Akademia Uprawy Truskawek we Wrocławiu już 14 marca



W dniu 14 marca 2020 r. w sali Dolnośląskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego przy ul. Zwycięskiej 8 we Wrocławiu odbędzie się szkolenie organizowane w ramach Akademii Uprawy Truskawek. Zapraszamy! Wstęp na spotkanie jest bezpłatny, na podstawie wcześniejszej rejestracji on-line do 11 marca 2020 r.

I blok tematyczny – Nawożenie w zmieniającym się klimacie

W trakcie tegorocznego wydarzenia, które rozpocznie się o godzinie 10.00 (rejestracja od 9.00), w referacie pt. „Fizjologiczna strona budowy potencjału plonotwórczego w uprawach jagodowych”, prelegent omówi zabiegi, które zastosowane w tym sezonie, po bardzo ciepłej zimie oraz w czasie coraz wyższych temperatur panujących w czasie dojrzewania owoców, pozytywnie wpływają zarówno na kondycję roślin oraz jakość polu. Temat ten przedstawi Pietro Caporusso z firmy Cosmocel z Włoch.

Temat „Dopasowania nawożenie truskawek do zmieniających się warunków pogodowych” będzie kontynuował Jarosław Barszczewski z firmy Yara. Wieloletnie doświadczenia tego specjalisty oraz współpraca z najlepszymi krajowymi producentami truskawek pozwala mu na przedstawienia optymalnych technik i rozwiązań optymalizujących koszty nawożenia, a przede wszystkim dobranie optymalnych technik oraz produktów, które są niezbędna aby prawidłowo dbać o rośliny w latach z coraz wyższymi temperaturami.

Poprzez właściwe dobranie nawozów udaje się nie tylko pozytywnie wpływać na kondycję roślin, ale również ich zdrowotność. I tutaj rekomendacje przedstawione przez dr hab. Zbigniewa Jarosza z firmy Doradca Jagodowy w temacie „Proste rozwiązania w nawożeniu, ograniczające porażenie truskawek przez szkodniki i choroby”, jak zwykle pozwolą w trochę inny sposób spojrzeć na zabiegi wykonywane na plantacjach truskawek.

Ostatnim elementem decydującym o sukcesie oferowanych owoców, jest ich odpowiednia jędrność, opóźnienie procesów dojrzewania oraz odporność na wszelkiego rodzaju uszkodzenia w obrocie towarowym. Dlatego podczas tego wydarzenia nie może zabraknąć tematu pt. „Technologia wydłużająca trwałość truskawek w sprzedaży”, który przedstawiony zostanie przez Szymona Kamińskiego z firmy BioAgris.

II blok tematyczny – Nowe rozwiązania w uprawie  

Coraz wyższe temperatury notowane w czasie uprawy truskawek, przeplatane intensywnymi, burzowymi opadami deszczu, problemy ze zmianowaniem jak też nie zawsze optymalnej jakości materiał nasadzeniowy powoduje, że na plantacjach truskawek pojawia się coraz więcej trudnych do zwalczania chorób grzybowych. O tym jak sobie z nimi radzić opowie Kamil Jeziorek z firmy Syngenta w prezentacji pt. „Skuteczne metody zwalczania antraknozy i innych groźnych chorób grzybowych w uprawie truskawek”.

Ważnym zagadnieniem, jest również umiejętność dostosowania agrotechniki uprawy do sadzonych aktualnie na plantacjach odmian truskawek. Jak duże mogą być te różnice i co należy spełnić aby uzyskać nie tylko duży, ale również dobrej jakości plon opowie Dariusz Bujak z firmy De Kemp, który przedstawi temat „Zasady uprawy trzech ważnych odmian truskawki”.

Szara pleśń, to choroba, która wymaga regularnego, corocznego zwalczania w uprawie truskawek. W tym sezonie pojawia się nowe rozwiązanie do jej zwalczana. W prezentacji pt. „Nowe możliwości zwalczania szarej pleśni w uprawie truskawek” opowie o tym Michał Bartnicki z firmy Belchim. Dodatkową zaletą proponowanego rozwiązania, które zawiera nową substancję czynną – izofetamid – truskawka również zachowuje dłuższą trwałość pozbiorczą.

Większość osób interesujących się nowymi technologiami uprawy truskawek zna lub uczestniczyła w szkoleniach organizowanych w ramach projektu „Truskawki w tunelach”. Szkolenie we Wrocławiu będzie doskonałą okazją do wysłuchania tematu „Plonowanie najnowszych, wczesnych odmian truskawki w uprawie tunelowej”. W jego trakcie Michał Pisarek i Marek Jamy z firmy Haygrove, przedstawią wyniki dotyczące plonowania uprawianych w projekcie około 30 odmian truskawek oraz zalecenia dotyczące postępowania z truskawkami uprawianymi w tunelach na przyspieszony zbiór.

Temat „Powrót do korzeni. Uprawa truskawek po truskawkach” przygotowany zostanie przez Alberta Zwierzyńskiego z firmy Doradca Jagodowy. Przygotowane zalecenia, mają pozwolić uzyskiwać lepsze rezultaty z uprawy truskawek po truskawkach, a także wskazać niezbędne do przeprowadzenia zabiegi, które należy wykonać w czasie przygotowywania stanowiska pod nową uprawę. Wszystko po to aby, zapewnić optymalny wzrost nowo posadzonych roślin.

Wciornastki, to szkodniki, które w ostatnich latach czynią coraz więcej szkód w uprawie truskawek. Wielu producentów nie radzi sobie z ich zwalczaniem z uwagi na zbyt późne rozpoczęcie ich zwalczanie lub nieumiejętne stosowanie preparatów lub innych rozwiązań ograniczających populację tych szkodników. Temat „Zwalczanie wciornastków w uprawie truskawek” przygotowany przez dr. Pawła Krawca z firmy Hori Team, ma dać receptę na to jak radzić sobie z tymi szkodnikami w nadchodzącym sezonie.

Przypominamy – wstęp na spotkanie jest bezpłatny, na podstawie wcześniejszej rejestracji on-line do 11 marca 2020 r. Serdecznie zapraszamy







Poprzedni artykułBIOFACH i Vivaness – bogata oferta rozwiązań dla ekologii
Następny artykułRozwiązanie do zwalczania szarej pleśni w truskawkach

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj