Sezon malinowy trwa. Presja niektórych szkodników jak i zagrożenie generowane przez choroby jest wysokie. Istnieją bezpieczne dla konsumentów owoców preparaty biologiczne, które wykazują dużą efektywność w zakresie ochrony przed tymi zagrożeniami. Jakie? O tym poniżej.
Od korzeni…
Ryzosfera, przykorzeniowa warstwa gleby, jest obszarem cechującym się intensywnym życiem mikrobiologicznym. Bytująca tam flora grzybowa i bakteryjna wpływa na pobieranie przez rośliny składników pokarmowych. W tej strefie gleba zasobna jest w wydzieliny systemu korzeniowego stanowiące źródło węgla, azotu i generalnie energii dla zasiedlających ją mikroorganizmów. Rizocore zawierający w swym składzie aż trzy mikrobiologiczne składniki wspiera pozytywne relacje między rośliną, glebą a mikroorganizmami. Produkt ten, jak informował Krzysztof Jędrzejowski z Biocont, w trakcie lustracji kwatery Malinowego Factory został uwzględniony w tegorocznych pracach prowadzonych w gospodarstwie dr Pawła Krawca i przyczynił się do dobrego wzrostu roślin zabezpieczając je przed patogenami odglebowymi.
…po liście
Silna w bieżącym sezonie jest presja przędziorka chmielowca. Szkodnik jest zwalczany dwoma produktami. Pierwszym jest Naturalis, drugim Prev-AM.
Naturalis to bioinsektycyd o szerokim spektrum zastosowań. Można go aplikować w formie oprysku roślin, ale także oprysku gleby oraz podlewania. Drugi z wymienionych preparatów jest zaś środkiem owadobójczym, ale też grzybobójczym i roztoczobójczym. Swe działanie opiera na zawartości naturalnego, tłoczonego na zimno olejku pomarańczowego. Działa on przeciw wielu gatunkom szkodników i licznym chorobom, zwalczanie których wymagałoby zastosowania różnych produktów.
W gospodarstwie dr Pawła Krawca w ramach prowadzonych doświadczeń stosowany był także preparat Memcomba. To jednocześnie nawóz i biostymulator, a przy tym produkt naturalny, który aktywuje systemiczne mechanizmy oraz reakcje obronne rośliny. Na niektórych plantacjach na Lubelszczyźnie pojawia się także omacnica prosowianka. Akurat nie znaleziono jej w gospodarstwie dr Pawła Krawca, jednak stanowi pewien problem i zagrożenie. O tym jak zwalczać tego szkodnika, a także więcej na temat wspomnianych powyżej preparatów Krzysztof Jędrzejowski informuje w materiale filmowym: