Benefis to odmiana o średnio późnej porze dojrzewania. W wielu doświadczeniach odmianowych okazała się plenna, mało podatna na przemarzanie, a jej pędy mało podatne na uszkodzenia powodowane przez wiosenne przymrozki.
Jest to odmiana owocujące tradycyjnie na pędach dwuletnich. Wzrost roślin jest silny, pędy sztywne, bez kolców. Liście są duże, przeważnie złożone z trzech listków, mocno pofałdowane z silnie ząbkowanymi brzegami. Dwuletnie pędy wydają silne pędy owocujące. Owoce są duże, stożkowate, ciemnoczerwone z niewielkim omszeniem.
Odmiana ta w wielu doświadczeniach potwierdzał swoją wysoką plenność. Owoce dojrzewają późno. Dotychczasowe obserwacje rekomendują uprawę tej odmiany z przeznaczeniem owoców szczególnie do mrożenia i przetwórstwa. Nasadzenie wdrożeniowe w ramach Malinowego Factory ma dać odpowiedź o przydatności tej odmiany do uprawy w tunelach z przeznaczeniem owoców na rynek deserowy. Dużymi zaletami tej odmiany jest bez wątpienia jej mała podatność na
przemarzanie oraz na choroby powodujące zamieranie pędów. Odmiana ta w ostatnim czasie cieszyła się zwiększonym zainteresowaniem osób chcący utrzymać ciągłość podaży owoców miedzy odmianami letnimi, a jesiennymi.
Sadzonki odmiany Benefis do wdrożenia dostarczyła firma Agronom Berries. Dużo ostatnio mówi się o nowych odmianach wyhodowanych w Zakładzie Sadowniczym w Brzeznej. Uwaga skupiona jest jednak głównie na dwóch: 'Radziejowa’ i 'Sokolica’, pozostawiając nieco z boku np. odmianę 'Benefis’ i określając jej przydatność tylko jako odmianę dla przemysłu przetwórczego. Takie „zaszufladkowanie” sprawiło, że niewiele prób było podejmowanych z oceną wartości odmiany 'Benefis’ jako odmiany deserowej. Myślę, że Malinowe Factory będzie doskonałym miejscem aby obalić lub też potrzymać zalecenia traktujący tą odmianę jako przydatną tylko do przemysłu – informuje Krzysztof Sak z firmy Agronom Berries.
Benefis to odmiana maliny wyhodowana w Sadowniczym Zakładzie Doświadczalny Spółka z o.o. w Brzeznej przez dr Jana Danka. Została wpisana do Krajowego Rejestru 4 lutego 2006 roku oraz do Księgi Ochrony Wyłącznego Prawa 15 lutego 2006 roku na okres do 15 lutego 2031 roku.