25 lat to spory kawałek historii i czas kiedy można dużo osiągnąć. Dobrze wykorzystali to Wiesława i Leszek Barańscy zakładając ćwierć wieku temu firmę Agrosimex i skutecznie ją przez te lata rozwijając. Okazją do podsumowania tych dokonań było spotkanie jakie odbyło się 5 kwietnia w Warszawie.
25 lat to wydaje się długi okres czasu, ale każdy z nas się zastawia, kiedy to minęło – mówiła Agnieszka Egberss dyrektor zarządzający Agrosimex. Przypomniała o symbolice drzewka jabłoni znajdującego się w logo firmy, które jest oznaką rodzinnej firmy, wywodzącej się z regionu grójeckiego i to firmy która powstała 25 lat temu i do tej pory działa w oparciu o 100% polskiego kapitału. Początki w 1991 roku to 3 pracowników, kilka miejsc paletowych i zaledwie kilka produktów które można było policzyć na palcach jednej ręki. Dziś firma zatrudnia 240 osób, posiada 6 oddziałów w Polsce, magazyn z 20 000 miejsc paletowych, 7000 produktów w ofercie (w tym 100 produktów wyłącznościowych), 40 aut dostawczych, przeszło 40 doradców pracujących w teranie. Ważne daty w historii firmy to m.in. w 1992 r. stworzenie pierwszego sklepu w Belsku Małym (dziś jest ich już 35), w 1996 roku firma przeniosła siedzibę do Golin, a w 2000 roku zmieniła status na formę spółki z o.o. Rok później powstał oddział w Błoniu, w 2004 r. utworzono własny dział nawozów, a rok później włączono do oferty nasiona kukurydzy i rzepaku. W 2006 r. oddano do użytku nowy biurowiec i hale magazynowe w Golianach, w kolejnych zaś latach wprowadzono na rynek kilka innowacyjnych produktów nawozowych m.in. Rosahumus i Mikrostar. W 2011 roku z sukcesem zrealizowane po raz pierwszy Targi Sadownictwa i Warzywnictwa, które są organizowane już corocznie.
Głównym filarem firmy jest sprzedaż hurtowa która stanowi 80% obrotów, podczas gdy sprzedaż detaliczna – 20%, ale wzmacniany dział sprzedaży skierowany do gospodarstwa ma przyczynić się systematycznego wzrostu obrotów w segmencie sprzedaży detalicznej. Agrosimex oprócz bogatej oferty produktów ogólnie dostępnych na rynku posiada szereg własnych marek oraz już około 100 produktów wyłącznościowych w asortymencie zarówno ś.o.r. jak tez nawozów. Agrosimex to lider w wielu dziedzinach, m.in. w doradztwie, które prowadzone jest wśród producentów różnych grup roślin. W rankingu 200 największych polskich firm przeprowadzonych przez WPROST Agrosimex uplasował się na 176 miejsce a w rankingu firm rodzinnych zajął już 14 miejsce.
W debacie prowadzonej przez Marka Jezierskiego o historii firmy mówili sami założyciele i właściciele Wiesława i Leszek Barańscy. Zaczęło się od mroźnej zimy 1987 roku, kiedy to wymarzły sady pp. Barańskich i trzeba było szukać alternatywnych dochodów. Tak zaczęła się działalność związana z dystrybucją ś.o.r., będących wówczas towarem deficytowym. Jak wspominała W. Barańska firma duży nacisk kładzie na ludzi. Zawsze dbaliśmy o dobra atmosferę w pracy, wychodząc z założenia, że to ludzie tworzą firmę i wiele wprowadzonych inicjatyw w zakres naszej działalności jest ich dziełem – podkreślała prezes firmy. Leszek Barański przypomniał, że początki miały zupełnie inny charakter niż obecnie, wiele kontaktów trzeba było nawiązywać bezpośrednio, 3 pierwsze lata firma działała bez telefonu, potem posiadała telefax. Inne czasy, inne skala działania, inne realia. Obecnie czasy się zmieniła i świetnie przystosowuje się do tych zmian Agrosimex. Obecnie firma posiada 35 sklepów partnerskich, ciągle poszerza ofertę o nowe produkty, wprowadza nowe narzędzia doradcze i wzmacnia dział doradczy. Choć trzon w ofercie stanowią ś.o.r. to bardzo bogata i urozmaicona jest oferta nawozów, gdzie funkcjonuje wiele produktów wyłącznościowych – przykładem tego jest oferta nawozów firmy Rosier z Belgii. Firma rozwija też segment środków dla hobbistów (Twój Ogród) i środków DDD. Przez kolejne lata działalności zasięg firmy z lokalnego zmienił się w ogólnopolski – uruchomiono oddział w Błoniu, później w Warce i wreszcie w Lublinie. Byliśmy i jesteśmy cały czas sadownikami, dlatego łatwiej jest nam rozumieć i realizować potrzeby sadowników – podkreślała Wiesława Barańska. Przykładem tego jest stworzenie systemu doradczego opartego na działaniu Info-Karty, czy dedykowane programy doradcze jak Klub Fertygacyjny czy zainicjowany w ub. roku Klub Jagodowy ukierunkowany na producentów owoców jagodowych. Firmie Agrosimex – co podkreślała W. Barańska – nie jest obca działalność społeczna, objawiająca się w lokalnym środowisku poprzez wsparcie szkół, przedszkoli, straży pożarnych. Rodzinny charakter firmy jest widoczny w strukturach firmy, w których od 5 lat działa syn Piotr, a kolejna dwójka dzieci już przygotowuje się do pracy w firmie.
Co dalej?
Bardzo się cieszę, że skórka znajduje się na końcu sit, cs GO, na przykład bardzo podoba mi się strona https://dmarket.com/pl/ingame-items/item-list/csgo-skins/knife/karambit , na której mogę kupić nowe skórki, abyś mógł grać, a bez skórek gra wydaje się równie monotonna, zawsze męcząca dla mnie. Jesteś zbyt zmęczony, aby mieć broń tego samego typu, to polecam kliknąć link i wybrać skórkę, która tam jest.