoliścienne w jagodnikach

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj