Czym są i czemu służą bezpieczne stanowiska bioremediacyjne? Jak uniknąć skażeń miejscowych powstałych podczas czynności związanych z myciem opryskiwaczy? Jak skłonić użytkowników środków ochrony roślin (ś.o.r.) do większego zwrócenia uwagi na unikanie skażeń miejscowych? Te właśnie zagadnienia omawiano podczas warsztatów zorganizowanych 16 kwietnia w Skierniewicach pod hasłem Bezpieczna neutralizacja pozostałości skażonych środkami ochrony roślin.
Jak przypomniał dr Grzegorz Doruchowski w Europie i na świecie
od wielu już lat funkcjonuje wiele rozwiązań, które mają zapewnić bezpieczne przygotowanie opryskiwacza do zabiegu, jak też jego umycie bez ryzyka skażeń miejscowych gleby i środowiska. Pierwsze takie stanowiska bioremdiacyjne określone jako Biobedy, powstały w Szwecji w 1992 roku, i w kraju tym do tej pory powstało już około 1500 podobnych stanowisk. Obecnie istnieje kilka koncepcji związanych z bezpieczną neutralizacją pozostałości ś.o.r. w cieczy pozostającej po myciu opryskiwaczy polegających zarówno na biologicznej neutralizacji pestycydów w systemach bioremediacji (np. Biobed, Phytobac®, Biofilter, Biomassbed) czy też opartych na odparowaniu wody w systemach dehydratacji (np. Heliosec czy Osmofilm).
Podczas spotkania omawiano możliwości wdrażania na szerszą skalę w polskich gospodarstwach tego typu systemów, przede wszystkim jednak koncepcji Biobed i Phytobac®, które są już w niektórych lokalizacjach wykorzystywane (mówili o tym dr Tomasz Stobiecki z IOR-PIB oddział Sośnicowice oraz dr Jerzy Próchnicki z firmy Bayer CropScience). Ciekawym rozwiązaniem dla małych gospodarstw gdzie często wykonywane są zabiegi i konieczne jest mycie opryskiwaczy, jest projekt Vertibaca opracowany w Zakładzie Agroinżynierii IO. Zrealizowano go w ramach programu wieloletniego „Rozwój zrównoważonych metod produkcji ogrodniczej w celu zapewnienia wysokiej jakości biologicznej i odżywczej produktów ogrodniczych oraz zachowania bioróżnorodności środowiska i ochrony jego zasobów” Zadanie nr 1.3 „Opracowanie metod neutralizacji pozostałości środków ochrony roślin w opakowaniach i w opryskiwaczach” finansowanego przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Kwietniowe warsztaty były okazją do prezentacji tej koncepcji zamkniętego a zarazem mogilnego i prostego w wykonaniu stanowiska bioremediacyjnego.
Więcej informacji w najbliższym numerze czasopisma „Jagodnik”