Krajowe Stowarzyszenie Plantatorów Czarnych Porzeczek uprzejmie informuje wszystkich producentów, że niektóre z przetwórni proponują i pewnie będą proponowały podpisanie kilkuletnich kontraktów z ceną 1 zł/kg porzeczki. Jak widać „akcja” wdrożenia w tym sezonie niespotykanych dotychczas, tak rażąco niskich cen miała swój cel i przygotowana była już dawno, być może nawet zimą.
„Żelazny argument” o masowych nowych nasadzeniach obaliliśmy w opublikowanym artykule „ Jak to z masowymi nasadzeniami porzeczki czarnej w Polsce bywało” . Nie podano do publicznej wiadomości stanów zapasów koncentratu na 30 czerwca z ostatnich 4 lat o co się zwracało KSPCP w piśmie do Krajowej Unii Producentów Soków w piśmie z dnia 1 lipca br.
Uważamy, że przytaczane przez przedstawicieli przemysłu przetwórczego argumenty nie są w stanie wytłumaczyć powodów obecnej sytuacji ponieważ ma to podłoże wyłącznie ekonomiczne. Otóż naszym zdaniem właściciele zakładów przetwórczych ( prawie w całości kapitał zagraniczny) wymyślili system, który w dużym skrócie można by określić metodą „ kroplówki” . Raz na kilka lat podłączają „ kroplówkę” do producentów za każdym razem innego rodzaju owocu w postaci wyższych cen po to, by producenci ci nie bankrutowali gremialnie, by zostawić im światełko nadziei, by móc żerować na nich i ich rodzinach przez następne kilka lat. W tym sezonie taką „ kroplówkę” podłączono do producentów malin. W przyszłym roku być może wypadnie na producentów truskawki, może wiśni, a może też porzeczki.
Za dużo żeby umrzeć, za mało żeby żyć. W roku 2013 przedstawiciele przemysłu zrzucili winę za niskie już wówczas ceny na nas, czyli KSPCP. Kogo wybiorą na ofiarę w tym roku? Może Pana Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi Marka Sawickiego, który widząc rozmiar bezprawia skierował zapytanie do UOKiK czy sytuacja na rynku porzeczki czarnej nie jest zmową cenową przetwórców.
Szanowni Państwo, Koleżanki i Koledzy, Producenci Porzeczki i innych gatunków owoców apelujemy do Was, nie dajcie wciągnąć się w niecne gry przemysłu, nie dajcie zamknąć się w zastawionych pułapkach w postaci wieloletnich kontraktów z ceną urągającą naszej pracy. Brońmy godności swojej i naszych rodzin. Nie dajmy jej podeptać. Konsolidujmy się, bo jest to jedyny sposób na przetrwanie trudnych chwil i szansa na wywalczenie lepszej przyszłości.
Zarząd Krajowego Stowaryszenia Producentów Czarnych Porzeczek
10.07.2014
Zarząd KSPCP